пʼятниця, 30 квітня 2021 р.

Натисніть «Оновити». Подорож у пошуку душі Microsoft та кращого майбутнього для кожного

 


Книга головного виконавчого директора Microsoft Сатьї Наделли розповідає про історію трансформації компанії та водночас про своє власне життя - від дитинства, проведеного в Індії, до керівництва впровадженням низки новітніх цифрових технологій в одній з найпотужніших корпорацій світу.

Коли ви натискаєте в своєму браузері кнопку «Оновити», частина змісту сторінки залишається незмінною. Проте Microsoft під керівництвом Сатьї змогла відмовитися від підходу, коли все оберталося навколо Windows. У книзі він викладає власне бачення майбутнього компанії та нової хвилі розумних технологій, таких як штучний інтелект, змішана реальність та квантові обчислення.

Автор розповідає про особисту трансформацію, про зміни в Microsoft і про технології, які скоро перетворюють світ. Про те, як витримувати конкуренцію з акулами індустрії, про етичні проблеми розробки штучного інтелекту, про соціальну відповідальність бізнесу і зростання транснаціональних корпорацій.

Автор дає поради стосовно того, як люди, організації та суспільство загалом повинні трансформуватися, як вони мають натискати «Оновити» у постійному пошуку нової енергії та цікавих ідей для продовження важливих новітніх розробок. 

Книга адресована тим, кого цікавить Microsoft, і всім, кого хвилює майбутнє цифрового світу і технологій.

Григор’єва Марина, головний бібліотекар відділу документів з економічних,технічних та природничих наук.

Перфекціоністи, або Як інженери створили сучасний світ

Термін «перфекціонізм» перекладається як «абсолютна досконалість». Це бажання, навіть потреба робити все ідеально. Книга англо-американського письменника і журналіста Саймона Вінчестера присвячена тим, кого перфекціонізм штовхав постійно розвиватися, вчитися, не стояти на місці, тим хто є центральною фігурою сучасного технологічного і соціального прогресу - інженерам.

Автор веде у подорож еволюцією технологій, розповідаючи про досягнення Джона Вілкінсона, Генрі Моудслі, Томаса Джефферсона й інших фундаторів науково-технічного прогресу. Аналізуючи історії їхніх тріумфальних відкриттів — від перших парових двигунів до телескопа «Габбл» та сучасних смартфонів. Однак простежуючи розвиток технологій, автор досліджує певний компонент — точність, яку вважає виміром науково-технічного прогресу. 

В англійській мові поняття точності має два значення. Точність експерименту, об'єкта є мірою надійності і узгодженості та водночас це вимір того, наскільки близько результати відповідають істинному або прийнятому значенням. Наприклад, стріли потрапляють в ціль, і вимірювання проводяться по відношенню до «яблука» в центрі мішені. Точність описує, наскільки близько стріли знаходяться до центру. Чим ближче - тим точніше постріл. 

Німецький філософ Карл Ясперс сказав: «Більшість людей думати не вміють, тому що чхати і кашляти людина може з народження, а думати його треба вчити». Видатні інженери навчаються все життя, прагнучи до максимальної точності. Саймон Вінчестер вважає, що саме це прагнення інженерів-перфекціоністів є вирішальним чинником прогресу й одночасно перевагою та загрозою для нашого майбутнього. 

Книга «Перфекціоністи: Як інженери створили сучасний світ» — неймовірний досвід популяризації науки, написаний у легкій формі.

Григор’єва Марина, головний бібліотекар відділу документів з економічних, технічних та природничих наук.

Творчість нашого земляка Володимира Базилевського – особливе явище в сучасній українській поезії. Ми пропонуємо вам дві нові книги, що є у фондах краєзнавчого відділу ОУНБ імені Дмитра Чижевського.
Базилевський Володимир Олександрович. Евтерпа в снігах : поезії 2018–2019 рр. / В. О. Базилевський. – К. : Укр. письменник, 2020. – 294 с.
«Евтерпа в снігах» – збірка віршів, які можна назвати сповіддю поета, що вступив у зимову пору життя. Якщо пристати на відому сентенцію: поезія – чиста правда душі, то це саме той випадок.
Базилевський, Володимир Олександрович. Лук і Ліра : поезії / В. О. Базилевський. – К. : Фенікс, 2016. – 255 с.
Символічна назва нової поетичної книги Володимира Базилевського «Лук і Ліра». Лук – це система сил протиборства. Чим сильніша напруга полюсів відштовхування, тим кращою є зброя. Зменшити опір обох кінців - знищити зброю. Але тятива може перетворитися на струну ліри, адже в основі закладений той же принцип протиборства. Вона - багатострунний, перетворений, сублімований лук. Ліра – можливість наочно споглядати і чути, як із «протиборства виникає пречудова гармонія».

четвер, 29 квітня 2021 р.

Книжкові колекції відомих земляків

Полиці обласної універсальної бібліотеки імені Дмитра Чижевського прикрашають книги, подаровані відомими земляками – Володимиром Шураповим, Віктором Ганоцьким, Станіславом Янчуковим, Володимиром Панченком, Василем Бондарем, Світланою Барабаш та Володимиром Бабенком. Завдяки такому щедрому подарунку бібліотечний фонд поповнився класичною програмовою літературою та творами письменників рідного краю.



Ми щиро вдячні за подаровані книги, бо впевнені: вони обов'язково знайдуть свого читача, допоможуть у навчанні та просто принесуть задоволення від читання.

Працівники відділу обслуговування користувачів підготували книжкову виставку «Книги подаровані читачами»:

«На сердечній хвилі» Володимира Шурапова,

 «Золота колекція» Віктора Ганоцького,

 «Перлини світової літератури» Станіслава Янчукова,

 «Щедрі дарунки» Володимира Панченка.

Завітайте до нашої книгозбірні, безмежний книжковий світ чекає на вас!

Ірина Кучеренко,
 провідний бібліотекар відділу
 обслуговування користувачів

Надходження нової літератури з правознавчих питань до відділу обслуговування користувачів

Шановні читачі нашого блогу!

Пропонуємо вашій увазі надходження нової літератури з правознавчих питань, а саме науково-практичні коментарі до кодексів із різних галузей права за 2020-2021 роки.


Закон України "Про захист прав споживачів" : науково-практичний коментар / ред. Д. В. Журавльов. - К. : Професіонал, 2020. - 349,[1] с

Пропоноване видання розраховане на широке коло читачів та практикуючих правників, викладачів та студентів юридичних факультетів, керівників, посадових осіб.

Земельний кодекс України : науково-практичний коментар / ред. І. В. Гиренко. - К. : Професіонал, 2020. - 931,[5] с

Науково-практичний коментар до Земельного кодексу України є тлумаченням чинного законодавства України і пропонується для використання суддями, прокурорами, слідчими, детективами, адвокатами та спеціалістами в галузі земельного законодавства.

Науково-практичний коментар Бюджетного кодексу України. Станом на 30 жовтня 2020 року / Центр дослідження проблем адміністр. юстиції, Київський регіональний центр, Нац. акад. правових наук України ; ред. А. О. Монаєнко. - К. : Професіонал, 2020. - 315,[3] с

Коментар розрахований на спеціалістів у галузях фінансового права, працівників фіскальних органів України, а також на правників, викладачів, аспірантів, студентів фінансово-економічних та юридичних факультетів.

Науково-практичний коментар Господарського кодексу України. Станом на 17 вересня 2020 року / ред. В. В. Галунько. - К. : Професіонал, 2020. - 731,[3] с

У даному коментарі на основі наукового аналізу Господарського кодексу України та узагальнення правозастосовної практики, зокрема щодо вирішення судами господарських спорів, наводиться постатейне тлумачення його положень, що визначають основні засади господарювання в Україні і регулюють господарські відносини.

Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України. Станом на 17 вересня 2020 року / ред. С. О. Короєд. - К. : Професіонал, 2020. - 411,[3] с

Коментар розрахований на працівників суду, прокуратури, адвокатури, юрисконсультів, викладачів, студентів вищих навчальних закладів та широкого наукового загалу.

Науково-практичний коментар Законів України "Про оплату праці", "Про охорону праці", "Про відпустки", "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" / ред. Ю. В. Чижмарь. - К. : Професіонал, 2020. - 405,[3] с

Запропоновані нормативні акти разом з Кодексом законів України про працю фактично охоплюють майже усі питання вітчизняного законодавства про працю. Видання стане у нагоді практикуючим юристам, іншим спеціалістам у галузі права про працю, працівникам профспілок, студентам юридичних факультетів.

Науково-практичний коментар Законодавства України з дотримання та запобігання порушень основних свобод і прав людини / ред. К. І. Чижмарь. - К. : Професіонал, 2020. - 807,[1] с

Це видання розраховане на практикуючих правників, адвокатів, працівників правоохоронних органів, службових осіб органів влади та місцевого самоврядування, студентів та викладачів юридичних факультетів.

Науково-практичний коментар Закону України "Про запобігання корупції" / ред. Д. В. Журавльов. - К. : Професіонал, 2020. - 509,[1] с

Книга призначена для працівників спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, інших державних органів, які здійснюють заходи щодо запобігання корупції, суддів, державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, а також адвокатів, науковців, викладачів та студентів закладів вищої освіти.

Науково-практичний коментар Кодексу адміністративного судочинства України. Станом на 17 вересня 2020 року / ред. Д. В. Журавльов. - К. : Професіонал, 2020. - 437,[3] с

Видання розраховане на суддів та працівників суду, адвокатів та інших практикуючих юристів, студентів, аспірантів і викладачів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться питаннями організації і вирішення судами справ в порядку адміністративного судочинства.

Науково-практичний коментар Кодексу законів про працю України. Станом на 30 жовтня 2020 року / ред.: М. І. Іншин, Т. А. Занфірова, Ю. В. Чижмарь. - К. : Професіонал, 2020. - 337,[1] с

Видання розраховане на юристів, керівників підприємств, установ, організацій, працівників відділів кадрів, бухгалтерів. Може бути корисним для всіх, хто цікавиться питаннями правового регулювання трудових відносин.


Анна Русіна,
головний бібліотекар
відділу обслуговування користувачів

вівторок, 27 квітня 2021 р.

Що хата має, тим і приймає...

Весна!.. Оживає природа, готуються квітнути сади, селяни розпочинають турботи про землю та майбутній врожай. А ще – весна несе на своїх крилах світле свято Христового Воскресіння.
Великдень – улюблене в народі свято, якому передує безліч справ. Потрібно підготуватись, прибрати обійстя та прикрасити оселю, спекти ароматні паски і всією сім'єю пофарбувати яйця. Зрозуміло, що святковий стіл на Паску – не лише данина традиції, але й можливість для кожної господині показати свою хазяйновитість та майстерність. І, вочевидь, скільки родин, стільки існує рецептів святкових страв, і особливо паски. Паска за рецептом прабабусі, за рецептом свекрухи, куми, подруги. У вас ще немає фірмового рецепта? Не біда. З книгами, що ми рекомендуємо, ця проблема зникне.
Звичаї нашого народу: страви української кухні / авт.-упор.: С. Андрющенко, С. Железняк ; худ. оформ. С. Железняк ; керівн. Б. М. Максимець. - К. : Генеза, 2019. - 192 с. : фото. - Бібліогр. с. : 191.
Пасхальный стол. 500 лучших рецептов. - Харьков : Клуб семейного досуга, 2020. - 254,[2] с. : фото
Давайте проведемо щасливі хвилини спілкування всією родиною за святковим столом, давайте визнаємо, що головне – це щастя рідних і близьких, давайте продовжимо традицію Великодня і закарбуємо у дитячій пам’яті і урочистості православного храму, і святкові вітання, і – хто знає – матусин рецепт великодньої паски...
Майя Міщенко,
головний бібліотекар
інформаційно-бібліографічного відділу

Нові надходження з українського мовознавства

 «Мова — духовне багатство народу»
В. Сухомлинський


Шановні користувачі обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Д.І.Чижевського та прихильники сучасної української мови, пропонуємо вашій увазі перелік нових надходжень з українського мовознавства.

Береза, Тарас. 
Скажи мені українською / Т. Береза. - Львів: Апріорі, 2019. - 455,[1] с. 

Українсько-російський словник правдивої мови «Скажи мені українською» має на меті повернути розуміння величі та краси української мови, а також покращити загальний рівень володіння українською мовою в побуті та діловому спілкуванні. Формат словника наочно показує відмінності між правдивою українською мовою й штучними запозиченнями з мови російської.

Словник є черговою авторською спробою наголосити на винятковій важливості вжитку питомих українських слів і висловів.

Радевич-Винницький, Ярослав Костянтинович. 
Історія української мови: іноетнічні персоналії / Я. К. Радевич-Винницький. - Львів: Апріорі, 2020. - 260 с.: портр., фото. - Бiблiогр. в пiдрядк. прим.

Книга містить нариси життя і діяльності видатних особистостей неукраїнського походження, які позитивно вплинули на визнання, утвердження і розвиток української мови та її літературної форми. Видання адресоване широкому колу читачів, які цікавляться історичним шляхом української мови. 

Сербенська, Олександра Антонівна. 
Голос і звуки рідної мови / О. А. Сербенська. - Львів: Апріорі, 2020. - 279,[1] с.

У книжці «Голос і звуки рідної мови» викладено матеріал, що поглиблює знання з фонетики та фонології, розширює обрії бачення природи нашого усного мовлення. Подано відомості про таке складне і багатоаспектне явище, як людський голос. Розкрито значення важливих елементів комунікації, пов’язаних із поняттями слухати – чути – мовчати.

Терлак, Зеновій. 
Пунктуаційний словник-довідник / З. Терлак. - Львів: Апріорі, 2019. - 395,[1] с. - Бібліогр. с. 395.

Пропонований довідник – перше видання такого типу, створене на українському мовному матеріалі. У ньому використано словникову форму для розкриття особливостей української пунктуації. Реєстр словника містить службові та самостійні частини мови, перед якими чи після яких потрібно ставити певний розділовий знак, а також слова, словосполучення чи цілі синтаксичні конструкції, які потребують у тексті відокремлення. 

Представлені книги призначені для усіх, хто працює зі Словом і бажає удосконалити своє писемне мовлення. 

Чекаємо Вас у відділі обслуговування користувачів!

Ірина Кучеренко,
провідний бібліотекар відділу 
обслуговування користувачів

Мистецтво навколо нас

 


«Мистецтво… є перетворенням – такою мірою, що зміни скрізь і завжди стануть частиною його природи, байдуже, йдеться про фізичні категорії, інтелектуальні чи духовні. Не ідея змінює мистецтво, а саме мистецтво переформульовує ідею, пристосовуючи її до себе», - стверджує автор книги «100 ідей, що змінили мистецтво» Майкл Берд.

Майкл Берд – британський письменник, поет, журналіст, один з авторів популярної програми про мистецтво на каналі ВВС.

«100 ідей, що змінили мистецтво» - книга, яка відкриває завісу в історію мистецтва починаючи від печерних малюнків до стріт-арту. Автор не пише про знакові твори чи про напрямки, а зупиняється саме на ідеях, які формували способи творення мистецтва, демонструє, як ідеї попередніх епох переосмислюються митцями.

Книга привертає до себе увагу вже з першого погляду, вона дуже якісно оформлена, має безліч кольорових ілюстрацій. Кожен розворот книги – це стисла розповідь про події певного періоду в мистецтві, про технології та винаходи, які в той чи інший час вплинули на способи вираження творчості.

Після прочитання книги ви точно будете знати, що таке: контрапост, поліптих, тромплей, медієвізм; відчуєте різницю між ню й еротичним мистецтвом, поп-артом і оп-артом; дізнаєтеся, як митці використовують потенційні можливості цифрових технологій та інтернету; чи належить ефемерний феєрверк до мистецтва; хто з митців вживав галюциногени та як наркотики впливали на їхнє світобачення. 

Рекомендуємо книгу читати з відкритим Google. Автор в тексті згадує десятки картин, митців, перфомансів та інсталяцій, та, на жаль, не всі з них супроводжуються кольоровими ілюстраціями  - просто не можливо було все вмістити в одній книзі. В такому випадку завжди допоможе Всесвітня мережа.

Мистецтва навкруги нас значно більше, ніж здається на перший погляд, воно всюди. Книга «100 ідей, що змінили мистецтво» дасть поштовх, аби почати свій шлях розуміння мистецтва.

Тетяна Познякова,

бібліотекарка відділу мистецтв



понеділок, 26 квітня 2021 р.

Видатні жінки української історії


Книгу «Видатні жінки української історії» написав відомий український антрополог, професор Сергій Сегеда. У ній розповідається про долі відомих українок, які залишили свій слід в історії нашої країни – від легендарної княгині Ольги до Наталії Розумовської, матері останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Серед них є й імператриця, й королева, й султанша, й гетьманші – жінки, що так чи інакше впливали на настрій та вчинки своїх відомих чоловіків. Значну категорію становлять і славетні меценатки, що залишили своїм нащадкам безцінні скарби матеріальної та духовної культури.

Складні долі, злети і падіння, вагомий вплив на політичні рішення і вчинки державних мужів – цей історичний калейдоскоп у поєднанні з простотою викладення і багатством мови автора не може не привернути уваги найвибагливішого читача. 

З книгою можна ознайомитися у відділі обслуговування користувачів.

Сегеда, Сергій Петрович.
Видатні жінки української історії. Біографічні нариси на тлі історичних подій / С. П. Сегеда. - К. : Балтія-Друк, 2020 -     
Книга 1 : Х-ХVIII ст. - 2020. - 263 с. : портр., іл., фото. кол. - Іменний покажч. с. 252-255. - Бібліогр. с. 256-260.

Ірина Рєзнік,
завідувачка відділом
 обслуговування користувачів

середа, 21 квітня 2021 р.

Ласкаво просимо до бібліотеки майбутніх батьків!

Вагітність – одна з найзнаменніших подій у житті матері, тому ця книжка може стати однією з найважливіших, яку ви прочитаєте. Цими словами починається «Книга про здорову вагітність» Вільяма і Марти Сірс. Запрошуємо вас ознайомитися із цією книгою у відділі документів з медицини та охорони здоров’я.

Книга про здорову вагітність / В. Сірс [та ін.]. – Харків : Віват, 2020. – 509 с. : іл. – (Сер. «Світовий бестселер»)

У «Книзі про здорову вагітність» автори зібрали найсвіжішу та найавторитетнішу інформацію, завдяки якій ви насолоджуватиметеся вагітністю й народите здорову дитину. З цієї книжки дбайливі батьки завчасно дізнаються про одинадцять правил планування вагітності, перші симптоми гормональних змін, найкращі харчові продукти для майбутніх мам, вітамінні добавки, корисні фізичні вправи та спеціально розроблені комплекси тренувань, режиму сну, формування дитячих здібностей ще в утробі, а також  отримають лайфхаки щодо блокування стресу й нервових сплесків. Консультації у форматі «місяць за місяцем», де описано все, що чекає на жінку під час виношування дитини, допоможуть ретельно підготуватися до майбутніх здорових пологів.


Катерина Ісаєнко,
бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я

понеділок, 19 квітня 2021 р.

Обирай нас! Час кроїти і шити!

 


Шити – це завжди вигідно. А якщо ви шиєте по викрійках журналу «Burda», можете бути впевнені, що ваші моделі відповідають останнім тенденціям світової моди!

 «Burda» – щомісячний ілюстрований журнал про моду. Видання доповнене викрійками моделей одягу в натуральну величину.  У кожному номері представлені колекції викрійок, в тому числі в розмірі plus. Також в журналі публікуються новини зі світу моди і стилю, репортажі та розповіді про дизайнерів, б'юті-огляди, кулінарні рецепти.

Секрет популярності журналу в тому, що завдяки йому кожна жінка може здійснити свою мрію одягатися модно і красиво.  

У фонді відділу документів з економічних, технічних та природничих наук ОУНБ імені Дмитра Чижевського журнал «Burda» зберігається з 1998 року. Гортаючи старі та нові випуски, ви може знайти гарні, цікаві та незвичайні моделі, які можна з легкістю відтворити навіть тим, хто і голку з ниткою в руках ніколи не тримав.

 Якщо вас зацікавив журнал і вам необхідна інформація, звертайтесь саме до нас. Також в нашому відділі ви знайдете зручний куточок, щоб зробити викройки з журналу та навіть розкроїти тканину.

Працівники відділу документів з економічних, технічних та природничих наук

субота, 17 квітня 2021 р.

Як ходити до музею

 


Чи любите ви ходити до музеїв? Чи вважаєте це нудним і не цікавим заняттям?

Пропоную вашій увазі книгу Йохана Ідема «Як ходити до музею», яка допоможе перетворити походи в музеї на справжні пригоди.

Йохан Ідема – нідерландський письменник і арт-консульт - дає 32 поради правильного відвідування музеїв. Автор книги наголошує, що в наші дні відвідування музею не повинно обмежуватися лише спогляданням робіт. Сучасний музей – це місце, де відбувається багато цікавих речей, і ми повинні отримувати не лише естетичне задоволення, а й незабутній досвід. А для цього потрібно «робити багато речей інакше».

Чи чули ви коли-небудь про «музейні ноги»? Можливо і не чули, але відчували так точно. Це – «біль у ногах після тривалого повільного ходіння залами музею, що чергуються зі стоянням на місці». Щоб уникнути цих неприємних відчуттів, Йоган Ідема радить перед виходом добре відпочити і не намагатися охопити все за один раз – «мистецтво – це потужний стимул, але воно вимагає й часу на відновлення».

А чи замислювалися ви над тим, яке значення мають рами для картин? Автор книги дає відповідь і на таке питання. Рами – не просто шматок дерева, який захищає картину, вони посилюють наші зорові відчуття. Як сказав якось Ван Гог, картина без рами – наче душа без тіла. 

А як реагувати на провокативне мистецтво? Річ у тім, що мистецтво, яке викликає жах або огиду, може виштовхнути глядача із зони комфорту. Автор говорить, що потрібно проявляти найперші свої емоційні реакції: хочете сміятися – посмійтеся, плакати – заплачте, розлютіться, закричіть. «Хто сказав, що мистецтво вимагає від вас мовчання і стриманості? Переживання шоку – це перший крок до розуміння мистецького твору…» - заявляє автор.

Також арт-критик дає поради, як правильно сприймати пейзажі і портрети в музеях. Аби справді зрозуміти експозицію, варто не боятися ставити запитання наглядачам, які не тільки розуміються на мистецтві, але й знають чимало цікавих історій про ці експонати та їх майстрів. 

Книга «Як ходити до музею» мотивує і надихає! Вона дуже круто оформлена, а ілюстрації роблять процес читання ще більш захопливим та приємним.

Загалом це одне з найвеселіших, найлегших і корисних видань про мистецтво. А в кінці навіть є перелік цікавих музеїв, які можна відвідати з користю.

Читайте, беріть до уваги всі поради автора і відправляйтеся до музею!


Тетяна Познякова,

бібліотекарка відділу мистецтв


четвер, 15 квітня 2021 р.

Бібліотекарі провели екскурсію для дітей

Сьогодні до нашої книгозбірні завітали учні приватної християнської школи «Підняті крила». Під час екскурсії діти мали змогу трішечки ознайомитися з бібліотекою та побувати у відділах абонемента, документів з економічних, технічних та природничих наук, документів іноземними мовами та Інтернет-центром.

Діти роздивлялися книги, грали на інтерактивній дошці, доторкнулися до світу робототехніки, переглянули цікаві виставки бібліотеки та зробили селфі в нашій чудовій фотозоні.

Наостанок наші майбутні користувачі пообіцяли повернутися до бібліотеки на захоплюючі майстер-класи та квести.








Бородавкіна Анна, завідувачка відділом соціокультурної діяльності



Орзел Чед «Сніданок з Ейнштейном. Екзотична фізика уповсякденному»

 


     Уявіть собі звичний ранок – ви прокидаєтеся від дзвінка будильника,заварюєте собі філіжанку запашної кави, підсмажуєте хрумкий тост, гортаєтестрічку новин на смартфоні... А чи підозрюєте ви, що просте, повсякденнеіснування усіх цих речей – будильника, тостера, запаху кави, смартфона і навіть твердої поверхні кухонного стола – залежить від найхимерніших і найдивовижніших законів, які визначають взаємодії фундаментальних частинок на квантовому рівні? Фізик та популяризатор науки Чед Орзел у книзі «Сніданок з Ейнштейном»простою мовою викладає найскладніші речі, над розплутуванням і поясненням яких працювали найвидатніші генії ХХ століття – і показує, як найбільшекзотичні квантові взаємодії пронизують наше життя на повсякденному рівні. Це весела, захоплива та глибоко інформативна книга переконливо доводить:будь-що може полонити уяву, якщо придивитися достатньо уважно.

Вікторія Одегналова, головний бібліотекар 

відділу документів з економічних,

технічних та природничих наук.

вівторок, 13 квітня 2021 р.

Сторінками газет і журналів

В наш час кожна людина хоче знати деталі важливих політичних, соціальних, культурних подій; залишатися у тренді останніх новинок науки, техніки, fashion-індустрії. У такому випадку нашим користувачам прийде на допомогу періодика, яка є невід’ємною частиною загального фонду відділу абонемента головної книгозбірні Кіровоградщини. А саме: постійно діюча виставка періодичних видань «Сторінками газет і журналів».

Сьогодні далеко не кожен може дозволити собі передплатити додому улюблене видання, проте прийти до нашого відділу і доторкнутися до газетних та журнальних сторінок – може кожен бажаючий. І не тільки доторкнутися, а й взяти додому на певний термін. Ми пропонуємо літературно-художні, науково-популярні газети і журнали, які отримуємо протягом багатьох років, а також галузеві фахові видання, які почали отримувати нещодавно.

Серед видань, які припали до душі нашим читачам, такі журнали, як «Міжнародний туризм», «Личности», «Вокруг света», «Жінка», «Добрые советы», «Натали», «Единственная» та інші. Про деякі з них скажемо окремо.

Пізнавальний журнал «Вокруг света» розповідає своїм читачам про географічні відкриття, подорожі континентами, містами, островами, пустелями. Цікавий та захоплюючий світ природи, екзотичних тварин та рослин очікує читачів на сторінках цього видання.

Особливою популярністю серед читачів нашого відділу користується журнал «Личности» – щомісячне історико-біографічне ревю про видатних людей, які змінили світ. Про тих, кого людство не може і не хоче забути. В кожному номері журналу – захоплюючі історії про знаменитих людей, рідкісні ексклюзивні фото, унікальна інформація, якої немає у вільному доступі. Наприклад, у першому номері цього журналу за 2021 рік можна знайти дуже цікаві авторські нариси про Михайла Жванецького, Анну Ахматову, Пауло Коельо та інших.

Журнал «Міжнародний туризм» – це видання, в якому публікуються матеріали про мандрівки та відпочинок. На сторінках цього дуже гарного глянцю можна знайти інформацію про вітчизняні та іноземні курорти, рукотворні та природні чудеса планети, познайомитись з відомими мандрівниками, які діляться зі своїми читачами враженнями про найвіддаленіші куточки планети. 

Популярні також журнали для леді – «Лиза», «Единственная», «Добрые советы», «Жінка», «Натали», «Отдохни», «Журнал для жінок»; розважально-пізнавальні журнали: «Cosmopolitan» – видання для жінок, що бажають досягти успіху, «VIVA» – перший журнал про відомих людей та інші. 

Для тих, хто створює красу своїми руками, у відділі абонемента є колекція різноманітних журналів з рукоділля: «VERENA», «Сабрина», «Вяжем сами», «DIANA», «Українська вишивка», а також «BURDA» – легендарний журнал про моду, стиль, красу, в якому щомісяця публікується нова колекція викройок, готових для пошиття одягу.

Поради з садівництва, городництва, домогосподарства, а також рецепти смачних страв, домашніх заготовок, фітотерапія – все це та багато іншого можна знайти на сторінках улюблених журналів наших читачів «Огородник» та «Дім. Сад. Город».

Серед видань, які ми стали отримувати нещодавно, – журнал «Країна» – тижневе видання про Україну та світ, про людей, культуру, політику, гроші, спорт. Багато інформаційного та аналітичного матеріалу присвячено подіям, що нині відбуваються в Україні. Це видання охоплює багато тем і враховує інтереси аудиторії різного віку. «Кореспондент» – це журнал, який ставить питання і дає відповіді на те, чим живе Україна та світ в конкретний проміжок часу. 

Гарним додатком до книжкового фонду з різних галузей знань є такі видання, як «Інформатика», «Історія України», «Краєзнавство. Географія. Туризм», «Математика», Трудове навчання»,  «Українська мова та література».

Цікавими та корисними для освітян стануть періодичні видання, які ми почали отримувати в цьому році – «Директор школи», «Завуч», «Дефектолог», «Управління освітою», «Шкільний світ».

Запрошуємо завітати до відділу абонемента та ознайомитись і обрати до смаку газети і журнали, які вас зацікавили. На наших користувачів чекають більше 50 назв журналів та газет!

Лариса Бондар,
бібліотекар відділу абонемента

Чи завжди допомагає калькування?

     Від 16 січня цього року мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Які, здавалося б, проблеми? Ми любимо свою мову. Готові сприяти її поширенню, бо як писав Тарас, «нема на світі України, немає другого Дніпра...». Все так. Але більшість з нас у побуті звикли до суржика, а коли ситуація вимагає відповісти українською, швиденько робимо синхронний переклад, точніше, кальку з російської – мови ж бо схожі. І ця удавана схожість готує нам мовну пастку.

  Що у синхронному перекладі найскладніше? Найбільше ляпів відбувається зі сталими словосполученнями. Давайте наведемо приклади. Російське словосполучення «указать на дверь» українською звучить як «попросити на виступці», «покатываться со смеху» - «рвати боки від сміху», «дым коромыслом» - «гармидер, шарварок, розгардіяш»,  «незаурядный человек» - «непересічна людина».

     Як бачимо, різниця є. Що ж робити?

   Радимо поставитись до цього моменту як до гри. Залучіть до неї колег, друзів, домашніх. Загадуйте одне одному мовні головоломки, перекладайте з російської на українську і навпаки. Тоді страх зникне, а з’являться впевненість і гарний настрій. А арбітром вам буде книга або подібні до неї:

Головащук, С. І. Російсько-український словник сталих словосполучень / Сергій Головащук,; Ред. Л.М. Кудрявкіна. - К. : Наук. думка, 2001. - 638 с. - (Сер. «Словники України»).

Майя Міщенко, головний бібліотекар

інформаційно-бібліографічного відділу