понеділок, 12 грудня 2022 р.

«Я вмію стрибати через калюжі» (до Міжнародного дня інвалідів)

Деякі книги носять біографічний характер. Згадуючи своє дитинство, австралійський письменник Алан Маршалл у 53 роки написав автобіографічну повість «Я вмію стрибати через калюжі». У дитинстві автор перехворів на поліомієліт і на все життя залишився людиною з інвалідністю.


Початок твору щемливий: «Я захворів на поліомієліт – дитячий параліч – незабаром по тому, як пішов до школи…тоді вважалося, що параліч – це те саме, що й недоумство, і не раз який-небудь фермер, спинивши бідку посеред шляху, щоб перемовитися словом із давнім приятелем, питав…: «А розум йому зовсім відібрало?»

У повісті «Я вмію стрибати через калюжі» перед читачем розкривається картина життя Австралії початку XX століття. Герой повісті Алан – син сміливого об’їждчика диких коней. Змалку він мріє стати таким, як батько, але після тяжкої хвороби ноги перестають служити йому, і подальші роки його дитинства і змужніння присвячені боротьбі з цією перепоною. Мужній, розумний Алан перемагає. Шкільні друзі навіть вважають його щасливчиком, бо йому вдається все, чого б він не захотів. У нього багато друзів, і читач певен, що хлопець з такою сильною волею і впертою вдачею стане справжньою людиною. Стрибок через калюжу – це символ того, що хлопчик переступав через біль та проблеми, пов’язані зі здоров’ям. Перестрибнути через калюжу легко здоровій дитині, а дитині з інвалідністю неможливо. Головний герой книги був змушений вчитися жити з дитячим паралічем, тому йому довелося заново освоювати прості дії. Повість присвячена подоланню себе, вмінню жити в нових обставинах і силі людського духу.

Книга Алана Маршалла «Я вмію стрибати через калюжі» є у фонді відділу абонемента Кіровоградської ОУНБ ім. Д.І.Чижевського. Запрошуємо до читання!

Наталія Білаш завідуюча відділом абонемента


понеділок, 5 вересня 2022 р.

Збалансування продовольчого ринку в контексті забезпечення продовольчої безпеки


        Національна безпека будь-якої держави базується на економічній безпеці, однією з найважливіших складових якої є продовольча безпека. Державне регулювання продовольчого ринку – це складний механізм. Він включає інструменти впливу на структуру сільськогосподарського виробництва, аграрний ринок, соціальну структуру села, міжгалузеві й міжгосподарські відносини. Його мета - створення стабільних економічних, правових і соціальних умов для розвитку сільського господарства, задоволення потреб населення в якісних продуктах харчування за соціально прийнятними цінами. Тому формування продовольчого ринку України в контексті загальної проблеми національної безпеки є актуальним.

 У монографії Збалансування продовольчого ринку в контексті забезпечення продовольчої безпеки: монографія / І. В. Федулова; Національний університет харчових технологій. - К.: Кондор, 2021. - 397, [1] с.: діагр., табл., схеми викладені результати досліджень методичних і практичних засад стратегічного розвиту продовольчого ринку. Продовольчий ринок має досить складну структуру, що складається з численних елементів і зв’язків між ними, які знаходяться під впливом різних факторів: політичних, організаційно-економічних, соціальних та інших. Розвиток продовольчого ринку визначається ринковими механізмами, а саме: попитом і пропозицією. Але дослідження продовольчого ринку має свої особливості, які визначаються тим, що він є недосконалим. Попит на продовольство задовольняється не тільки за рахунок збільшення виробництва продукції, а формується в умовах невисокої платоспроможності населення і фактичного споживання продуктів харчування, яке не досягає рівня раціональних фізіологічних норм. Розглянуті особливості функціонування окремих продовольчих ринків з метою їх сталого розвитку та забезпечення продовольчої безпеки. 

   Видання буде корисним для студентів, аспірантів,науковців, працівників підприємств. З книгою можна ознайомитися у відділі документів з економічних,технічних та природничих наук ОУНБ імені Дмитра Чижевського.


Марина Григор’єва,

відділ документів з економічних,

технічних та природничих наук

пʼятниця, 2 вересня 2022 р.

Як забезпечити комплексну фінансово-економічну безпеку держави?


          Рівень розвитку економіки є одним з базових критеріїв забезпечення національної безпеки держави. Однією з основних характеристик економіки є економічна безпека, яка, як складова національної безпеки, визначає її стійкість до зовнішніх та внутрішніх загроз, незалежність, конкурентоспроможність, здатність до розвитку та задоволення економічних потреб громадян та суспільства, а також можливість забезпечення гарантованого захисту національних інтересів. У системі економічної безпеки важливу роль відіграє фінансова складова, адже саме фінанси є тією «рушійною силою», завдяки якій створюються умови, необхідні для ефективного функціонування та розвитку будь-якого суб’єкту економічної безпеки: від окремих громадян до держави та суспільства в цілому з усіма його інституціями.
    У навчальному посібнику: Карлін, Микола Іванович. Комплексне забезпечення фінансово-економічної безпеки держави: навчальний посібник / М. І. Карлін; Східноєвропейський нац. ун-т ім. Лесі Українки. - К.: Кондор, 2020. - 415, [1] с. аналізуються теоретичні й практичні засади комплексного забезпечення фінансово-економічної безпеки держави загалом та України зокрема; розкриваються особливості досягнення бюджетної, боргової, податкової, грошово-кредитної, валютної та інших складових фінансово-економічної безпеки країни.
        Значна увага у посібнику приділяється висвітленню особливостей функціонування офшорів та заходам обмеження виведення коштів до них, а також заходам щодо боротьби з «відмиванням брудних грошей». Видання буде цікавим для студентів закладів вищої освіти та закладів перепідготовки державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування.
        З книгою можна ознайомитися у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Дмитра Чижевського.

Марина Григор’єва,
відділ документів з економічних,
технічних та природничих наук


 

Все про спеціалізований туризм

 



    

Сучасні тенденції відпочинку змінюють формат туристичних подорожей. Мандрівник ХХІ століття віддає перевагу індивідуальним екскурсіям або незвичайним розвагам, відрізняється новими уподобаннями щодо туристичних маршрутів, новими мотиваціями подорожей.

Спеціалізований туризм (від лат. specialis – особливий, своєрідний) – вид туристської діяльності, мета якої – реалізувати специфічні запити туристів під час поїздки. У його межах особлива увага може приділятися широкому діапазону питань, пов'язаних з вивченням історії, культури, природи, а також з професійними і різного виду спортивно-туристськими потребами туристів.

Спеціалізовані тури, на відміну від стандартних туристичних пропозиції, досить ексклюзивна послуга, яка потребує великих професійних знань.

У навчальному посібнику Борисова Ольга Володимирівна Спеціалізований туризм : навч. посібник для студ. закладів вищої освіти / О. В. Борисова ; М-во освіти і науки України, Харківський нац. аграрний ун-т ім. В. В. Докучаєва. – К. : Кондор, 2020. – 356,[1] с. : іл. викладаються вузлові проблеми теоретико-методологічної бази спеціалізованого туризму та його окремих видів. Посібник містить у собі програму навчальної дисципліни, вступ, дві вступні теми, присвячені характеристиці спеціалізованого туризму та аналізу наслідків пандемії коронавірусу для туризму; дві основі частини, в яких викладається матеріал щодо традиційних та нових видів спеціалізованого туризму, загальні підсумки та список рекомендованих джерел. 

До кожної теми надано ключові терміни та поняття і контрольні запитання. Деякі теми супроводжуються рисунками, змістовними таблицями, а деякі – необхідними і цікавими ілюстраціями (фотографіями). 

Навчальний посібник розрахований на студентів закладів вищої освіти спеціальності «Туризм», але він буде корисний і викладачам-туризмологам, і здобувачам рівня «магістр» та «доктор філософії», і всім, хто цікавиться проблемами розвитку туризму в світі й Україні.

Переглянути видання можна у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук ОУНБ ім. Дмитра Чижевського.

Марина Григор’єва,

відділ документів з економічних,

технічних та природничих наук



четвер, 1 вересня 2022 р.

Милосердя, допомога, лікування

У світі щороку сотні мільйонів людей страждають від важких і невиліковних хвороб. Усім їм потрібна кваліфікована медична та психологічна допомога, а часом і просто людська участь, підтримка та співчуття. Безнадійно хвора людина опиняється в стані хронічного стресу, який викликаний не лише хворобою, але і соціальними наслідками. Світовий досвід свідчить, що саме паліативна та хоспісна допомога адекватно реагує на потреби паліативних хворих та їхніх рідних, сприяє покращенню якості життя, що зумовлює велике соціально-економічне та гуманітарне значення цього інноваційного напрямку охорони здоров’я та соціального захисту населення. Останнім часом про паліативну допомогу говорять досить часто й багато — що це, навіщо вона потрібна і хто зрештою її потребує.

Тарасюк, Володимир Семенович. Паліативно-хоспісна допомога : навчальний посібник для студентів медичних закладів фахової передвищої та вищої освіти, лікарів-інтернів, сімейних лікарів і лікарів загальної практики / В. С. Тарасюк, Г. Б. Кучанська. - 2-е вид. - К. : ВСВ "Медицина", 2021. - 327 с. 
У своїй книзі автор висвітлює питання історії розвитку паліативної медицини, особливості надання паліативно-хоспісної допомоги онкологічним хворим, в тому числі і дітям, пацієнтам літнього віку. Про надзвичайну важливість підвищення якості життя невиліковно хворих людей, які відчувають страждання, надання їм як медичної та соціальної, так і психологічної та духовної підтримки, йдеться у книзі. Особливу увагу приділено ролі медичної сестри в процесі догляду, її обізнаності щодо психосоціальної підтримки хворих. Автор звертає увагу на одну з основних проблем етики і деонтології лікаря – проблеми евтаназії. Ставлення до умисного прискорення настання смерті невиліковно хворого ніколи не було однозначним. Як слід ставитися до цього питання? Автор зазначає, що в Україні евтаназію заборонено законом, тому ця проблема не стоїть так гостро, бо лікар – не помічник смерті, а борець за життя. Окремі розділи присвячені догляду за пацієнтами з резистентними формами туберкульозу, а також за пацієнтами з ВІЛ/СНІД.

Чекаємо на всіх, хто цікавиться паліативною медициною.

Оксана Дегтярьова,
бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я

середа, 24 серпня 2022 р.

Всесвітньо відомий огляд сучасної фармакології у ваших руках

Комплексна, але проста у використанні книга «Фармакологія за Рангом і Дейлом» уже понад 25 років надає студентам та медичним працівникам у всьому світі найголовнішу фундаментальну і клінічну інформацію. Від самого початку до останньої сторінки ви поступово розширюватимете ваші знання про всі відповідні аспекти фармакології, від розуміння молекулярної структури рецепторів і дії препаратів до клінічного використання найважливіших груп лікарських засобів.

Фармакологія за Рангом і Дейлом : пер. з англ. : у 2 т. / Д. М. Ріттер [та ін.] ; ред. Г. Зайченко, М. Хайтович. - пер. 9-го англ. вид. - К. : ВСВ "Медицина", 2021.

Дев'яте видання книги повністю перероблено, в ньому враховано результати останніх досліджень і подано ґрунтовні відомості щодо найновіших здобутків у цій швидкозмінній галузі, включно з новими й перспективними ліками. Зокрема значно доопрацьований огляд лікарських засобів для центральної нервової системи, препаратів, які поліпшують когнітивні функції, протиінфекційних засобів, біологічних/біофармацевтичних препаратів, засобів для поліпшення якості життя та багатьох інших.
Кольорове позначення частин книги для швидшого орієнтування і перехресні посилання. Роз’яснення складних понять з допомогою блоків: «Ключові моменти», «Клінічне використання» і повнокольорових ілюстрацій в усій книзі.
Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з цим виданням у відділ документів з питань медицини та охорони здоров’я бібліотеки імені Дмитра Чижевського.


Катерина Ісаєнко, відділ документів з питань 
медицини та охорони здоров’я

середа, 17 серпня 2022 р.

Книжка для дорослих

Книга Озерна, Дарка. Книжка для дорослих. Як старшати, але не старіти / Д. Озерна ; Укр. ін-т книги. - К. : Yakaboo Publishing, 2021. - 303 с. cтала третьою у серії «Оптимістично про здоров’я».
Чим живуть «дорослі»? А це правда, що старші люди всі хворі, занудні, несучасні, не хочуть сексу і не подобаються собі в дзеркалі?.. Ні, неправда. Давно на часі переглянути ставлення до віку, старіння, хронічних хвороб. При чому не просто «взяти і перестати хворіти», а збагнути, що з нами відбувається, які є ризики та можливості в кожного віку. Вам в цьому допоможе «Книга для дорослих. Як старшати, але не старіти». В ній йде мова про чинники, що сповільнюють чи прискорюють старіння, про запобігання серцево-судинним хворобам та раку, життя з діабетом та хворобами легень й кишківника, піклування про тіло від очей до кісток, психічний добробут, загальні та специфічні поради з харчування, про менопаузу, ерекцію, секс, й те, як жити довго і щасливо. Тільки без магії й чарівних пігулок.
Дарка Озерна, як завжди легко, науково й доказово дає відповіді на неочікувані та провокативні питання: чи є підґрунтя в мему про «склянку води на старості» та який зв’язок може бути між зневодненням та маячінням? Яким зморшкам можна запобігти, а які розгладити, як вам того хочеться? Чому бути солодкими пиріжечками після сімдесяти навіть дуже добре. Чи рятують кросворди від деменції? Чому дуже немолода сусідка вважає вас повією? Чому від корисних яблук та гарбуза у вас болить живіт? Чому дарувати пляшку червоного – сексі, а коробку цукерок – ні?
У вас кожен день є шанс змінити своє ставлення до дорослішання. Просто слід думати як впливає ваше мислення на життя і здоров'я.

Ісаєнко Катерина, бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я.

середа, 3 серпня 2022 р.

Приборкати страх і стрес: 10 крутих книг, які варто прочитати

    Сьогодні в Україні йде війна. Ми всі відчули на собі повний спектр почуттів: від всепоглинаючого страху та тривоги до віри та надії. Як найдовше перебувати в останньому стані та не дозволити собі збожеволіти? Зрозуміло, що під час війни важко зосередитися на буденних справах, особливо на дозвіллєвих, наприклад, читанні. Але знаємо, що для багатьох книжки стають розрадою та допомогою у складні часи. Звісно, не потрібно змушувати себе читати. Але якщо вас зупиняє лише думка, що таке дозвілля зараз не на часі – ми спробуємо переконати вас у зворотньому. Чим корисне читання під час війни?
        Читання відволікає, стимулює пізнання, допомагає зберегти психічне здоров’я, додає сил і витримки, нагадує, що життя триває. Як бачите, аргументи переконливі. Тож маємо надію, що у декого з вас є можливість повернутися до довоєнних звичок, зокрема читання, як своєрідної терапії від стресу. Тоді вперед – дозволимо організму відпочити та відновити ресурс. Бібліотекарки Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського зібрали добірку книжок, доступних у книгозбірні, з якими можна відволіктися та зануритися в інший світ.
        Пропонуємо прочитати веселі й цікаві історії, які підіймають настрій і відволікають від думок про війну.

Бату, Дорж. Франческа. Повелителька таєкторій. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2018. – 297 с. 
Герої книжки, працівники НАСА, відповідають за траєкторії і орієнтацію сателітів, а також за підведення космічних кораблів на підхідні орбіти до міжнародних космічних станцій. Під час космічних робочих буднів з Доржем, його напарницею Франческою, полковником Вескоттом, Сарою, професором Расселом та іншими героями книги постійно трапляються кумедні та незвичайні історії. Найчастіше у різні халепи потрапляє сицилійка Франческа: усе, до чого вона торкається, вибухає, горить і розбивається… А космос близько.

Бату, Дорж. Франческа. Володарка офіцерського жетона: хроніки. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. -592 с.

Франческа повертається! Командний центр управління польотами НАСА чекає ще більше пригод та викликів. Джорджіо та Франческа стають героями власної бондіани, разом рятують світ й одне одного, отримують офіцерські звання та дізнаються, як правильно закручувати гайки. Нова книжка Доржа Бату – це невигадані історії про дружбу, любов, толерантність, бійки, афери, спецоперації і навіть смерть. А також про те, що робота в команді – це не лише вміння добре робити свою справу, а й бути поруч у потрібний момент.

Роман Оксани Забужко «Музей покинутих секретів» (Забужко Оксана. Музей покинутих секретів: роман. – К.: КОМОРА, 2019. – 832 с.) визнано українською та зарубіжною критикою не тільки найвидатнішим твором української літератури доби незалежності, а й одним із найважливіших у всій літературі Східної Європи після падіння комунізму. «Музей покинутих секретів» – роман нобелівського класу, що по праву став візитною карткою нової української літератури, нагороджений Центральноєвропейською літературною премією «Ангелус», перекладений англійською, німецькою, польською, чеською мовами, неодноразово відзначений як «книжка року» (в Україні, Німеччині, Швейцарії, Польщі).

Це – епос сучасної України: родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го. Велика література і жорстока правда – про владу минулого над майбутнім, про кохання і смерть, про споконвічну війну людини за право бути собою.

Стресостійкість і вміння долати страх – навички на мільйон під час війни, яка триває вже більше трьох місяців. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Люди ночують у бомбосховищах, вивозять із небезпечних місць рідних, втрачають зв’язок із близькими, щогодини живуть із відчаєм і болем. Психологи світу сформулювали корисні поради, як опанувати себе в критичних умовах, як допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан у критичних умовах.


Доктор медицини, професор психіатрії Стенфордського університету Девід Бернс у книзі Бернс Девід Д. Почувайся добре. Нова терапія настрою. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. – 544 с.  – (Сер. «Світовий бестселер») розповідає про клінічно перевірені методи боротьби з пригніченим настроєм та тривогою. Книга допоможе виявити можливі ознаки депресії та запобігти їй. Вона вчить працювати над самооцінкою, конструктивно сприймати критику, розповідає, як позбутися смутку й почуття провини. Сподіваємось, що книга допоможе читачам почуватися краще.

Як почати цінувати життя та насолоджуватися кожною хвилинкою? Про це можна дізнатися з книги: Ялом, Ірвін. Вдивляючись у сонце. Долаючи страх смерті. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. – 299 с.

Cтрах смерті (у молодих чи старих однаково) переслідує нас протягом життя. Ірвін Ялом знає, як притлумити ці деструктивні та похмурі роздуми і прийняти життя в його неминучій скінченності. З гумором і теплотою автор аналізує причини й наслідки, знаходить інструменти для боротьби з потаємними демонами та страхами. Він вчить нас вдивлятись у майбутнє, приймаючи життя таким, яким воно є. Захоплива й цікава розповідь від майстерного оповідача та професіонала своєї справи.
Є те, що людина може змінити, і те, що ні. Хоч би як сильно ви не сварилися з представником авіакомпанії, яка скасувала рейс через погодні умови, це не зупинить шторм. Хоч би як ви не нервувалися в заторі, швидше поїхати не вдасться. Ви не примусите техніку не ламатися в найневдаліший момент, не станете нижчим або вищим, не народитеся в іншій країні. Але нервуючись через те, що не змінити, ми витрачаємо сили, ресурси й час, які могли би спрямувати на те, на що справді можемо вплинути.



Книжка Голідей Раян, Генсільман Стівен. Зберігайте спокій. Щоденна інструкція з вирішення проблем. – К.: Наш формат, 2018. – 472 с. примусить по-іншому поглянути на реальність, яка вас оточує, а також навчить підходити до вирішення будь-яких проблем, як робить справжній стоїк – із самовладанням, мудрістю і стійкістю.

Є книги, які допомагають зрозуміти історичні, політичні, соціальні та культурні передумови війни Росії проти України та подій у світі загалом. Для багатьох із нас такі книжки стають інформаційною зброєю у війні. Такою є книга: Кулеба Дмитро. Війна за реальність: як перемагати у світі фейків, правд і спільнот. – К.: Книголав, 2019. – 384 с. Український дипломат і комунікатор Дмитро Кулеба переконує: інформаційній агресії можна протистояти. На прикладах України, інших країн та компаній він аналізує, як відбувається війна за реальність, і виокремлює п’ять правил, що допоможуть навчитись у ній перемагати. Основним поштовхом до написання книги була анексія Криму та початок збройної агресії зі сторони Росії, адже брехня та маніпуляції, які поширюються за допомогою інтернету, стали невід’ємною частиною цієї війни. Й українське суспільство виявилося не готовим захищати свій інформаційний простір.

В есеях збірки Мости замість стін, або Що об’єднує українців?/ упорядниця Тетяна Терен. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. – 144 с. двадцять українських інтелектуалів розмірковують про феномен суспільних мостів і стін. Для чого вони існують? Чи завше мости сприяють порозумінню? А може, іноді дозволяють переступати межі? Чи завжди стіни неодмінно роз’єднують? А може, часом захищають? З ким і як варто будувати мости, а від кого – боронитися стінами? Видання допомагає глибше подивитися на події, що відбуваються, і побачити, як давно йде війна проти України.

Не забули бібліотекарі і про дітей – вони охоче зануряться у книжковий дивосвіт, де здійснюються найфантастичніші мрії, добро завжди перемагає, а автори мають блискуче почуття гумору і часом іронізують не лише над своїми героями, а й над читачем.

Дитяча письменниця Оксана Лущевська радить читати з дітьми українські народні казки про силу та віру.


Казки, зібрані у книжці Фонтан казок. Сучасні українські казки: упорядник І. Андрусяк. – К.: Фонтан казок, 2019. – 168 с., створили сучасні українські казкарі – як найкращі, яких дітлахи вже добре знають і книжками яких давно зачитуються (ось лише кілька імен: Сашко Дерманський, Леся Вороніна, Юрій Винничук…), так і ще юні, але дуже-дуже цікаві й талановиті.

Тож із книгою дитина не лише з головою порине у неймовірні казкові пригоди – у справжній фонтан казок, а й дізнається про те, яка вона – сучасна українська казка: народжена із глибинних народних традицій і по-сучасному яскрава, різноманітна, ефектна й іронічна.

Читання з дітьми казок про перемогу добра над злом заспокоїть напружену емоційність і посилить почуття віри.



Можна також обрати будь-яку із книг про Гаррі Поттера, авторкою яких є видатна британська письменниця Джоан Роулінг, або прочитати всі. Такі книги про любов, підтримку та самопожертву дають нехай невидимий, але непереборний захист і дітям, і дорослим, особливо зараз, адже це історія про мужність і силу, що здатні подолати глобальне зло.

Якщо ви губитеся і вам бракує слів, щоб поговорити з дитиною про складну тему війни, допоможе книжка: Романишин Романа, Лесів Андрій. Війна, що змінила Рондо. – Львів: Видавництво «Старого Лева», 2015. – 36 с.

«Війна, що змінила Рондо» – книга про те, що війна не має серця і не розуміє жодної мови, але торкається кожного і на всіх залишає шрами. Та якщо спільно збудувати машину світла і навчитися співати попри все, тоді навіть найтендітніші істоти зможуть вистояти й перемогти. А ще книга –привід для вдумливої розмови з дітьми (або й із собою) про події в Україні і світі у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії та оптимізму.

Книга «Війна, що змінила Рондо» дуже важлива у наші непрості часи, бо діти теж мають право знати, що відбувається, і з ними можна (а іноді треба) говорити про великі, складні й сумні події. Книга вчить, що, об’єднавши зусилля, можна перемогти найлютішого ворога. Після найжахливішої темряви і розрухи завжди з’являється світло і настає відновлення.

Читайте повільно, розмірено, організовуйте колективні читання у групах, залучайте дорослих різного віку та старших дітей.

На завершення хочемо кожному побажати: бережіть себе! Все буде Україна!!!

Ганна Федорова,
відділ формування фондів


четвер, 21 липня 2022 р.

Якщо стрибнули, то гребіть, або Як зростити бізнес, який сподобається вашим онукам

 


Чи доречно розділяти бізнес на чисто чоловічий чи чисто жіночий – велике питання, адже в основі поняття підприємництва лежать загальні принципи, без статевої відмінності. Але зазвичай, коли тема стосується бізнесу, найчастіше у всіх джерелах представлений саме чоловічий досвід. Проте жінки у бізнесі досягають не менших успіхів, ніж чоловіки, тому жіночий погляд на підприємництво та поради саме від бізнес-леді варті особливої уваги.

Книга відомої підприємниці, номінантки багатьох ділових рейтингів, Ольги Гуцал «Якщо стрибнули, то гребіть» розповідає про те, в чому секрет жіночого успіху та чим жіночий підхід до бізнесу відрізняється від чоловічого.

Ольга Гуцал успішно керує компанією «Каміон Оіл», що продає німецькі моторні оливи і технологічні рідини. Також вона є засновником інтернет-платформи для онлайн-чекіна Autobooking.com і мережі ювелірних салонів «Абрикос».

На обкладинці книги авторка обіцяє розповісти «як народити і зростити бізнес, який сподобається вашим онукам». В одному з недавніх інтерв'ю Ольга Гуцал пояснює свій задум: «Я з інженерної сім'ї, батьки привчили мене розкладати все "по полицях", бачити загальну структуру. Мої 30 років в бізнесі допомогли побачити, як зароджуються, встають на ноги і розвиваються наші бізнес-проєкти. Я описую, що відбувається на кожному з етапів росту бізнесу, які виклики і помилки нас чекають, які рішення потрібно буде прийняти, які правила встановити або змінити, щоб рухатися далі».

У книзі «Якщо стрибнули, то гребіть» Гуцал ділиться спостереженнями за різними етапами життя бізнесу, компанії, команди співробітників. Авторка порівнює процес зростання підприємницького проєкту з етапами життя людини. Живий бізнес-проєкт так само проходить зачаття, пологи, немовлячий вік, дитинство, приймаючи рішення, роблячи важливі кроки та здійснюючи прикрі помилки на кожному з етапів.

У книзі багато веселих ілюстрацій. Рукопис книги отримав високу оцінку у підприємців. Книгу охоче цитують у медіа та соцмережах, про неї вже встигли поговорити на кількох ділових конференціях, читачі на онлайн-зустрічах з авторкою дякують Гуцал за простоту викладу, відвертість і важливі поради тим, хто взявся розвивати свою справу. 

З книгою Гуцал, Ольга. Якщо стрибнули, то гребіть. Як народити і зростити бізнес, який сподобається вашим онукам / О. Гуцал ; пер. укр. В. Ільченко. - К. : Бізнесполіграф, 2020. – 159 c. можна ознайомитися у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук ОУНБ імені Дмитра Чижевського.

Марина Григор’єва,

відділ документів із економічних,

технічних та природничих наук


четвер, 9 червня 2022 р.

 Смачні подорожі Соні й Асі

У казкових-подорожах серії «Кулінарна казка» ми разом з дівчатками та їхніми матусями спробуємо помандрувати цікавим і неповторним світом, що оточує нас, поринути в глибини світової історії. А найголовніше, спробуємо залучити наших дітей до цікавої й надзвичайно потрібної в їхньому житті справи – кулінарії.

Подорожуючи разом із Софійкою та її улюбленицею, кішкою Асею, маленькі й юні читачі дізнаються про кулінарні секрети народів світу, про цікаві історичні події. Разом із героїнями повістей переживуть неповторні приголомшуючі пригоди. І хоч пригоди ці фантастичні, проте – засновані на реальних подіях та історичних фактах. Кулінарні рецепти та поради апробовані, а страви дегустовані.

Перша наша подорож – до Древньої Скандинавії, на місці якої розкинулися нині такі країни, як Швеція, Норвегія, Фінляндія, Данія, Ісландія та Гренландія. Там наші юні мандрівниці зустрінуться з Тією, що має стати Матір’ю Смачних Страв і Запашних Ароматів, Чудернацьким Оленем, Директором Школи, Страшком і багатьма іншими цікавими персонажами.


Мельник, Петро. 
Дивовижна подорож Соні й Асі до Скандинавії : дитяча пригодницько-фантастична повість / Петро Мельник ; худ. Федір Лагно. - Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. - 101 с.

Як звичайний збірник маминих рецептів міг стати чарівним? Чому звичайна дівчинка Софійка опинилась так далеко від рідного дому й стала учасницею незвичайних небезпечних пригод, і коли вони завершаться? Чи помиряться Страшко й Чудернацький Олень? Чи зможуть дві дівчинки врятувати від голоду ціле плем’я, і що з ними після цього станеться? І як це звичайна кішка заговорила?! Про ці, та багато інших речей, юні читачі зможуть дізнатись з фантастичної пригодницької повісті «Соня й Ася в Скандинавії» – першої з циклу кулінарних казок.


Друга подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту, де вони зустрінуться з непосидючим Нудом і Тудом, працьовитим Драмадером, сонцесяйним Аменемхетом Другим та його мудрою донькою Іті. А головне – навчаться випікати хліб і варити пиво.

Мельник, Петро. 
Дивовижна подорож Соні й Асі до Давнього Єгипту : дитяча пригодницько-фантастична повість / Петро Мельник ; худ. Федір Лагно. - Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. - 82, с.

Пригоди Соні та її кішки Асі тривають, чарівним виром їх занесло до Єгипту. Ця книга більш насичена подіями та емоціями. Це вже не на олені по лісу вештатися – тут треба країну рятувати. Єгипет чарівний, а для кішки тим паче, бо там ці тварини священні. У Соні нова подружка – Іті, донька фараона, а з магнітів зійшли жуки-скарабеї, які є символом Єгипетського Царства. Хоча сюжет не історичний, але побачити пустелю і верблюдів дуже цікаво. Сама б покаталася... У чарівному Єгипті є рабство, а в час, коли там з’явилася Соня, зріє повстання, родину фараона і його самого хочуть позбавити влади й стратити...


Третя книжка – розповідь про дивовижну подорож Соні й Асі на Козацьку Січ. Героїні допоможуть козакам врятувати Січ, дізнаються хто такі характерники, та навчаться готувати смачні козацькі страви. І, звісно ж, упорядкують ще одну частину маминого кулінарного зошита.

Мельник, Петро. 
Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ : дитяча пригодницько-фантастична повість / П. Мельник ; худ. Ф. Лагно. - Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2019. - 100 с.

Як звичайна кішка заговорила і як козаки можуть товаришувати з вовками? Чи вдасться Соні і Асі врятувати Січ від татар? Хто такі Гречка та Перевершко? Що має робити джура, щоб нагодувати козацьку братію галушками? Отримати відповіді на ці запитання, стати свідками інших пригод читачі зможуть, гортаючи сторінки нової пригодницько-фантастичної повісті «Дивовижна подорож Соні й Асі на Козацьку Січ»

Приємного корисного читання, легкого приготування та смачного частування!

Тетяна Колєчкіна, завідувачка відділу краєзнавства


четвер, 26 травня 2022 р.

Жити із зеленим серцем

Хто не знаходив душевного спокою та натхнення, прогулюючись лісом, пірнаючи у хвилі океану чи насолоджуючись простими втіхами парку. До того ж багато досліджень також встановили однозначний зв’язок між природою і здоров’ям людини. Однак сумна правда в тому, що ми зіпсували своє природне середовище. Тому середовище в наших домівках і на робочих місцях містить забруднене повітря, токсичні мийні засоби, шкідливі речовини у продуктах харчування та питній воді. Отже, що ми зможемо з цим зробити? Адже великий бізнес не завжди ставитиме ваш добробут на перше місце. Кожен відповідає за власну освіченість і рішучі дії.

Тому книга Браун, Ґей. Жити із «зеленим серцем». Подбай про себе і планету / Ґ. Браун. – Київ : Наш формат, 2020. – 280 с. може стати для вас безцінним путівником у майбутнє.

У цій книзі Гей Браун розповідає про те, які наші дії можуть одночасно покращити добробут і відновити планету. Наш повсякденний вибір насправді здатен привести до крутого зламу, який допоможе повністю переосмислити ставлення до здоров’я й доступність «зеленого» способу життя. Проаналізувавши все можливе – від стану води до якості зубної пасти, – Гей дійшла висновку, що всі ми здатні взяти безпосередню участь у розв’язанні проблем довкілля. Книжка «жити із «зеленим серцем» є втіленням відомого вислову «Мислити глобально, діяти локально». Прочитавши цю книгу, ви, можливо, і не встановите системи фільтрації повітря, та, найімовірніше, посадите кімнатну рослину, почнете читати текст на етикетках і зробите життя на планеті трохи здоровішим.

Катерина Ісаєнко, відділ документів
з питань медицини та охорони здоров’я


 Барви степу



Барви степу: Живопис. Графіка. Скульптура. Кераміка. Декоративно-прикладне мистество = The colors of the steppe / Департамент культури та туризму Кіровогр. обл. держ. адміністрації, Кіровогр. обл. організація Нац. спілки художників України, Кіровогр. обл. універсальна наук. б-ка ім. Д. І. Чижевського, КЗ "Музей мистецтв Кіровогр. обл. ради" ; упор.: М. Надєждін, А. Надєждін, А. Хворост ; пер. Л. В. Яцкул ; ред.: В. Г. Животовська, С. А. Ушакова. - Кропивницький : "Поліум", 2021. - 149,[3] с. : іл. - Текст укр. та англ. мовами

 

    Той кому хоч раз довелося зустрітися з творами кіровоградських художників назавжди запам’ятає особливу, неповторну колористику яскравої, сонцедайної палітри барв, насичену глибокими контрастами світла і тіні, кольорами безкрайнього неба і духмяних степових трав. Глибоко ятрять душу сповнені внутрішньої напруги філософські образи, створені майстрами живопису, графіки, скульптури, прикладного мистецтва, в яких бринить струною історії відлуння величні слави і гіркоти трагедій, збереглися в пам’яті нашого краю. 
    Мистецький альбом-довідник «Барви степу» репрезентуєдоробок більше шістдесяти митців Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, починаючи з 60-х років минулого століття по теперішній час, і розрахований ознайомити широке коло шанувальників мистецтва з історією та представниками живопису, графіки, скульптури, майстрами театрального мистецтва, їхньою творчістю. Разом з тим альбом є яскравою візиткою карткою Кіровоградської області, гарним подарунком туристам та гостям міста над Інгулом.

 Владислава Онищенко

бібліотекар відділу краєзнавства

Обласної універсальної наукової бібліотеки

ім. Д.І. Чижевського 

Ознаки добра і зла

Арі Турунен народився в 1966 році у Гельсінкі. Має наукові ступені з політології і соціальних наук. Написав дев’ять книг про звичаї, забобони, пихатість, брехню, опір, історію алкоголю, забуті історії міст тощо, які перекладені дванадцятьма різними мовами. Чому відьма літає на мітлі, а чорт має роги? Чому заяча лапка приносить удачу, а сім – щасливе число? Як ім’я впливає на долю людини і яким був знак Каїна?

У своїй книзі «Ознаки добра і зла. Забобони: Історія забобонних звичаїв» Арі Турунен знайомить читача зі строкатим і захопливим світом забобонів, які в повсякденному житті ми часто навіть не помічаємо. Ми стукаємо по дереву чи плюємо через плече, коли дорогу перебігає чорна кішка, але більше не знаємо, чому так робимо. За допомогою забобонних звичаїв боролися зі страхами, але також прагнули подбати про власне щастя й вдачу, бо людина – єдина тварина, яка свідомо намагається вплинути на власну долю. У семи «щасливих» розділах книжки автор зазирає в історію культури забобонів і розкриває деякі дивовижні секрети. Наприклад, сережки спочатку використовували для захисту від злих сил, слово «паніка» має походження від бога Пана, що визивав безконтрольний страх, а схрещення середнього і вказівного пальців для уникнення невдачі спочатку було символом парування.

Віщі сни і нічні жахи, талісмани на удачу і пророчі видіння, священні слова і сатанинські вірші, привиди, брамники, відьми, алхіміки… І це все зібрано докупи! Книга вміщує багато ілюстрацій картин відомих художників. Тут і Дієго Веласкес, і Меризиі да Караваджо, і Франсіско-Хосе де Гойя та Генрі Фюзелі…

Науково-популярне видання розраховане на широке коло читачів. Фонд відділу абонемента отримав цю книгу завдяки Програмі поповнення фондів публічних бібліотек-2021, яку реалізовує Український інститут книги. Чекаємо на всіх, кого цікавлять забобонні звичаї!

Наталія Білаш завідуюча відділом абонемента


пʼятниця, 13 травня 2022 р.

"Павутиння мороку" - новий цикл книг Андрія Кокотюхи

 


Представляємо вашій увазі книги з нового циклу «Павутиння мороку» відомого сучасного українського письменника Андрія Кокотюхи. Автор досконало знається на створенні динамічного, заплутаного та місцями моторошного детективу. Кожен новий роман до останньої сторінки тримає читача в напрузі та невідомості. Ніколи не знаєш, чого очікувати, перегортаючи та читаючи наступну сторінку книги. Андрій Кокотюха гарантує, що ви будете вражені.

«Розбите дзеркало» - перший детектив з представленого циклу. Вже навіть з назви зрозуміло, що це детектив з елементами містики. Але є одна особливість – вперше автор пропонує в якості героїні жінку. Хоча наголошує – це чоловічий погляд на героїню.

Головна героїня – Лора Кочубей. Вона не любить відряджень, тож не збиралася довго затримуватися по справах у новому місті. Але все пішло не так як планувалось…

«Лихе око» – продовження детективу з циклу «Павутиння мороку».

Лора Кочубей знову їде у відрядження залагодити дрібну проблемку. Там вона зустріла одну жінку, яка мститься кожному, кого вважає винним у загибелі свого сина. Встигла вона кинути своїм лихим оком і на головну героїню роману.

Книги знаходяться у відділі обслуговування користувачів. Чекаємо всіх шанувальників містики та детективу!

Ірина Рєзнік, завідуюча відділом обслуговування користувачів

четвер, 12 травня 2022 р.

Корморан Страйк веде розслідування

Іноді відомі письменники, бажаючи спробувати себе у новому жанрі, використовують псевдоніми. Такий прийом застосовував, приміром, Стівен Кінг, а знана британська письменниця Джоан Роулінг (так, так, та сама – творець  «Гаррі Поттера»!!!) створила цілу детективну серію під псевдонімом Роберт Галбрейт

Колишній військовий слідчий Корморан Страйк, який в Афганістані втратив ногу, повернувшись додому в Лондон, відкриває детективну агенцію, але заледве зводить кінці з кінцями. Агенція має одного-єдиного клієнта, а кредитори тиснуть зусібіч. Аж тут до нього приходить брат відомої супермоделі з проханням розслідувати загадкову смерть його сестри. Поліція закрила справу як самогубство, але брат відмовляється в це вірити. Страйк поринає у яскравий і розпусний світ шоу-бізнесу, де правлять насолоди, спокуси й облуди. Ви гадаєте, що все знаєте про детективів? Це ви просто не бачили, як веде розслідування Страйк. Всі три романи про Корморана Страйка – «Кувала зозуля», «Шовкопряд» і «Кар'єра лиходія» – очолювали як місцеві, так і міжнародні списки бестселерів і лягли в основу телесеріалу, знятого «Bronte Film & Television». 

Фонд відділу абонемента збагатився найзахопливішими британськими детективами завдяки Програмі поповнення фондів публічних бібліотек - 2021, яку реалізовує  Український інститут книги. Чекаємо на шанувальників детективного жанру!

Наталія Білаш завідуюча відділом абонемента


середа, 11 травня 2022 р.

Розенлунд Маркус "Погода, яка змінила світ"

 


Автор книги – науковий журналіст національної телерадіокомпанії Фінляндії, понад двадцять років працював над популяризацією науки кліматології.

Цікавий оповідач, Маркус Розенлунд в своїй книзі подорожує машиною часу крізь століття та розповідає, як погода впливала на життя цілих цивілізацій. Крізь сплетіння наукових фактів з історією та суспільними науками читач дізнається, який існує зв’язок між казковими тролями і кліматичними змінами, між примхами стихії та поразками видатних полководців. Але ця книжка – не набір сухих фактів. Пояснюючи складні речі простими словами, часом із гумором, автор застерігає проти того, що може статися, коли нехтувати глобальним потеплінням сучасності, головною причиною якого є людська діяльність.

Розенлунд Маркус. Погода, яка змінила світ / М. Розенлунд ; пер. зі швед. М. Никончук ; Укр. ін-т книги. - Львів : Вид-во Анетти Антоненко ; К. : Ніка-Центр, 2021. - 223,[1] с. – подарунок для поціновувачів хужожнього репортажу, кліматології та історії.

З цією книгою можна ознайомитись у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук.

Наталія Івахнюк, відділ документів з економічних, технічних та природничих наук

Алесандра Горовіц «Собакознавство. Що собаки знають, бачать і відчувають нюхом»

 

Упорядник цієї книги – американська вчена-конгнітивістка  Алесандра Горовіц, яка вклала у книгу весь свій досвід і знання щодо собаківництва. Ви не знайдете в ній рекомендацій, як за декілька занять навчити собаку виконувати всі ваші команди, оскільки  ця книга - не посібник з дресирування. В ній описані результати останніх досліджень у галузі фізіології та психології  тварин.  Книга не має яскравих наочних картинок, але вона цінна тим, що тут можна прочитати про: особливості функціонування організму собаки, відмінності між породами, основні моделі поведінки собак при різних психологічних станах, важливість нюхових рецепторів при вихованні і дресируванні цуценяти. Докладно розписана собача психологія з прикладами, і багаторазово підкреслено те, що не можна застосовувати до собаки ази людських взаємин, так як собака мислить по-іншому, оскільки постійно живе в теперішньому часі і не здатна до абстрактного мислення.  Особливо ця книга може стати в нагоді кінологам-початківцям, та й просто людям, які мають собак, оскільки вона навчить добре розуміти свого домашнього улюбленця, і час, проведений разом, буде насичений радістю та взаєморозумінням.
Працівники відділу документів з економічних технічних та природничих наук бажають всім господарям чотирилапих, щоб кожна мить спілкування  з вашим волохатим другом була прекрасна і приносила щастя та задоволення, а книга Алесандри Горовіц «Собакознавство. Що собаки знають, бачать і відчувають нюхом» вам у цьому допоможе.                                                                                     
 Юлія Олейніченко, відділ  документів з економічних, технічних та природничих наук

Толерантність = людяність

У зв’язку з повномасштабною війною росії проти України зростає кількість громадян з інвалідністю. Серед них є діти. Тому сьогодні важливо дізнаватись більше про людей з особливими фізичними потребами. Так ми, дорослі, станемо більш толерантними та знайдемо правильну відповідь, коли діти запитають нас про людей з обмеженими фізичними можливостями.

Психологи радять не заглиблюватись в пояснення причин інвалідності. Потрібно пояснити, що діти з особливими фізичними потребами граються в ті ж самі ігри, що й звичайні діти, люблять складати конструктори та пазли, мають серед улюблених іграшок ляльки та м’ячі, «зависають» у планшетах… Правильно буде розказати дитині про те, що полегшує життя людям з особливими фізичними потребами. А ще краще – завітати з малечею до обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського і наочно показати кнопку виклику для користувачів з інвалідністю та пандус, книги зі збільшеним шрифтом, шрифтом Брайля та аудіокниги, монітори-лупи (прилади для збільшення друкованого тексту) та тренажери для поліпшення зору. До того ж у фонді відділу абонемента маємо цікаві дитячі книги, які навчать добру та толерантності. 

 

Одна з таких книг «Комп і компанія» Анни Коршунової. Головного героя твору Владика, який виріс у місті і не уявляє життя без  ґаджетів, батьки відправляють на канікули у село. Хлопець там знайомиться з однолітками, серед яких Квітик (Вітя Квітка), який мріє навчитися ходити. «У мене ДЦП, це з дитинства, але якщо дуже старатися, то все вийде. Мама й старається, на двох роботах працює, городів понабиралася, щоб мене по санаторіях возити… Мені й операцію минулого року зробили…», – розповідає Вітя новому знайомому. На допомогу Квітику прийдуть справжні друзі та кінь Михайло Іванович. Це видання може стати для підлітка першим кроком до усвідомлення переваг «живого» спілкування. Крім того, твір показує позитивний приклад адаптації дітей з особливими фізичними потребами до повноцінного життя в суспільстві та їхнього спілкування зі звичайними дітьми, допомагає формуванню поняття рівності й взаємоповаги у таких стосунках.



Запрошуємо почитати разом з дитиною «Комп і компанія» Анни Коршунової! Книга знаходиться у фонді відділу абонемента.

Наталія Білаш, завідуюча відділом абонемента


понеділок, 25 квітня 2022 р.

Страви української кухні

 


    Національна українська кухня – така ж культурна спадщина українського народу як мова, література, мистецтво чи архітектура. Вона достовірно і яскраво виражає дух народу, його самобутність, вдачу, звички та уподобання. Українська кухня складалася протягом віків і з давніх часів відзначалася різноманітністю страв, високими смаковими та поживними якостями. Це неоціненний здобуток, яким можна пишатися. Тому українці прагнуть зберігати й розвивати свої кулінарні традиції. Кожний регіон України славиться своїми унікальними стравами, які з’явилися завдяки певним природно-географічним, історичним і культурним умовам.

  До Всесвітнього дня книги та авторського права презентуємо нову добірку книг авторки популярних кулінарних видань, відомої кулінарки, блогерки, фуд-фотографа Лесі Кравецької.

    Про першу низку видань мова йшла в статті: Ракуленко Наталія. Готуємо швидко та просто (за книгами Лесі Кравецької) / Наталія Ракуленко // Вечірня газета. – 2021. – 5 лютого. – С. 7.

  В книгах Лесі Кравецької є добірки рецептів регіональної кухні, зокрема Поділля та Слобожанщини.

    Споконвічний звичай в Україні – варіння каші. Коли на обід борщ бував без каші, то казали: «Наш борщ сьогодні удовець». На Поділлі, як і на всій території України, готували різноманітні каші: зі шкварками, хріном, морквою, сметаною, топленим молоком, фруктами. Борщі - на свинячих реберцях, буряковому квасі, а також з рибою. Наприклад, борщ із карасями, який так любив куштувати Тарас Григорович під час своїх недовгих повернень в Україну. Рецептів багато. Найчастіше варять звичний червоний борщ, але до овочевої заправки додають лісові гриби, а наприкінці кладуть у каструлю смажених карасів і ще трохи його проварюють. Є варіанти борщів з в’яленою рибою.

    Однією з ключових локальних страв є зиньківська ковбаса, яка по праву може отримати звання «страви-візитівки» краю. У місті Зіньків, за 50 км від Хмельницького, практично кожна сім’я має свій рецепт цієї ковбаси характерного чорного кольору (перед копченням її натирають кров’ю, а потім коптять її на фруктових гілочках). А ще є манзарики – пиріжки з сиром та зеленню, пиріжки з калиною та смачний квас із бузини. Місцеві коцюруби – картопля з галушками, товченим часником, шкварками та зеленню. Всі ці рецепти страв ви знайдете в книзі: Кравецька, Леся. Страви Поділля з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Також можете спробувати приготувати пісний борщ на буряковому квасі з в’яленими грушами та сливами, бігос із чорносливом і білими грибами, картопляні свистуни, картоплю по-уланівські, тобто смажену в часнику, макаран – домашню локшину на яйцях та багато інших страв.

    Кухня Слобожанщини оригінально та цікаво представлена в книзі: Кравецька, Леся. Страви Слобожанщини з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Крім звичних вареників і галушок, борщу та кишок – ковбаси зі свинини зі звареною на молоці гречаною або пшоняною крупою, тут готують бабу-шарпаніну (це запіканка з тіста та дрібної річкової риби) та різні киселі. На стіл виставляють путрю – ячмінну кутю з квасом; шпундру –  страву зі свинини, яку підсмажували, а потім тушкували з буряком та буряковим квасом; полотки — страву з тонких смужок гусячого м’яса та субпродуктів. 

    Слобожанщина - один із небагатьох регіонів України, де почали досить давно вживати в їжу баклажани. Так, зберігся рецепт голубців з пшоняною кашею та підливою на основі баклажанів. З випічки найбільшою популярністю користуються ласуни, або сластьони, про які згадували Квітка-Основ’яненко та Сковорода. Сластьона - це традиційне солодке блюдо, яке випікають із манної крупи, молока та дріжджів. Подають до столу із цукровою пудрою, варенням або конфітюром. А ще є ванільні присканці (оладки), соложеники з яблуками, маторжики (медові коржики з маковою заливкою), сущики (невеликі хрумкі сухі бублики, придатні для тривалого зберігання). Все це варто запити спотикачем із ягід або збитнем.

    Якщо ви ще не знайомі із традиційною та популярною святковою випічкою західної України, то книга: Кравецька, Леся. Нові львівські пляцки: прості й не дуже / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 95 с.: фото. кол. саме для вас. Пляцки – виріб української та польської кухонь. Авторка зізнається, що це її улюблена випічка, тому що готуючи пляцки, кожна господиня відчуває себе одночасно і кулінаром, і художником: зріз галицького пляцка може зачарувати кожного, а неперевершений смак запам’ятовується на все життя. Це може бути як торт, так і невисокий пиріг, який зазвичай подається не цілим, а нарізаним на шматочки. Пляцки бувають із варенням, горіхами, сухофруктами, кремом, шоколадом. Вправна господиня та знавчиня галицької кухні зібрала найкращі рецепти смачних пляцків. Пляцок «Лісова пісня» (з чорним шоколадом, чорничним суфле та кокосовою стружкою), «Веселий трубадур» (з вафельними трубочками, карамельним та сирним кремом), «Мажор» (з кокосом та сирно-цитрусовим кремом), «Веселий батяр» (з коржами на червоному вині, з родзинками, горіхом та шоколадом) тощо. Тож обов’язково приготуйте чудові пляцки Західної України і ви назавжди закохаєтеся в ці солодощі.
    Що може бути краще та смачніше печива до чаю чи кави? «Мене завжди цікавила кулінарія, – згадує Леся Кравецька. – З усіх книг найулюбленішою завжди була книга Дарії Цвєк «Солодке печиво». Пам’ятаю, як у другому класі мені захотілось випекти печиво саме тоді, коли нікого не було вдома. І я спекла своє перше печиво «Оленячі ріжки». Ця кулінарна спроба виявилася досить вдалою». З доступного набору продуктів: яйця, масло або маргарин, борошно, цукор, які беруться за основу, легко вдається створювати частування на радість родині та гостям. Книжка: Кравецька, Леся. Цікаве печиво / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 95 с.: фото. кол. - (Сер. «12+») допоможе з легкістю зануритись у фантастичний світ кулінарної творчості та відкриє нові горизонти давно знайомої випічки. На вас чекають неймовірні за своєю красою та смаком рецепти печива з пелюстками квітів – «Подарунок феї», кишеньки з червоною смородиною, печиво «П’яна слива», «Кокосанки з вишнею». Ви зможете вразити майстерністю приготування печива у вигляді лимона, скибочок сиру, кавових зерен чи квітів. Приємно здивує рецепт печива «Нічний шедевр», яке випікається саме вночі.
    Випічка – справа тонка. Аби все вдалося на славу, треба враховувати багато важливих нюансів. А ще досвідчені кулінари мають свої особливі секрети вдалої випічки, маленькі підказочки на шляху до ідеального результату. Авторка популярних кулінарних книг, зібрала деякі з них і вирішила поділитись з вами у книзі: Кравецька, Леся. Кулінарна алхімія. Про всі інгредієнти випічки, їх взаємодію та вплив на тісто / Л. Кравецька. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 174 с.: фото. кол. «Ідеальна випічка – це правильний баланс та пропорції інгредієнтів, так звана чарівна формула рецепту. І якщо вам закортить щось змінити у базовому рецепті на власний смак, ви повинні розуміти, які наслідки можуть бути після такої заміни і що слід робити, щоб не постраждав смак виробів», – наголошує в своїй книзі пані Леся. А опанувавши кулінарну алхімію, ви зможете легко та без остраху змінювати базові рецепти, ускладнювати або спрощувати їх, орієнтуючись на свій смак та вподобання членів родини.

Готуйте із задоволенням і нехай усе гарно вдається!

    З цими та іншими виданнями можна ознайомитись у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

Наталія Ракуленко, відділ  документів з економічних, технічних та природничих наук