вівторок, 28 липня 2020 р.

Двадцята намистинка. «Є в бібліографії початок, нема в бібліографії кінця» (з ненаписаної пісні)

Сподіваюсь, що найбільш спостережливі з вас помітили, скільки додаткових коментарів, підказок, консультацій ми оминули на тих сторінках з пошуку інформації, де встигли побувати. І помітили, що не всі електронні бази даних ми відвідали. Оскільки не можна осягнути неосяжне за такий короткий проміжок часу.
Але ви зрозуміли головне: є така наука бібліографія, є така професія бібліограф, на зміну картковому каталогу прийшов електронний каталог, його можна знайти на сайтах бібліотек, він складається з окремих баз даних (у кожній бібліотеці – своїх, але створених за одними правилами). А також зрозуміли, що з усіх цих питань допоможуть знайти відповідь чергові у Інформаційно-бібліографічному відділі бібліотеки.
Ну, от ми і склали намисто. Самі. Це зараз у бренді – «ручна робота». Можна з гордістю носити. Можна дарувати. Переглядати. Милуватись. Пишатись, бо як мовиться у рекламі, адже ви цього варті.
Що ж, до зустрічі. І можливо саме хтось із вас напише цю пісню, ну про початок і про те, що життя продовжується.


Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу
 ОУНБ ім. Д.І.Чижевського
(Я буду з бейджиком. А ви – з читацьким квитком. ОК? Зустрінемось!)

Дев’ятнадцята намистинка. Колекція Чижевського – що це?

Чижевський, Дмитро Іванович (український вчений-славіст, філософ та громадський діяч, член Української Центральної Ради, роки життя: 4.04.1894 - 18.04.1977.
Наш земляк з Олександрії, чиїм ім’ям названо найбільшу книгозбірню регіону. Трагічні події початку ХХ століття змушують його назавжди залишити батьківщину. Але це не стало на заваді його багатогранній діяльності та неабиякому таланту дослідника.
Про Дмитра Чижевського – всесвітньо відомого вченого – донедавна мало хто знав на його батьківщині. Та часи змінюються, і Дмитро Чижевський повертається  своїми працями, а також власним іменем на стінах бібліотек – Олександрійської та обласної. На сторінках нашого сайту ви знайдете наш бібліотечний внесок  в справу вшанування науковця-земляка.
Одна з частин цього внеску – електронна база даних (ЕБД) «Колекція Чижевського», до якої внесено назви книг та журналів з особистої бібліотеки вченого, які нині зберігаються в Кропивницькому, у бібліотеці його імені. На нашому сайті ви знайдете інформацію про те, як  і хто був причетний до того, щоб ці скарби у нас з’явились. А ми маємо практично опанувати шлях пошуку у цій ЕБД і скласти враження про неї.
Оскільки Дмитро Іванович  був людиною з енциклопедичними знаннями, у його бібліотеці були книги з різних напрямків кількома мовами, що відобразилось і в тій частині книжкової колекції, яка зберігається у стінах нашої книгозбірні. Раджу скористатись ключовими словами для пошуку:  література, журнал, філософія, славістика, наука. І ви в цьому переконаєтесь. Ну, і якщо знаєте англійську, або польську спробуйте також ввести в пошук слова і цими мовами.
А я раджу тим, хто не збирається наразі досліджувати колекцію як науковець, просто погортати електронні картки і звернути увагу на їх обробку. Це дуже цікаво. Наприклад, я звернула увагу на такі картки (виділення жирним шрифтом - моє):
Kuhn, Johannes.
Die wahrheit der Geschichte und die Gestalt der wahren Geschichte [Text] : науково-популярна література / J. Kuhn. - Oberursel : Kompass-Verlag, 1947. - 71 S. - ger. - 249.80 грн.
Есть автограф: Экз. Ch-81 : Kuhn, Johannes; Экз. Ch-81 : Kuhn, Johannes
Пометки владельца коллекции: На звороньому боці титульної сторінки штамп "77 So 163" - шифр особистої бібліотеки Д.Чижевського в бібліотеці Гейдельбергского університету (примірник з інв. номером Ch-81) ; На тильному боці обкладинки штамп "TSCHI" окремо штамп "V" (TSCHIZEWSKI, VARIA). Букви TSCHI темно-синьо кольору на синьому тлі печатки. (примірник з інв. номером Ch-81)
Примітки про особливості:
Відмітки про читання рукою Д.Чижевського
РУБ 901 + Р 901 БЧ
Рубрики: Історіографія
Кл.слова (ненормированные):
філософія історії
Примірників загалом: 1
РК (1)
Вільні: РК (1)

Tschizewskij, Dmitrij.
Skovoroda [Text] : Dichter, Denker, Mystiker / D. Tschizewskij. - Munchen : Wilhelm Fink Verlag, 1974. - 233 S. - (Harvard Series in Ukrainian Studies ; 18). - ger. - 374.70 грн.
Пометки владельца коллекции: На звороньому боці титульної сторінки олівцем від руки напис "77 So 163" - шифр особистої бібліотеки Д.Чижевського в бібліотеці Гейдельбергского університету (примірник з інв. номером Ch-152) ; На тильному боці обкладинки штамп "TSCHI" окремо штамп "V" (TSCHIZEWSKI, VARIA). Букви TSCHI темно-синьо кольору на синьому тлі печатки. (примірник з інв. номером Ch-152)
Примітки про особливості:
Прим. Ch-152 : Особистий примірник Д.Чижевського.
РУБ 1ФС + Р 1ФС.4 БЧ
Рубрики: Філософи українські, 18 ст.
Доп.точки доступа:
Pritsak, Omeljan \ed.\; Сковорода, Г.С. (1722-1794) \про нього\
Примірників загалом: 1
РК; 1, 1 (1)
Вільні: РК; 1, 1 (1)

Як бачите, книги закріплено за відділом рідкісних і цінних документів (РК). Певно, що це правильно. «Час збирати каміння», зокрема на вічний пам’ятник у душах нащадків.


Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу
 ОУНБ ім. Д.І.Чижевського


Вісімнадцята намистинка. Петро Вересоцький: людина і пам’ятник

     Кожен житель нашого міста чув, напевне, про льотчика Петра Вересоцького, пам'ятник якому встановлений у сквері перед приміщенням аеропорту.  Автором цієї композиції на честь льотчика, котрий на німецькому літаку вирвався з фашистського полону, є скульптор Віктор Френчко.
     В історії часів Другої світової війни є тисячі сторінок про мужність і звитягу. Але таких випадків нараховують лише дев’ять. Щоб втекти з фашистського полону та ще й на літаку ворога…
     З цих дев’яти ви, напевно, чули про Михайла Дев’ятаєва. Його книга про ці події «Побег из ада» є в нашій бібліотеці. Льотчику, що здійснив цей подвиг і написав про це, присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Але мало хто знає, що до Михайла Дев’ятаєва, що здійснив свій подвиг 8 лютого 1945 року, втечу з полону здійснив льотчик Петро Вересоцький, і було це у вересні 1942 року.
    Яка ж подальша доля героя? Чи відзначений він хоч якоюсь нагородою? Чи залишився взагалі живим у пеклі війни? Над цими питаннями розмірковували краєзнавці, історики, архівісти. Дещо із знайденого надруковано. Так, у двотомній праці  Віктора Кудінова    «Маловідомі події та факти : нариси ( Кіровоград : Центр.-Укр. вид-во, 1999. - 200 c) є  глава «Подвиг Петра Вересоцького».
     Писали про це і місцеві газети:
     Багацький, Леонід. Історія про геройську втечу радянського льотчика на ворожому "Мессершміті" [Текст] / Леонід Багацький // Кіровоградська правда. - 2016. - 4 листопада. - С. 10

     Короленко, М. З німецького полону на німецькому літаку [Текст] / М. Короленко // 21-й канал. - 2015. - 7 травня. - С. 14
Анотація: Про льотчика П. Вересоцького, пам'ятник якому встановлений у сквері перед приміщенням аеропорту

    Пам’ятати про кожного, хто наближав Перемогу [Текст] : добірка матеріалів // Народне слово. - 2013. - 31 жовтня. - С. 7
Анотація: Добірка про учасників війни, спогади про війну. У спогадах Любові Скороход, імовірно, йдеться про Петра Вересоцького - льотчика, якому вдалося втекти з німецького полону на літаку до своїх.

    Історія недописана. Бракує фактів. Але не бракує версій і припущень. З деякими читачів знайомить вже відомий нам автор однієї з публікацій у «КП», але цього разу у статті від 4 січня 2017 року на шпальтах електронного видання «Златопіль» (https://zlatopil.com/life/16350-istoriia-kropyvnytskoho-monument-lotchyku-pro-chyi-podvyh-isnuiut-lyshe-versii)

    Чи буде колись цю загадку розкрито? Чи є де-небудь ще якісь відомості про Петра Вересоцького? Якщо ви спробуєте щось знайти, і вам пощастить, повідомте до редакції будь-якої місцевої газети, там вам будуть раді.

    Ви зрозуміли, що у цьому, 18-му  розділі не ви шукали, а я. А ви можете доповнити. Ну, якщо знайдете…


Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу




Навколосвітня подорож із «Картами» Мізелінських

     Є книги, які хоч і створені нібито для дітей, але цікавими і пізнавальними вони також , будуть  і для дорослих. Сьогодні мова піде про віммельбух Олександра і Даніель Мізелінських «Карти».
     А до речі, чи знаєте ви, що таке віммельбух?!
     Віммельбух (нім. Wimmelbilderbuch — «мерехтлива книжка») — розвивальна книжка-розглядалка для дітей з яскравими, деталізованими, максимально насиченими візуальною інформацією ілюстраціями. Такі книжки користуються великою популярністю в німецьких сім'ях. В Україну вони прийшли на початку 2000-х років.
     Книжка-віммельбух містить мінімум тексту (або взагалі не має тексту), наповнена деталями і на перший погляд нагадує комікс. Кожна книжка має героїв, з якими відбуваються цікаві та кумедні події протягом дня, місяця, року. Це дає можливість кожного разу по-новому «читати» картинки і придумувати свої історії.
     Карти Мізелінських – це не зовсім класичний віммельбух, і не ті карти до яких ми звикли у класичному розумінні. Так, тут є зображення материків та країн, але разом з тим маса корисної проілюстрованої інформації – тут ви знайдете найпоширеніші імена, національні страви,  найвідоміші пам’ятки архітектури чи скульптури конкретної країни. До того ж, ця інформація буде новою не тільки для вашої дитини, а й для вас самих , бо в книзі часто представлено якісь факти, які маловідомі широкому загалу.
     З цією книгою ви потрапите у захоплюючу навколосвітню подорож не виходячи із дому. Понад 50 великих карт проведуть вас 6 континентами та 42 країнами.
     А ще, з книгою пов’язана гучна скандальна історія, її автори-поляки оминули своєю увагою Україну . Не будемо розкривати усіх секретів і чи є зараз карта України в книзі , краще перевірте самі.
     Ознайомитися із «Картами» Мізелінських ви можете у відділі документів із економічних, технічних та природничих наук.

Використані джерела https://uk.wikipedia.org/wiki
Козакова Ірина,
бібліотекар
ОУНБ ім. Д.І. Чижевського



понеділок, 27 липня 2020 р.

Сімнадцята намистинка. Що ти знаєш про мемуари? Хто з великих або відомих особистостей залишив спогади?

Уроки були, майстер-класи були, ліричні відступи були, домашнє завдання на уроці вже було. А сьогодні – контрольна.
Згадайте все, чому навчились і дайте відповідь на запитання із заголовку. Тобто, все про мемуари (підказка: можна шукати також спогади, свідчення, записки, замітки). І з того всього багатства оберіть собі одну книгу і прочитайте. А потім самі собі поставте оцінку.
Ось так. Я вам довіряю.

четвер, 23 липня 2020 р.

Фільми для сімейного перегляду, зняті за мотивами дитячих книжок

Сімейний перегляд фільмів – гарна нагода провести час із родиною разом. Особливо ці моменти полюбляють діти. Вони з нетерпінням очікують того моменту, коли вся сім’я збирається докупи, прихоплюючи із собою щось смачненьке до фільму та зручно вмощуються перед телеекранами.

З появою дітей фільми для сімейного перегляду підбираються більш ретельно. Кіно повинно бути цікавим, повчальним і трохи казковим. Кінострічки націлені на створення гарного настрою, вони повинні поєднувати дорослих та дітей в єдине ціле. Чого ж від кіно очікують діти? Щоб було весело, яскраво та динамічно. Батьки вимогливіше підходять до вибору фільму для перегляду. Вони повинні вчити різниці між добром та злом, бути безпечними для психіки дитини та цікавими для дорослих.

Існує ще одна гарна традиція – це читання дітям на ніч. Це «живий контакт», який дає дитині відчути батьківську любов, турботу та захищеність в цьому непростому світі.
Пропонуємо Вам, дорогі друзі, поєднати ці дві традиції. Є різні два способи спочатку прочитати книгу, а потім подивитися її екранізацію, та навпаки. Обирати Вам. Але будьте певні - спогади про ці моменти проведені разом збережуться назавжди у вашої дитини.

Ми підготували свій список кращих сімейних фільмів!

«Аліса в Країні Чудес» і «Аліса в задзеркаллі»

Дитячий фентезійний роман, написаний Льюїсом Керроллом, не залишить дітей байдужими, і трохи дивна історія про Алісу, чудернацькі герої…Книга вчить дітей мріяти, фантазувати і залишатися самим собою в будь-якій ситуації.

«Пригоди Паддінгтона»

Ця прекрасна дитяча книжка про пригоди ведмедя з Перу, який вміє говорити. Він добрий, ввічливий та акуратний. Мішка прилітає в Лондон, де його чекає безліч пригод. Проста сім’я усиновлює Паддінгтона, якого важко не полюбити. Але жити з ведмежам справа не проста.

«Кролик Петрик»

Чудова дитяча казка, яку зовсім недавно екранізували. Петрик звик, що у величезному городі, розташованому при садибі старої дами, можна смачно поїсти. Жінку анітрохи не хвилювало, що по городу постійно бігають дрібні непрохані гості. Все змінилося, коли господарем особняка став успішний менеджер з Лондона. Історія про веселого кролика, який весь час розоряє грядки злого фермера МакГрегора.

«Павутиння Шарлотти»

Цей фільм часто показували по телевізору в середині 2000-х. Але мало хто знає, що знятий він був по книзі Елвіна Брукса Уайта. Герой книги — порося на ім'я Вілбур, якого врятувала від загибелі дівчинка на ім’я Ферн. Порося потрапляє на Скотний двір, де інші тварини дають йому зрозуміти, що проживе він недовго. Однак павучиха Шарлотта починає вплітати в павутину слова, які мають переконати фермера в тому, що порося заслужило на життя.

«Чарлі та шоколадна фабрика»

За цю дивовижну книгу багато читачів взялися вже після перегляду яскравого фільму за участю Джонні Деппа. Це прекрасна казка про сімейні цінності, чесність та доброту, приправлена хорошою фантазією автора.
Маленький хлопчик Чарлі Бакет живе у бідності. Мешкає він разом зі свою сім'єю (йому раз на рік — на день народження — дарують єдиний дарунок — маленький шоколадний батончик.
У цьому ж самому місті живе ексцентричний виробник шоколаду Віллі Вонка. І ось, одного дня, газета повідомляє, що Вонка знову відкриває фабрику, але тільки для кількох щасливців: вони повинні знайти п'ять Золотих квитків, які будуть заховані під обгортками п'яти шоколадних батончиків і наприкінці екскурсії всі вони як спеціальний дарунок отримують пожиттєвий запас солодощів.
«Гаррі Поттер»

Беззмінним лідером серед книг і фільмів для підлітків є, звичайно, Гаррі Поттер.
Серія романів, написана британською письменницею Дж. К. Роулінг. Книги представляють собою хроніку пригод юного чарівника Гаррі Поттера, а також його друзів Рона Візлі і Герміони Грейнджер, які навчаються в школі чаклунства Хогвартс.
Варто врахувати, що останні фільми про Поттера мають вікові обмеження.

«Хроніки Нарнії»

Ціла серія книг і фільмів, яка не залишить дітей байдужими. Це одна з найпопулярніших фентезійних саг, де зібрали найрізноманітніших персонажів.
 Це цикл із семи дитячих фентезійних книг, написаних Клайвом Стейплзом Льюїсом. В них розповідається про пригоди дітей у казковій країні під назвою Нарнія, де тварини можуть говорити, магія нікого не дивує, а добро бореться зі злом.

Приємного перегляду та відмінного настрою!

Бородавкіна Анна,
бібліотекар відділу соціокультурної діяльності

Використані джерела:
https://uk.wikipedia.org/
https://zatyshok.net.ua/10150/?fbclid=IwAR2BWytXZL7kOgGoV01FJbRkEwQ6PAVuq-nK3VbJkjmBzeSwdECKDcCOAAA
https://dityvmisti.ua/blog/5694-dobirka-filmiv-dlia-simeinogo-peregliadu-zniatykh-za-knyzhkamy/

Шістнадцята намистинка. Автограф – теж портрет

       Хто знає, що таке автограф? А хто хоче доповнити? А хто щойно виліз з Інтернету і знає точно? Отже, автограф (від авто… і грец. γράϕω – пишу) – власноручний, переважно пам'ятний напис чи підпис; також текст твору, написаний власноручно автором.
       Чому він теж портрет? Бо різні люди в різний час з різних приводів роблять дарчі написи на книгах, і вони такі різні, як і різні їхні автори. Можливо у вас є дома книги з автографами, і вам пам’ятний час і ситуація, коли ви їх отримали? До речі, гарна тема для розмови серед друзів-книголюбів і на блозі також.
       А тепер давайте спробуємо підключити  наші ЕБД. Ну, обираємо шлях ледачих. Набираємо слово автограф в одній БД, отримуємо все, що машина видала. Тут все вже ясно. Але є одне АЛЕ, з яким хочу вас ознайомити.
       З того часу, як у бібліотеці з’явилися комп’ютери з професійними бібліотечними програмами стало можливим фіксувати, на якій книзі з фондів бібліотеки є автографи. І кому вони належать. Цікаво? Поїхали…
       ЕБД книг, пошук професійний (ого!!!). Область пошуку – шукаємо у переліку слово Автограф. Пошуковий запит – Гусейнов. Це наш письменник-земляк, лауреат Шевченківської премії, друг бібліотеки, часто в нас буває, дарує книги, інколи – із дарчим написом. Перевіримо?
       Отже, автограф, Гусейнов, пошук. Тиснемо. Вийшло! Чотири книги з дарчими написами.
Ще раз так само перевіримо Антоніну Корінь. Автограф, пошуковий запит Корінь. Тиснемо. Отримали? Аж 19 книг з автографами. І от тут я вам відкрию ще одну можливість наших ЕБД. От, приміром, книга «Віку мого день» А.Корінь є у бібліотеці аж у 7 примірниках. І книги ці у різних відділах, ми ж уже це вміємо читати: Примірників загалом: 7, і такий от розподіл: КР; 1, 1 (1), КФ; 4, 4 (4), АБ; 1, 1 (1), ЧЗ; 1, 1 (1).
       Ну і що це нам дає? Як дізнатись, на якій з семи цей автограф? Напевно, на  тій, що подарована, а решту 6 бібліотека купила. Але ж вони близнюки, всі однакові, і в різних залах, і їх аж сім. Це що, треба «зловити» їх всі і тоді шукати, де ж саме автограф. Так? Ні, не так. Дивимось уважно електронну картку і знаходимо ось таку цікаву відомість:
Есть автограф: Экз. 1181005 : Корінь, Антоніна Михайлівна.
А далі ви виписуєте книгу за скороченим описом (ми це вже вміємо) і додаєте цей номер 1181005, він зветься інвентарним. У кожної книги він свій. Як правило, на титулці та на 17 сторінці книги, біля штампа бібліотеки.
А далі – просто. Приходите до бібліотеки і бібліотекар на комп’ютері (де є пошук за інвентарним номером) визначає, де , у якій залі зберігається книга з автографом. Зазвичай, у читальному залі (щоб не загубилась), або у відділі цінних і рідкісних документів.
Ну-у-у-у, це ще йти… І це говорите ви, найбільші зануди всіх часів і народів, і за що я вас тільки люблю?.. Звичайно, йти до бібліотеки, а як ви читати автограф будете? Тільки тут, у нас. Сподіваюсь, незабаром відкриємося. І зустрінемось. Ну я ж хитра.
       Хоча завдяки сучасним технологіям і це не є проблемою. От, наприклад, обласна дитяча бібліотека ім. Т.Шевченка (http://www.librarychl.kr.ua/) деякі автографи помістила на своєму сайті. Фотографії, звісно. Розділ зветься «Колекція автографів».
Натисніть і читайте. Дітям покажіть, якщо ви матуся, і онукам, якщо – бабуся. А швидше за все діти покажуть і матусям, і бабусям. Таке маємо покоління… цифрове.
       Пам’ятаєте, коли ми знайомились, я говорила, що пропрацювала по 18 років у дитячій і в науковій бібліотеці. Ну так от, дитяча – це і є наша обласна для дітей імені Т.Шевченка. І мені так радісно навести гарний приклад з досвіду роботи колег. Дорогі колежанки! Дякую за ідею і втілення.
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

середа, 22 липня 2020 р.

П’ятнадцята намистинка. Які бувають колекції і що ви чули про журнал «Хоббі»?

       Знаєте, що це за намистинка? Подарункова, ось яка. От пам’ятаєте, коли в школі на уроці все було добре, учні все знали, вчителька раділа і добрішала, а потім говорила: «Ми зекономили 10 хвилин і заслужили на те, щоб зробити домашнє завдання просто зараз, на уроці». Було таке? Ну хоч раз? Ах, як ми раділи!
Я сама шість років вчителювала і теж іноді робила такі подарунки учням. А тепер зроблю це просто тут, щоправда, ми не в школі. Хоча… це теж школа, і ми на уроці бібліографічної грамотності.
       Отже, домашнє завдання на уроці – бонус, по-сучасному.
       Спробуйте здійснити такий же пошук, як ми робили зі словниками, але на цей раз з колекціями. Тобто, ключове слово – колекції. Ну а далі буде кілька фокусів. І показувати їх будете ви за допомогою ЕБД. А один фокус, наприкінці, я сама вам покажу. Заінтригувала? Ну, я ж хитра…
       Отже, ЕБД книг, колекції, натиснули. Отримали. У мене 75. Не настільки багато, щоб неможливо переглянути. Якраз нормально. І буде тут і наукова література, і художня, і розважальна. Бо колекції бувають різними.
А тепер фокус 1. Додайте до слова колекції слово книги. Отримали інформацію про колекції книг.
Фокус 2. Повертаймось до початку. Набираємо знову колекції. А тепер дивимось вгору, на цій же сторінці маленькими літерами є підказка. Все про колекції в інших ЕБД. Пам’ятаєте намистинку для ледачих? (Я п’ю каву, машинка сама шукає?)
Клікайте на будь-яку, наприклад, ЕБД «Краєзнавство». Отримали 11 статей про місцеві колекції.
А тепер натисніть другу регіональну ЕБД КРКК. Скільки статей? У мене 20.
А у базі даних періодики – 164.
Це ви все вже вмієте. Фокус 3 за мною. Все по-чесному. Отже, я відповідатиму на другу частину теми - що ви чули про журнал «Хоббі»?
Коли ви просто читали назви наших електронних баз на початку нашої школи бібліографічного рукоділля, ви могли звернути увагу (а могли й не звернути) на таку базу: «Допоміжна БД про наявність окремих номерів журналів та газет в Кіровоградській ОУНБ». Ну раз допоміжна, нехай допомагає. Логічно?
       Отже, обираємо (ліворуч) саме цю базу, вона ж відображається і вгорі. Обираємо пошук стандартний (це праворуч). Вибираємо в меню пошуку через крихітний чорний трикутничок Заголовок. Зробили?
      Спробуємо пошук на прикладі журналу «Хоббі». Ввели назву хоббі. Простежте, чи не загубили подвійне «б», ми ж говорили, машина не людина. Вона любить точність. І що?
Загальна кількість знайдених документів : 1
1. Шифр: Х753649 (Журнал)
Хоббі. Світ наших захоплень : Журнал для всіх поколінь. - Київ : Інвест-Груп, 2005 - ("СЕЕМ") . - Виходить щомісячно
Зареєстровані надходження: 2006. Тиснемо на рік 2006, отримуємо № 5.
       Спробуйте, наприклад, дізнатись, чи є журнал Дніпро № 3,2009 рік. Спочатку як Заголовок набираємо Дніпро, пошук, серед років обираємо потрібний, тиснемо на нього. Отримали: компл.1 (ЧЗ) N : 1-12.
       Або журнал «Радио»,  річний комплект 1975 року. Будьте уважні, тут є аж 8 журналів для радіоаматорів, серед них знаходимо саме «Радио», потім потрібний рік (1975), тиснемо на нього, отримуємо довідку: 1975 N : 1-12.
       Тепер давайте газету пошукаємо, наприклад «Елисаветградские ведомости».
Загальна кількість знайдених документів : 1
1. Шифр: Е307910 (Газета)
Елисаветградские ведомости [Текст]. - Кировоград : Кировоградская районная типография
Зареєстровані надходження: 2004 январь-ноябрь

       Якщо у вас є на замітці якась газета чи журнал, що ви давно шукаєте, перевірте, а раптом у нас вона є.
Але пам’ятайте ще одне. Якщо ви поки що не звернули увагу на цей момент: МОВА ПОШУКУ МАЄ ЗНАЧЕННЯ.

Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

Навіщо читати казки на ніч?


Привіт, друзі!

Літо – це час відпочинку всією родиною, а особливо з дітьми. Саме зараз, в епоху розвитку новітніх технологій і період витіснення паперових книжок електронними гаджетами, я особливо хотіла б звернути увагу на читання казок перед сном малюкам. Адже саме цим заняттям, на мій погляд зовсім природнім, основна частина батьків не приділяють належної уваги.
Давайте  разом розберемося, навіщо ж читати книги своїй малечі на ніч? Читання казок має багато переваг. Перш за все – це «живий контакт», який дає дитині відчути батьківську любов, турботу та захищеність в цьому непростому світі.
Під час слухання казки дитина знайомиться зі світом, взаєминами між людьми. Також відбувається активізація її пізнавальної діяльності, а саме – здатність мислити та діяти по-новому, а це є головною основою для творчості. ⠀ 
Виявлено, що дітки, яким на ніч читають казки, раніше проявляють здатність до правильного формулювання та взагалі словесного вираження емоцій, ніж у тих, які позбавлені цього вечірнього ритуалу.
Отже, ми з вами розібралися із незаперечною користю читання на ніч.
⠀⠀
 Наступне питання – чи важливо, хто саме буде читати дитині казку? Виявляється, що так.
 Було проведено дослідження, в якому виявили, що якщо батько читає казки на ніч діткам, то вони розвиваються набагато активніше. Саме оповідання та історії, які зачитані батьком виявляються більш ефективними ніж ті, з якими малюка знайомить мама. В першу чергу, як не дивно, це стосується дівчаток – батьківське читання найбільш позитивно впливає на розвиток їх мислення.

Тож порада для всіх батьків – намагайтеся виділяти час для своїх малюків. Зайвими 15 хвилин читання ніколи не будуть. Навіть якщо ваша дитина просить прочитати улюблену книжку вдесяте – виділіть їй ці хвилини. Спогади про невелику традицію збережуться назавжди у вашого чада, будьте у цьому впевнені.

Бородавкіна Анна,
бібліотекар відділу соціокультурної діяльності

вівторок, 21 липня 2020 р.

Життя і розвиток розуму

 Ефективна організація навчальної діяльності протягом всього життя особистості неможлива без врахування її вікових та індивідуальних особливостей. Навчання повинно бути організоване таким чином, щоб складність змісту освіти зростали поступово у відповідності з пізнавальними можливостями.

Добираючи методи, організаційні форми і засоби навчання слід звертати увагу на поетапне формування розумових дій. Саме тут важливу роль відіграє використання узагальнення та систематизації. Без них неможливо було б свідоме й міцне засвоєння знань, навичок і вмінь, особливо тих, які повинні зберігатися в пам’яті людини тривалий період або все життя. В житті ці два процеси здійснюються паралельно, мають місце на кожному етапі засвоєння знань та вмінь та можуть буди ефективним засобом активізації роботи мозку. Отже, особливу увагу слід приділяти диференційованому підходу до всього, що стосується пізнання. Так і у виборі літератури.
В кожного є улюблені книги, які хочеться перечитувати. Але є книги, які займають особливе місце в історії людства – це книги про людей з неймовірною історією...
Є одна стара гра – вона була досить популярною ще покоління тому, - покликана допомогти вам визначити які книжки на це спроможні. Суть така: уявіть, що вам заздалегідь відомо, що вас висадять на безлюдний острів, де ви муситимете провести решту свого життя чи принаймні багато часу. Припустімо, що у вас є час, щоб підготуватися до цього. Звісно ви візьмете з собою певні практичні та корисні речі. Але вам також дозволять взяти десять книжок. Які б книжки ви обрали?

Спроба скласти такий список може допомогти вам дещо дізнатися, і не лише про те, які б книжки вам найбільше хотілося б читати й перечитувати. Насправді це має радше другорядне значення порівняно з тим, що ви можете дізнатися про самого себе, коли уявите, яким було б ваше життя без усіх тих джерел розваг, знань та розуміння, які зазвичай вас оточують. Не забувайте: на острові не було б ані радіо, ані телебачення, ані бібліотеки. Були б лише ви й десять книжок.
Якщо почати обмірковувати цю уявну ситуацію, вона здається химерною і нереалістичною. Але чи насправді це так? Всі ми певною мірою на безлюдному острові. Всі ми стикаємося з тим самим викликом, який постав би перед нами там: ми маємо знайти в собі внутрішні сили, щоб прожити добре людське життя.

Бородавкіна Анна,
бібліотекар відділу соціокультурної діяльності


Використані джерела:
https://nemaloknig.com/read-396149/
Мортімер Адлер «Як прочитати книгу. Класичний посібник із розумного читання», КМ-БУКС, 2018

середа, 15 липня 2020 р.

Чотирнадцята намистинка. Якими бувають словники?

       Що ви знаєте про словники? Ну, колись у школі гортали орфографічний словник, потім, вивчаючи іноземну мову, почули, що бувають словники, у яких слова перекладаються з однієї мови на іншу. Які ще спогади?
       Ну добре. Давайте зараз як «просунуті» користувачі наберемо в ЕБД книг ключове слово словник. І до того, як отримати довідку, спробуйте вгадати, скільки в обласній бібліотеці словників? Перевіряємо інтуїцію. Що вона вам підказує? Сто? Двісті? Які варіанти? Тепер клікаємо. У мене вийшло 3 652.
       А тепер граємось далі. Зробіть 5-хвилинну перерву і придумайте самі кілька словників. От раптом ви – видавець, маєте все, щоб видати книжку, але єдина умова – це має бути словник. Що б ви видали? Да-а-а-а… З фантазією і уявою у вас все в порядку. Гаразд, а тепер подивимось, що для нас обрала комп’ютерна програма? Отже, які бувають словники? Які серед перелічених вас вразили? Про які ви навіть не здогадувались? Які б хотіли погортати?
Я також зараз відповідатиму. Все по-чесному. Думаєте, я мала час досі переглянути близько чотирьох тисяч словників? Ого!
      «Англо-український філософський словник», тобто перекладає з мови на мову філософські поняття. Як цікаво… «Естетика». Такий, мабуть, згодиться, коли читаєш розумну-розумну статтю про мистецтво, там цих термінів на пів публікації. «Словник-довідник мисливця». Є серед нас мисливці? Якщо ви думаєте, що мисливці – це виключно браконьєри і жорстокі люди, ви помиляєтесь. По-перше, є такі, що дотримуються усіх мисливських законів щодо сезонів, дозволів і заборон. По-друге, є такі, що за все життя комахи не розчавили, а щотижня на полюванні, і що вони там роблять?.. Вивчають природу, згодом пишуть книжки про цю природу. А мисливська зброя то так, для селфі, ну ви ж знаєте. «Словник співаків України», ну це для фанів. І для мистецтвознавців, звісно. «Англійсько-французько-німецько-український словник термінології Європейського Союзу». Це ж яка потрібна книжка! Ось зустрілись, наприклад, англієць, француз, німець і українець десь посеред Євросоюзу і хочеться їм про цей Євросоюз поговорити. Тепер точно до всього домовляться. З таким-то словником… Хай живе дружба! «Словник рим української мови, укладений як лінгвографічна модель формального нагромадження звукових сигналів мовним центром людини».
       Нічого собі, от же ж хитрі літератори! Мають таку класну «шпору» і мовчать. А мені пригадалось давнє, шкільне кохання… От ми, літні люди, такі, нам би позгадувати… Але до чого тут словник рим? У той час, коли я була школяркою, не було нічних клубів, дискотек, та й хто з батьків нас би туди пустив? А танцювати хотіли всі. І весь час. От просинаєшся вранці, і перша думка про танці. Ну що робити? Інколи в школі були вечори відпочинку, але ж так рідко. Та й навіщо вчителям цей зайвий клопіт?.. Але була в нас завуч, дуже мудра (чи хитра) жінка. Вона сказала старшокласникам, нам, тобто: Хочете вечір, нема проблем. Але готуйте його самі, і саме тематичний: математичний, літературний і т.п. 45 хвилин – тематика, далі – танці. Чим раніше розпочнете, тим довше танцюватимете.
       Ну і що тут складного – приготувати той вечір? Для двох десятих класів? МИ ж усі були КВНщики. Як зараз говорить молодь, «неча дєлать». І ми готували, і запрошували невредних учителів для чергування, і танцювали досхочу. Так от, мені запам’ятався досі один літературний конкурс, у якому переміг хлопець, що мені тоді подобався. Конкурс такий. Давались 4 слова, які римувались попарно, і по ним треба було скласти вірш. Щоб усе зійшлось. Конкурс був російською мовою, і слова були такі: копьё – тряпьё,  цветок – молоток. І переміг Ігор. Він читав свій шедевр зі сцени і дивився просто мені у вічі, а вся зала (два дев’яті і два десятих класи) дивилась на мене (ну або мені так здавалось). А ось і вірш:
Мое копьё –
За ваш цветок.
Мой враг – тряпьё.
Я – молоток.
Тобто, закохані вже зрозуміли, як скласти класного любовного вірша, без зайвих страждань. А мої ровесники вже занурились у спогади, бо всі колись учились у 10 класі. Ну, крім тих, які лише будуть.
       Тут мені щось здалось, що моє начальство ці спогади викреслить. Ну що таке. Які особисті спогади у робочий час… Серйозна робота, і раптом якісь танці… Ні-ні-ні, от давайте без цього. Так що ви швиденько читайте, поки не видалили. А я повертаюсь до того, які бувають словники.
       «Комахоїдні рослини України»!.. Тобто, рослини-хижаки! Ви знаєте хоч одну комахоїдну рослину? Не знаєте? Такий нібито вже дорослий, і не знаєте? А от крихітна комашка знає. Майже всі комахоїдні рослини свого регіону, зрозуміло. Бо що там робиться на екваторі, хто його знає.. Тобто, словник знає. Шкода, що комашки не вміють читати. Але ж ми – не комахи, ми ого-го!
       Тому погортайте відомості про словники, додайте до слова словник через пробіл ще одне ключове слово (монети, наприклад) і отримаєте рай для душі – ну, якщо ви нумізмат). Тут тобі і історія, і детектив, і різні цікаві факти - про гроші і про людей теж.
       Ага-а! Я вас таки перехитрила, ви вже щось для себе викопуєте… Копайте, копайте… Удачі вам. І пам’ятайте заповіт Максима Рильського:
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.

Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

Брайан Трейсі «Зроби це зараз: 21 чудовий спосіб зробити більше за менший час»


Брайан Трейсі – професійний лектор, консультант, голова Brian Tracy International, мільйонер, провідний фахівець у сфері особистісного розвитку, на прикладі свого життя доводить, що бути успішним можливо, причому в будь-якій сфері. Головне – навчитися правильно планувати свій час та організувати роботу, концентрувати увагу на найголовніших задачах, прагнути досягти найкращих результатів у всіх справах, визначати пріоритети, не лінуватися та взяти за правило доводити все розпочате до кінця.
В ході кар'єри Браян Трейсі провів понад 4500 семінарів по всьому світу для більш ніж 500 компаній. Щорічно слухачами його семінарів з особистісного розвитку стає більше як 400 тисяч осіб.
Якщо маєте відчуття, що вам не вистачає організованості в житті, то я рекомендую прочитати цю книгу, яка складається з 21 розділу, тобто з 21 окремої практичної поради щодо планування свого часу, визначення і досягнення цілей. Книга дуже допомагає виокремити головне і доводити справи до кінця. Якщо застосовувати методи автора – життя зміниться на краще.
Русіна Анна,
головний бібліотекар
відділу обслуговування користувачів

вівторок, 14 липня 2020 р.

Тринадцята намистинка. Загадкове – поряд, або Немає туристів у своїй… вітчизні?

       Звертаю увагу на дві ЕБД, які виключно регіональні, тобто стосуються дат, подій, персоналій у нашій області. ЕБД Краєзнавство та ЕБД аналітичних описів газетних статей Кіровоградської області.
       Оберімо для тренінгу один з напрямків – туризм. Як багато цікавого зовсім поряд, а ми роками мріємо про заморські краї. Заморські – це цікаво, і дай нам Бог туди за бажанням час від часу потрапляти. А от раптом цікаві туземці навмисне вивчать українську. Або хтось із вас – міжнародну англійську. І у вас – бесіда. Що ви їм, цікавим туземцям, розповісте про свій край? Вони ж мову навмисне вивчили, сувеніри купили, погоду відстежують, збирають валізи. Їхати. Куди, запитають вони у вас? І тут ви себе покажете справжнім патріотом малої вітчизни. Ну от чому ви смієтесь? От чому регочете, вибачаюсь?
       Немає пророка у своїй вітчизні, це загальновідомо. І немає туристів у власному регіоні, так?
Отже, помандруйте двома запропонованими ЕБД поки що заочно і оберіть недалекий цікавий велосипедний маршрут на один день і разом з друзями, як потеплішає і відкриють дороги, вирушайте назустріч пригодам. І напишіть дорожні замітки для соціальної мережі, та з кольоровими фото, і на фоні пам’яток, і з друзями. І селфі (як же без цього, чи ми не сучасні?)
Ну, і в кого язик повернеться назвати це домашнім завданням? Ото ж бо!
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

понеділок, 13 липня 2020 р.

А вам знайомі секрети раціонального використання речей?!

        Все більшої популярності набуває принцип раціонального використання речей — одягу, предметів побуту та інтер'єру. Люди стараються не захаращувати простір, в якому живуть, прагнуть до мінімалізму. Апологетом такого руху можна назвати Марі Кондо і її книгу “Викинь мотлох із життя. Мистецтво прибирання, яке змінить вас назавжди. За цим  методом ви будете прибирати один раз і назавжди. Секрет в тому, що ви позбавляєтесь від всіх непотрібних речей, а потрібні розкладаєте так, що потім дуже зручно повертати їх на місце.
Книга, сповнена багатьма практичними порадами і техніками  як і куди складати речі, щоб було зручно ними користуватися, або їх знайти, що варто зберігати як пам'ять, а що вже треба викинути, як просто мотлох. Технік багато, певно, що підійдуть вони не для всіх. Але обрати свою ви зможете, лише прочитавши книгу і застосувавши їх на практиці.
 Ознайомитися із книгою можна у відділі документів із економічних, технічних та природничих наук.



На продовження теми раціонального споживання, варто також звернути увагу на німецьку кінокомедію 2018 року про двох друзів-шопоголіків, які уклали угоду, що протягом 100 днів будуть користуватися лише однією річчю протягом доби - “100 речей і нічого зайвого”. Якщо на перший погляд може здатися , що це легкий розважальний фільм, то це хоч і правда, але разом з тим - частково, все ж таки свій філософський сенс в комедії також є.


Козакова Ірина,
бібліотекар
ОУНБ ім. Д.І. Чижевського

середа, 8 липня 2020 р.

Дванадцята намистинка. Як прочитати «Долинські новини» у Аргентині, або Що таке КРКК?

       Йдеться насправді про ЕБД аналітичних описів газетних статей Кіровоградської області (Кіровоградський Регіональний Кооперативний Каталог). Це місцевий кооперативний проект. Дуже зручно. Кожна з бібліотек-учасниць робить аналітичний опис одної-двох газет і надсилає до сховища на сервер ОУНБ ім. Д.Чижевського, бо наша бібліотека – модератор. І кожна з бібліотек-учасниць може закачати до своїх баз даних все, що потрібно із надісланого партнерами.
       Ось, наприклад, ми відповідаємо за дві газети «Народне слово» та «Кіровоградська правда». А наші партнери з 16 бібліотек надсилають нам відомості ще з 23 місцевих газет. І користуються тим, що розписали ми. Класно? 
Для дуже цікавих – підказка. Більше про це можна дізнатись із рубрики «Регіональний каталог (для бібліотекарів)» - передостанній рядочок на головній сторінці сайту.
       А ми йдемо далі. До чого тут Аргентина? Є така прекрасна поетеса Тамара Журба. Донедавна жила в Іванівці, що на Долинщині. А з  вересня 2005 року Тамара Журба постійно мешкає у дітей в Аргентині: спочатку в провінції Сальта, нині в провінції Місьйонес. Така доля. А тепер уявімо, як людина сумує за своїм селом, за людьми, як прагне тутешніх новин.
Уявляємо далі. В один щасливий день хтось з родини, нехай це буде хтось із молоді, натрапить на наш сайт, з цікавості набере у  ЕБД аналітичних описів газетних статей Кіровоградської області прізвище Журба, Т.  Інтернет, він і в Аргентині Інтернет. І в Кропивницькому. І в Іванівці теж.
       От зробіть це зараз у пошуку за словником, оберіть параметр пошуку Автор, знайдіть літеру Ж, натисніть і введіть унизу у віконце Журба, Тамара.
Клік! 14 публікацій, повних описів статей з анотаціями. І всі після 2005 року. А є ще й статті про Василя Журбу, а це Тамарин брат. 
       А ще можна набрати Долинські (пробіл) новини. Нічого собі! 5 000 статей рівно. Або Провінція… 2 564 анотованих статей! Читати не перечитати.
       Це ми з вами змоделювали ситуацію. Самі придумали, самі відповіли. А вірші Тамари Журби погортайте. ЇЇ творчість гідно поцінована літературними преміями. І про неї прочитайте. Це навіть і незручно назвати домашнім завданням. Це просто порада чи побажання.
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

вівторок, 7 липня 2020 р.

Одинадцята намистина. Нащо мені ЕБД, якщо вони не повнотекстові?

       Таке запитання часом задають при першому відвідуванні інформаційно-бібліографічного відділу читачі, звиклі до Інтернету. А от і не вгадали!.. Не буду я зараз гудити Інтернет і радити ним не користуватись. Не буду. Сама користуюсь. А ще хочу вам сказати з практики роботи, що у нас в бібліотеці ці ресурси товаришують, а не ворогують. І ця дружба – нам на користь. Приклад. Прочитавши в якійсь «намистинці» як здорово користуватись ЕБД, ви там пошаруділи і віднайшли статтю, ніби цікаву і корисну.
Любарський, Роман. "СМАЙЛ" працює – "СМАЙЛ" рятує [Текст] / Роман Любарський // Народне слово. - 2019. - 18 квітня. - С. 5 : фото
Рубрики: Громадські організації
Центри соціальної реабілітації
Нові видання--Презентації книг
Кіровоградська область
Кропивницький
Анотація: Центр соціальної адаптації військових презентував практичний посібник з елементами інтерактиву "Ресурси впевненості: історії на межі війни".
       Як її прочитати, якщо бібліотека, приміром, не працює. Можна звернутись до електронних газет на сайті ОУНБ ім. Д.Чижевського. Розділ «Корисні ресурси Інтернет», підрозділ «Преса України», а тут вже шукаємо «Народне слово», «Архів» та відповідне число газети. Або можна спробувати скопіювати назву статті у віконечко Гугл і дочекатись результату. Хай живе дружба!
       Інший приклад.
       Припустимо, вам закортіло прочитати один з творів нашого талановитого земляка Олександра Жовни «Експеримент».
       Перше. Шукаємо у ЕБД книг. Шість примірників. Ті, що на абонементі, вже видали. У читальний зал вам неохота або ніколи. Шукаємо далі. Ага, цей твір включено до збірки «Її тіло пахло зимовими яблуками», на абонементі аж п’ять. Що таке? Видали всі п’ять? Переглядаємо далі. О, є ще збірка  «Блакитні вежі», до якої включили цю повість. Три збірки на абонементі, і всі на руках. Отже, весь світ читає Жовну?!! Приємно, земляк все-таки! Ага, ось ще збірка «13 сучасних українських п’єс», то що там «Експеримент» уже як п’єса? Знову видано… Тепер вже обов’язково знайду і прочитаю, що ж це таке, всі вже читають, а я… Дарма, що і книги «Визрівання», до якої увійшов «Експеримент» немає теж. Отже, дорога до читального залу… Як навмисне, бібліотека не працює.
       Що робити? Думай, голова, картуз куплю. Так говорив один мій знайомий. Отже, думай, голова, ти вже на 11-ій намистинці. Ага, треба пошукати в інших базах. У періодиці, наприклад. Ого, про нього скільки пишуть… Ні, не те. О! Цифрова бібліотека! Треба ж було одразу… Заходимо, заголовок, Експеримент… Йес! Але як же до неї добратись? Думай, голова… Ага, повертаємось на першу сторінку сайту і шукаємо цю цифрову бібліотеку… А що там її шукати, наводимо курсор, одразу почервоніла. Тиснемо. Ага, тут алфавіт, на літеру Ж є Жовна. Знову тиснемо. Перелік творів. Ура! «Експеримент»! Знову клікаємо! Ура-а! Ми це зробили! Доведеться купувати картуз.
       До речі, якщо ви вже не жахаєтесь слів «Бібліографічний покажчик», то тут він є. Присвячений О. Жовні. Тут багато корисного і цікавого водночас.
      Шановні друзі, ви ж розумієте, що це був бібліографічний експеримент. Ну, нібито на абонементі все видано. Не все. Можна взяти. Але ж тимчасово зачинено. От відчиниться бібліотека, і можна буде ще й фільм узяти за твором «Експеримент», зветься «Ночь светла», на CD-ROMі (Дивись ЕБД «Документи на нетрадиційних носіях»).
       Отже, ЕБД дружать з Інтернетом, бо самі працюють в Інтернеті. А ми все знайшли. Подумали і знайшли. Ну що, вирушаймо на сайти продажу одягу – за картузами?
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу


понеділок, 6 липня 2020 р.

Степан Рудницький (1877—1937) Історія. Геополітика. Географія


Нещодавно до фонду відділу обслуговування користувачів надійшло гарне видання у 5-и книгах «Степан Рудницький (1877—1937). Історія. Геополітика. Географія».

Даний видавничий проект  присвячений 140-й річниці від дня народження та 80-м роковинам загибелі видатного українського вченого, історика, географа, геополітика та картографа Степана Львовича Рудницького (1877—1937).


Видання покликане ознайомити читачів з багатогранною науковою спадщиною та картографічним доробком ученого, а також із візуальними матеріалами з його родинного альбому.

Книга перша «Історія. Теорія. Методологія. Термінологія» містить статті дослідника з історії козаччини, написані під керівництвом Михайла Грушевського, його теоретико-методологічні праці, а також матеріали словника географічної термінології.

У книзі другій «Геополітика» зібрані праці, в яких автор, використовуючи такі географічні фактори, як просторове розташування країни, розмір території, наявність, відсутність чи обмеженість природних ресурсів, кількість населення тощо, доводить слушність прагнень українців мати власну незалежну державу.

Книга третя «Географія. Початки досліджень» подає ранні праці дослідника астрофізичної та географічної тематики, статті, присвячені аналізу тогочасної науково-географічної структури, а також твори, що репрезентують дидактичні пошуки вченого в галузі середньої освіти.

Книга четверта «Основи землезнання» містить наукові та науково-популярні праці вченого, покликані дати вичерпне уявлення про фізичну географію та антропогеографію України, а також про історію розвитку географічної думки.

Книга п’ята «Географія та геоморфологія» подає геоморфологічні праці вченого, присвячені дослідженню рельєфу Землі, просторовим, генетичним та історичним закономірностям його будови, геології України, проблемам районізації її території та ін.

Книга буде цікава для прочитання всім, кому небайдужа доля України та її видатні постаті.

Ірина Рєзнік,
завідувачка відділом
 обслуговування користувачів

пʼятниця, 3 липня 2020 р.

“Дія. Цифрова освіта” - для батьків та дітей

        На початку року Міністерство цифрової трансформації України розпочало реалізацію проєкту “Дія. Цифрова освіта”, партнером якого стала Українська бібліотечна асоціація. Офлайн-хабами проєкту стали бібліотеки, зокрема і ОУНБ ім. Д.І.Чижевського.
Ми продовжуємо розповідати вам про освітні серіали, що з'являються на національній онлайн платформі в рамках цього проєкту. І сьогодні поговоримо про два із них “Для батьків” і “Для підлітків”.
У серіалі “Для батьків” наразі доступні 2 серії.
Перша - «Безпека дітей в інтернеті». Вже з назви стає зрозумілим про що йтиметься у цій серії.
Цей курс для того, аби навчити батьків допомагати дітям використовувати інтернет та цифрові пристрої безпечно і з користю.
Зокрема, тут йдеться про шкідливі інформаційні матеріали в інтернеті, кібербулінг, суїцидальні Інтернет-спілки, сексуальне насильство тощо.
Друга серія -  «Смартфон для батьків» - і це перший онлайн-курс з мобільної грамотності, який допоможе усім початківцям стати зі смартфоном «на ти», дізнатися про всі його можливості та опанувати базові онлайн-сервіси.
Логічно, що разом із серіалом для батьків варто розглянути й інший - “Для підлітків”.
  Тут наразі розміщено першу серію “Про кібербулінг для підлітків", з якої ви дізнаєтесь, як виглядає кібербулінг, які його причини та потенційні наслідки, як припинити кібербулінг і що робити, якщо хтось із друзів став жертвою знущань в інтернет-мережі. Участь в освітньому серіалі взяли українська суперстар NK | Настя Каменських і співачка, акторка та ютуб-влогерка Анна Трінчер.

Використані джерела:
https://osvita.diia.gov.ua/

Козакова Ірина,
бібліотекар
ОУНБ ім. Д.І. Чижевського

Десята намистинка. Чи вміє жартувати каталог?

       А хто з вас бачив картковий каталог? От часи!.. Є такі користувачі, що вже народилися в епоху цифрових технологій і з картковим каталогом справи не мали. Але ще є й ті (і я серед вас), хто пам’ятає ці нескінченні каталожні ящики із картками, де одна картка відповідає одній назві книги. На звороті – інвентарні номери. Деякі номери – викреслено, тобто, книжка списана чи загублена. Картки різні: і друковані в Книжковій Палаті, і написані від руки чорнилами (а згодом шариковою ручкою), надруковані на друкарській машинці тощо. На деяких від частого користування стерлись букви, і їх навели повторно. Ностальгія… Якщо комусь шкода картковий каталог, не поспішайте прощатись. Він живий-здоровий, переміщений до цокольного залу і при першій вимозі читача «побути ретро» бібліотекарі вмикають світло, показують робоче місто читача – стіл, крісло. Будь ласка, маєте право.
       Але… Але ж багато хто вже переконався у перевагах каталогу електронного і неохоче звертається до карткового. Деякий час ми змушені були користуватись обома. Нова література – в електронному каталозі, стара – у картковому. Але є такі люди в нашій бібліотеці – каталогізатори, вони поступово кожну карточку паперову продублювали, як то кажуть, в цифрі. І тепер ВСЯ ІНФОРМАЦІЯ ПРО НАШ ФОНД Є У ЕЛЕКТРОННИХ БАЗАХ ДАНИХ.
       Давайте подумки подякуємо цим звитяжцям бібліотечної справи, які у максимально стислі терміни сотні тисяч карток влили до ЕБД, щоб нам було зручно і комфортно. Ну без жартів, давайте подякуємо. На блозі напишемо вдячність. Електронною поштою надішлемо. Подяка усім, хто створював електронний каталог!
       Але до чого тут каталожні жарти? Ну я ж хитра… Допоки ви шукатимете жарти, встигнете прочитати щось корисне. А жарти, ну, будь ласка. Комп’ютер жартує з нами, якщо ми почали першими. Жартувати. Комп’ютерна програма – не людина, а машина. Якщо ви, приміром, у бібліотекаря попросите «Острів скарДів» Стівенсона, то отримаєте не те, що написали на замовленні, а те, що хотіли, а саме – «Острів скарбів». Ваша описка зрозуміла. З машиною цей фокус не вийде. Спробуйте, і програма напише, що така книга не знайдена. Що просили, те й отримали, бо машина – не людина. Але машина працює швидше, не стомлюється, не помиляється, не просить вихідних, відпускних, працює на найбільші свята (уявляєте? Ну вся країна відпочиває, а машина працює). Тому і має переваги. Але разом з тим і особливості. Приклад.
От раптом ми під враженням уривку з опери Й.Штрауса «Летюча миша», який почули  під час концерту, і, намагаючись розширити знання, шукаємо серед книжок за ключовими словами летюча миша. І отримуємо перелік, у якому є і «Умный Миша» Давида Дара, і нідерландські саги і легенди «Летючий голландець», і українські народні казки «Летючий корабель», і «Летючі катрени» Ліни Костенко, і «Миша Дунин и Дуня Мишина» Анатолія Ліпатова, і читанка англійською мовою «Півень, миша та руда курочка», і казка «Летючий чемодан» Г.-Х.Андерсена, і «Таємниця летючої тарілки» Валерія Герланця. Пожартував Електронний каталог. Що просили, те й отримали.
       От якби ми набрали ці ключові слова у ЕБД нотних партитур, отримали б, наприклад
Н 85.954.6
Ш93
Штраус, Й.
10 віденських вальсів [Ноти] : у легкому перекладенні для баяна Ю. Котеленця / Й. Штраус. - К. : Музична Україна, 1969. - 74 с. : нот. - Текст парал. укр. та рос. мовами
Зміст:
Біля чудового голубого Дунаю
Казки віденського лісу
Троянди півдня
Віденська кров
Ранкове листя
Життя артиста
Скарб-вальс
Вальс з оперети "Летюча миша"
Весняні голоси
ББК Н 85.954.6
Рубрики: Клавішні інструменти--Баян

Примірників загалом: 1
КФ (1)
Вільні: КФ (1)

       А якби здогадалися увійти в базу даних Документи на нетрадиційних носіях, отримали б інформацію про CD-ROM, який можна взяти додому на абонементі і послухати і твір Й.Штрауса, і інші твори.
       Класика для дітей [Електронний ресурс]. - К. : Атлантік, 2010. - 1 ел. опт. диск (CD-ROM) : зв. - (Сер. "Казкове дитинство"). - Систем. вимоги: Microsoft Windows 98/2000/XP, 1000 Мгц, інтегроване відео, 128 RAM, мишка. - 33.00 грн.
Зміст:
Чайковський, П. Лускунчик (Вальс квітів) / П. Чайковський
Бетховен, Л. До Елізі / Л. Бетховен
Вівальді, А. Пори року (Зима) / А. Вівальді
Ліст, Ф. Мрія кохання / Ф. Ліст
Бетховен, Л. Місячна соната / Л. Бетховен
Чайковський, П. Лебедине озеро (Озеро в місячному сяйві) / П. Чайковський
Равель, М. Болеро / М. Равель
Шопен, Ф. Фантазія-експромт / Ф. Шопен
Чайковський, П. Лебедине озеро (Танець Маленьких Лебедей) / П. Чайковський
Гендель, Г. Радість / Г. Гендель
Моцарт, В. Турецький марш / В. Моцарт
Шопен, Ф. Вальс на хвилинку / Ф. Шопен
Бетховен, Л. Лють з приводу загубленого гроша / Л. Бетховен
Бах, Й. Жарт / Й. Бах
Вівальді, А. All Rastica / А. Вівальді
Штраус, Й. Летюча миша / Й. Штраус
Моцарт, В. Маленька нічна музика / В. Моцарт
Вівальді, А. Пори року (Весна) / А. Вівальді
Штраус, Й. Грім та блискавка / Й. Штраус
ББК 85.318.8 + 85.318.86(0)
Рубрики: Дитяча музика класична
Примірників загалом: 1
АБ (1)
Вільні: АБ (1)

Висновок. Щоб отримати бажану відповідь, потрібно знати у кого, як і про що запитати. І не забуваймо, машина – не людина, але дуже гарний і старанний помічник людини.
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу

Дев’ята намистинка. А раптом я ледачий?.. Або бібліографічні фокуси

       Я люблю ледачих. Правда-правда. Ледарі – носії прогресу. Щоб не вставати до «ящика» зі зручного дивана, придумали пульт. Щоб не замітати квартиру – пилосос та електровіник. Щоб не носити по маркетах купу грошей,  вигадали платіжні картки. А щоб не ходити по маркетах, організували інтернет-магазини. Ну і так далі. Отже, лінощі – каталізатор прогресу.
Що радісного для ледачих у нашому «Електронному каталозі»?
       Давайте одразу приклад. Обираємо в ЕБД книг у звичайному пошуку слово екологія. А що, дуже сучасно.
       Набрали? Отримали 895 книг. Ну, це у мене. Коли ви читатимете, може бути більше, новинки отримаємо.
       А тепер – фокус. Підіймаємо погляд вгору і малесенькими літерами (бо ж секрет!!!) перелічено ще 10 баз даних. І кожна з них вже порахувала власні ресурси зі словом екологія.
БД ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ ОУНБ ім. Д.І.Чижевського -1923 документів
БД Краєзнавство – 501 документ
Допоміжна БД про наявність окремих номерів журналів та газет в Кіровоградській ОУНБ – 2 документи
База даних аналітичних описів газетних статей Кіровоградської області (Кіровоградський Регіональний Кооперативний Каталог) – 1132 документи
БД книг відділу іноземних мов – 19 документів
БД іноземної періодики – 107 документів
БД відеоресурсів іноземними мовами – 2 документи
Документи на нетрадиційних носіях – 15 документів
БД з гендерних питань – 1 документ
БД з БІБЛІОТЕКОЗНАВСТВА науково-методичного відділу – 4 документи
БД ІРЦ "Вікно в Америку" – 14 документів.
       Ви все зрозуміли?  Ви просили книги на тему «екологія», а розумна машина видала вам ВСІ документи в усіх базах, де йдеться про екологію. Нічого додатково не шукаємо. Клікаємо на будь-яку базу вгорі – і отримуємо весь перелік. НЕ кількість, НЕ цифру, а повну бібліографічну довідку. Ну як? Хай живуть творчі лінощі!
ПРИМІТКА. І так буде завжди. Що б ви не шукали у будь-якій БД, програмка шукає те ж саме по всіх інших базах, і ті, в яких щось знаходить, ну хоча б один документ, одразу шикує угорі. Малесеньким шрифтом (секретним), але ми уже втаємничені. Ми то в курсі. Ми то озброєні! Дарма, що ледачі. Ледачі теж потрібні, бо лінощі (правильно!) – рушій прогресу.
       І жодних домашніх завдань. Ви що, жартуєте, домашні завдання для ледачих?!! Ну ви ва-а-а-аще!

Майя Міщенко,
головний бібліотекар
Інформаційно-бібліографічного відділу


четвер, 2 липня 2020 р.

Бенджамін Гарді. Не примушуй себе. Альтернатива силі волі


Бенджамін Гарді — письменник і колумніст. Дописувач ділових видань Forbes, Fortune, Fast Company, Business Insider. Здобуває докторський ступінь з організаційної психології в Університеті Клемсона (США).

Щоденно ми ведемо боротьбу зі своїми поганими звичками, ми обіцяємо собі менше залипати у смартфони, не їсти вночі, кинути палити. Сподіваємося з наступного тижня більше рухатися, правильно харчуватися, раніше йти до сну. А коли наші плани зриваються, відчуваємо себе винними.

Автор цієї книжки пропонує змінити себе через зміну кола спілкування. Коли ми самі створюємо умови навколо нас, іншими стають наші думки, емоції, вчинки і цінності.

Ця корисна книга допоможе вам напрацювати потрібну поведінку та створити таке оточення, в якому продуктивність, творчість, креативність є нормою, тобто книжка про мотивацію і саморозвиток.
Для широкого кола читачів. Ознайомитися з книгою можна у відділі обслуговування користувачів.

Русіна Анна, 
головний бібліотекар 
відділу обслуговування користувачів

Цікаве мовознавство



Мова – найважливіший засіб людського спілкування, який нерозривно пов’язаний із мисленням. Усі ми знаємо мову ще з колиски, вчимо її у школі, щодня нею користуємося, але мова – це складна річ, що приховує від нас багато таємниць. Розкрити їх нам допомагає цікава й чарівна галузь знань – мовознавство.

Мовознавство (лінгвістика) – це наука, що досліджує людську мову як явище взагалі та конкретні мови зокрема.

Скільки живих мов на нашій планеті? Яка мова з'явилася першою, а яку називають «мертвою»? Яку мову легко вивчити? Якими можуть бути мови цивілізацій інших планет? Як розшифрували єгипетські ієрогліфи? Про все це і навіть більше розповість чудова книжка «Цікаве мовознавство», автором якої є Булаховський Кирило. У книзі також значну увагу приділено українській мові. Крім української, згадано десятки інших мов, наведено багатий ілюстративний матеріал, у тому числі призабуту українську лексику, приклади з фольклору та художньої літератури.

Тож вирушайте в подорож сторінками цієї книги та дізнавайтесь про все самі.

Ірина Рєзнік,
завідувачка відділом 
обслуговування користувачів

середа, 1 липня 2020 р.

Андро Донован. Самомотивація




Андро Донован — відома в усьому світі та надзвичайно популярна тренерка-фасилітаторка, спікерка, авторка книжок і консультантка. Вона спеціалізується на тренуванні заступників директорів і менеджерів найвищої ланки стосовно того, як бути більш ефективними лідерами, підвищити рівень осмисленості й ціннісної наповненості власного життя. У її тренерському стилі двадцятирічний досвід консультування менеджерів поєднується з властивою їй природною пильністю й умінням знаходити підхід до будь-якої людини, щоб допомогти кожному клієнту підвищити ефективність своєї життєдіяльності, знайти сенс і мету життя й побачити для себе нові перспективи.
Автор впевнена, що щасливим може бути кожен. В своїй книзі «Самомотивація» пані Донован вчить нас бути уважнішими до себе, віднайти своє «Я», жити в гармонії з собою.
Поради авторки не містять готових рецептів, кожен обирає свій шлях сам, а практичні поради і вправи допоможуть віднайти внутрішню рівновагу. Отже, тільки вам вирішувати, яким буде ваше життя, адже ви самі його творите.
Книга розрахована на широке коло читачів. Ознайомитися з нею можна у відділі обслуговування користувачів
Анна Русіна,
 головний бібліотекар
 відділу обслуговування користувачів