понеділок, 6 вересня 2021 р.

«#Галябезголови» Люко Дашвар

 


Кожен читач обирає книгу за своїми певними критеріями. Хтось уважно читає анотацію до видання, комусь до вподоби твори конкретного автора чи тема твору. Але все ж таки спочатку всі звертають увагу на обкладинку. На ній і автор, і назва, і оформлення, яке може підказати зміст. На обкладинці книги Люко Дашвар «#Галябезголови» мою увагу привернула назва. Яка Галя, чому без голови і взагалі чому у назві роману три слова написані як одне? Невже й справді Галя в житті настільки нерозумна, що оте «без голови» прилипло до неї і тепер сприймається як ім’я? Хоча ні. На початку назви бачимо знак решітки, тобто хештег. Тепер принаймні зрозуміло чому три слова написані без пробіла. Залишилось второпати, де і коли жінка втратила голову. Отже починаю читати книгу.

Головній героїні роману Галі Чорнобай виповнюється 25 років. Вона працює перукарем в престижному салоні краси «Белла», там і святкує свій день народження. В неї є чоловік Артем Чорнобай, який не переймається тим, що «уже сьомий рік поспіль, якщо враховувати три академічні відпустки, все чвалав і чвалав собі без поспіху до диплома». В той час коли дружина працює, аби відкласти гроші на оплату дистанційного навчання у Європейському університеті, чоловік живе азартними іграми та має картярські борги. Галя ж дуже добра, світла людина, яка всім завжди допомагає. Хіба не дивно, дати три тисячі гривень незнайомій жінці за те, що та пообіцяла взяти до себе бродяче кошеня Смайлика. Дівчина вірить, що тваринка зробить життя незнайомої жінки оптимістичнішим. Галя навіть не могла уявити, що «похмура жінка ще раз перерахувала несподівані легкі гроші, сховала їх за пазуху, байдужо покинула картонну коробку з кошеням біля сміттєвої урни…»     

А вже наступного дня молода жінка стає учасницею таких подій, що не позаздриш. Спочатку приголомшлива звістка про те, що у неї ВІЛ. Потім – наслідки: втрата роботи, розставання з чоловіком, розрив відносин з подругою… А яких необґрунтованих звинувачень зазнала Галя: від причетності до пограбування до вбивства двох людей! Жах! 

Юрко Консуматенко – молодик років 26-ти, який обносить квартири, грабує перехожих, а коли щось йде не за планом, вбиває людей. Злодій має «Остін Міні Купер Ес» 1970-го року випуску і впевнений, що саме ця чарівна машина-жабка, в якій він ховає награбоване, приносить йому щастя. Адже так пообіцяв дід-продавець, який продав у Хмельницькому Юркові цю машину за п’ятсот доларів. Зовсім скоро Юрко і Галя випадково зустрінуться на нічній трасі… На той момент ВІН втікає світ за очі від покарання. ВОНА, вже зневірена в людях і людяності, думає як врятувати покалічену тваринку. Юрко – з повною машиною краденого багатства, Галя – зі всіма своїми речами та…знову з котом. Злодій відразу впізнав Мурчика. «Консуматенка вразив кіт…, бо на шиї у кота виблискував металевими шипами і кільцями жовтий ошийник! Другого такого немає!» Саме цю тварину він бачив нещодавно, коли грабував та вбивав його господарку – віруючу бабцю! Оце так зустріч!!! 

У кожній людині в рази більше загадок, ніж здається, а в житті може статися все, що завгодно. «Навала карколомних подій підхопила Галю, наче пішака на шахівниці, упевнено переставила на нову позицію, …на відміну від гри в шахи не гарантувала перемоги у фіналі…». 

У книзі піднімаються теми корупції, закупівлі несертифікованих лікарських препаратів, безкарності народних депутатів і, звичайно ж, кохання. В цей вир подій затягне головну героїню роману. А що ж чоловік Артем Чорнобай та подруги, невже не допоможуть? Допоможе в усьому Чорнобай, але не Артем.

Також у романі висвітлюється тема ставлення до людей з інвалідністю та проблеми страху суспільства перед хворими на ВІЛ та СНІД. Галя переконана, що у всіх людей має бути рівний доступ до театрів, кінотеатрів, перукарень. Натомість Лєнка Гвоздовська – медичний працівник іншої думки: «Якщо всіх хворих та калік із чотирьох стін у білий світ випустити, то нормальним можна ласти склеювати! Від депресухи!.. А з ВІЛ взагалі усе просто! Усіх заражених, а також педиків і наркоманів – перестріляти…». Трохи згодом Галя доведе всім, що працювати з людьми з ВІЛ і СНІДом  можна і потрібно. Для таких громадян вона відкриє перукарню, на якій розмістить надпис «Дружелюбне місце».

До людей – героїв роману я б додала перелік речей – героїв книги. Чому? Без них не було б тих пригод і переживань, не відчувався б так гостро захват та страх. Зламана кавомашина, великий алюмінієвий кейс, у якому майже мільйон доларів, чарівний мінікупер. Так, ці речі також учасники подій, а вся людська круговерть відбувається навколо них. І якщо з кавомашиною та автівкою  все більш-менш зрозуміло, то кейс – герой номер один. Чим довше читаєш, тим більше хочеш взнати, куди ж поділися з нього гроші, а головне – кому ж вони дістануться.

Незважаючи на те, що Галя сповна відчула сенс вислову «благими намірами вимощений шлях до пекла», вона мужньо перемагає на своєму шляху всі негаразди і в її житті завтра – буде. А без голови вона тому, що пережила кохання і страх – речі від яких зазвичай люди втрачають голову. 

Якщо вас зацікавила ця книга, приходьте до відділу абонемента! Чекаємо!

Наталія Білаш, завідувач відділу абонемента


Немає коментарів:

Дописати коментар