середа, 27 червня 2018 р.

Креативно про Конституцію (ФОТОРЕПОРТАЖ)


   

Таку назву мала вулична акція, яка відбулася 26 червня 2018 року з нагоди Дня Конституції України. Перед головним входом до обласної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського на містян і гостей міста чекала програма, підготовлена бібліотекарями відділу обслуговування користувачів, що сприяла актуалізації знань з історії, законодавства та культури України.


Локація «Перевір себе» – імпровізована контрольна з української – не залишилася поза увагою тих, хто хоче чути і читати українською мовою  без помилок. Учасникам пропонувалися виправити найпоширеніші похибки у виразах.


Окремо діяла локація «Вікторина з історії та культури України». Усі охочі навмання обирали питання і давали на нього відповіді. Серія питань була присвячена саме Дню Конституції та головному закону України.


Креативна зона включала творчі завдання, участь у яких брали переважно діти: малюнки  крейдою на асфальті, майстер-клас із виготовлення жовто-блакитних квітів, розмальовки. 

Святкову атмосферу створювали музичні композиції сучасних українських виконавців.

Як серед маленьких відвідувачів, так і серед  дорослих особливо популярним виявився арт-розпис долоньок  державною символікою.


Юлія Ярова,
 бібліотекар відділу обслуговування користувачів

вівторок, 26 червня 2018 р.

Читали, купували, слухали та співали УКРАЇНСЬКЕ!!!

В суботу 23 червня 2018 року традиційно відбулася відкрита вулична акція «Бібліотечне надвечір’я». В зв’язку з погодними умовами заходи проводилися в холі бібліотеки та на прибібліотечному майданчику.


Для учасників Надвечір’я презентували книжкову виставку-інсталяцію «Сувій знань «Читай українське!». На виставці були представлені твори Василя Шкляра, Сергія Батурина, Андрія Кокотюхи, Олени Печорної, Світлани Талан, Мирослава Дочинця та інших відомих сучасних українських письменників, а також книги серії «П’ять зірок». Всі видання різні за тематикою: історія України, філософія життя, ностальгія, кохання, авантюра… Отже книги задовольнили будь-який смак! Вподобане видання читачі бібліотеки могли взяти додому у відділі абонемента на певний термін. Доповнювали виставку сувої знань «Читай українське!», в яких містилася інформація про авторів та книги, які представлені на виставці.


Під час заходу містяни купували книги книгарні Ольги Власової, яка долучилася до «Бібліотечного надвечір’я». Навіть в таку прохолодну погоду поціновувачі літератури завітали до бібліотеки та придбали як дитячу літературу, так і книги, розраховані на дорослих читачів. Серед яких - видання Ростислава Семківа «Як читати класиків». Ця книжка про підкорення могутньої сили — сили літератури. Автор веде непростим, проте цікавим шляхом: через різні жанри та творчість відомих письменників — від Олександра Дюма та Еміля Золя до Вірджинії Вулф та Джона Толкіна. За час подорожі читач навчиться розуміти книжки краще: вловлювати неочевидні сенси і зв’язки між текстами, отримувати задоволення від складного письма і, врешті, виробляти власні стратегії читання. Ростислав Семків – літературознавець, критик, автор книги «Як писали класики», перекладач, директор видавництва «Смолоскип», доцент кафедри літературознавства «Києво-Могилянської Академії». Лектор LITOSVITA. Стажувався у Гарвардському університеті. Член журі багатьох літературних премій. Тому і не дивно, що саме цю книгу купили.


Своєю активністю присутніх вразили дві Валентини, яким хочеться висловити велику подяку! Валентина Петрівна Вінницька вже вдруге на «Бібліотечному надвечір’ї» вражала своїми новими картинами, вишитими бісером. Валентина Фоківна Мартинюк разом з бібліотекарями створювала гарний приємний настрій для залучення містян на наш захід. Завдяки поєднанню її веселих танців під музику гурту «Океан Ельзи» ніхто з перехожих не залишився байдужим та прямував на гостини до бібліотеки.


Всі бажаючі могли ознайомитися з новими періодичними виданнями та взяти в подарунок видання з кулінарії, садівництва і городництва, а також періодику розважального спрямування.

Також представлена найновіша і найцікавіша література із психології на теми: як управляти стресом, як знайти своє місце в житті, останні дослідження із психології виховання. Не залишилися без уваги і наші маленькі відвідувачі: для них представлені актуальні для їхнього віку розмальовки.


І на останок, не зважаючи на похмуру дощову погоду, відбулася зустріч із Ксенією Панченко, екс-солісткою гурту «Культ», виконавицею пісень у стилі українського етно-фольклору. Відвідувачам були подаровані приємні музичні хвилини, гості бібліотеки залишились задоволені.

Робоча група «Бібліотечного Надвечір’я»

На «Бібліотечному надвечір’ї» радили що читати у відпустці

Червнева субота… Чим заповнити вільний час молоді, підлітків, дітей, батьків? Як показати переваги читання книг порівняно з іншими видами дозвілля? Ви й досі шукаєте відповіді на ці питання? А кропивничани, які 9 червня відвідали відкриту вуличну акцію «Бібліотечне надвечір’я», отримали не лише відповіді на ці питання, але й позитивні враження.


Для тих, хто планує відпустки, або загалом цікаве дозвілля під час літнього відпочинку, працівники бібліотеки презентували книжкову виставку «Що читати у відпустці», де були представлені цікаві новинки на будь-які смаки: історичні романи, мелодрами, фентезі, і навіть сучасні порадники про те, як розвивати дитячу творчість. Під час презентації мимохіть в бесіді виникла гра «Асоціації», де діти та дорослі пропонували слова стосовно якогось предмета чи явища, таким чином багато хто збагатив власну уяву.


Особливо сподобався усім книжковий фототрюк: беремо книгу з отвором для обличчя і ось, за кілька хвилин кожен отримує оригінальне фото з сучасним українським виданням.


Гостям, які завітали до нашого майданчика, було цікаво ознайомитись із книжковою виставкою “Теплі історії”. Історії дійсно теплі, добрі, про людей і життя, де кожен може знайти щось для себе, для душі, відповіді на прості запитання про честь, совість, вірність, дружбу. Та й взагалі було приємно провести з цими книжками час та отримати насолоду.

Ганна Федорова, 
бібліотекар відділу 
формування фондів

пʼятниця, 22 червня 2018 р.

Відпочивай по-бібліотечному

Ось і настало давгоочікуване літо. В школах канікули, в батьків вітпустки,  а може просто вихідній, але де ж відпочити в нашому місті в тихий суботній вечір? Та ще й безкоштовно?.. Щосуботи на нашому бібліотечному майданчику можна не тільки погортати новинки періодичних видань, а ще й  весело і з користю провести свій вільний час. 

В суботу, 16 червня 2018 року, у нас було справжнє творче містечко. Були різні майстрині зі своїми роботами і майстер класами. В цей вечір чого тільки не було: і листівки технікою квілінг, і намисто з паперу, і фурошики, і паперові закладинки, і ляльки-мотанки, і м’які іграшки плетені гачком, і біжутерія ручної роботи, і настільний футбол, і головне - приємна та весела компанія.


В цей вечір майстрині були відкриті до діалогу та ділились секретами свого успіху. Олена Безеда та Наталія Янчукова познайомили нас зі своїми маленькими улюбленцями. І не відходячи від своїх виставок активно продовжували поповнювати колекцію.


Не забули ми й про красунь та жіночі слабкості. На наших майстер класах можна було навчитись робити власноруч намисто та браслети з паперу. І як не дивно, але бажаючими доторкнутись до світу краси були й представники сильної статі. 


Також модниці міста мали унікальну можливість навчитись японського мистецтва фурошики. По суті, фурошики – це теж саме орігамі, тільки не з паперу, а з тканини. І якщо складання фігурок з паперу набуло вже популярність у всьому світі, то фурошики тільки набирає свої обороти. Цього вечора ми всі вчилися спритно володіти шматком тканини і робити з нього оригінальну і модну сумку, яка неодмінно буде привертати загальну увагу. Також фурошики застосовують як неповторну обгортку для подарунка. І що цікаве – завдяки такій упаковці майже неможливо здогадатись який саме в ній подарунок. Книга? Іграшка? Чи сучасний гаджет? 


А яке ж свято без гарної листівки? На нашому майданчику можна було навчитись робити прекрасні листівки технікою квілінг. 


А як же оминути чемпіонат світу з футбола? Наші відвідувачі влаштовували справжні міні-чемпіонати, а наш настільний футбол був їхнім полем бою. 


Тож, сподіваємось, всі учасники надвечір’я залишись задоволені і з подарунками, зробленими власноруч щасливі розійшлись хто куди.


До наступної зустрічі, друзі! 





пʼятниця, 15 червня 2018 р.

Розумові розваги

     За що ми любимо літо? За теплі дні, за можливість відпочити від навчання (якщо у Вас канікули) або від напруженої праці (якщо перебуваєте у відпустці), за смак і аромат перших ягід і фруктів. А найбільше – за довгі-довгі сонячні дні та можливість займатись рухливими іграми щодня. Стоп... А чи щодня? А якщо літо виявиться дощовим, ранки – прохолодними, а вечори – хмарними? У кожного свій рецепт від дощового дня. Звичайно, це книга, перегляд художніх фільмів та уболівання за спортивну команду завдяки телебаченню, розваги у мережі Інтернет. Чим можна урізноманітнити цей перелік? Пропонуємо звернути увагу на так звані «розумові ігри». У тому числі такі, у які можуть грати люди з різною підготовкою та певним запасом знань у різних галузях. Ідеально тут підходить велика родина.
        Працівники інформаційно-бібліографічного відділу ОУНБ ім. Д.І.Чижевського вирішили показати під час літніх канікул, як грати в одну з головоломок – чайнворд. У перекладі на українську - «ланцюжок слів». На відміну від більш поширеного кросворду, де в основі лежить хрестівка і слова повинні перетинатись по вертикалі і горизонталі, у чайнворді, розгадавши значення слів, ми маємо ланцюжок, у якому слова співпадають своїми першими і останніми літерами. Наприклад, ланцюжок «Птахи і квіти»: дятеластівкайстра.
      Щодо гри, яку провели маленькі користувачі, була мудра змійка «Люби і знай свій край», «Загадки про знайоме і незнайоме», «Хитрий ланцюжок».

     Для зручності гри бібліотекарі збільшили сам малюнок кросворду до плакатного аркушу. Всього було запропоновано три чайнворди за рівнем складності. Після того, як чайнворд було розгадано, почалась друга частина гри – складаймо чайнворд самі. Принцип із спільною літерою засвоїли практично всі учасники гри. Складніше було сформувати, скласти запитання, щоб відповідь дала потрібне слово. Але незабаром найкмітливіші змогли це зробити. 
      Ми сподіваємось, що учасники гри додадуть чайнворд до своїх улюблених, не підозрюючи, що у грі вони розвивають пам’ять, інтуіцію, вчаться спілкуватись у команді різновікових учасників, стримуючи емоції і бажання порушувати правила, набувають важливі  навички володіння собою, мають шанс виділитись у громаді не бешкетом, а корисною справою. Отже, грайте з нами, грайте без нас, грайте краще від нас!

Майя Міщенко,
головний бібліотекар
інформаційно-бібліографічного відділу

Стильний книжковий аксесуар

   Цікаво і корисно провели свій час учні шкіл м.Кропивницького під час літньої програми «Бібліотека – острів фантазій та творчості» у стінах бібліотеки ім. Д. Чижевського. 
          Щоб виховати бережливе ставлення до книги та почуття особистої відповідальності за неї працівники інформаційно-бібліографічного відділу підготували майстер-клас «Книжкова закладка”.
    Під час зустрічі маленькі відвідувачі ознайомилися з історією виникнення закладки, переглянули презентацію та спробували свої творчі здібності у її виготовленні.
        Закладка – дуже важливий атрибут книги. Якщо в книжці є закладка, то вона має охайний вигляд. Сторінки в ній не заломлені, не зім’яті, тому книжка довше служитиме дітям. У наш час популярні, а найголовніше, доступні закладки з паперу. Їх виготовляють у техніці квілінг, орігамі, плетіння. Ми також вирішили скористатись однією з цих технік і виготовляли з нашими маленькими читачами закладки з паперових смужок в техніці плетіння. 

   Учасники майстер-класів із захопленням вчилися виготовляти книжкові закладки. Кожна дитина – особистість із власним смаком та фантазією. І  річ,  виготовлена своїми руками, стає унікальною і найдорожчою, із власною «душею» та енергією. Не дарма вироби, створені власноруч, несуть особливу цінність, і їх завжди так приємно отримувати в дарунок. 

         Виготовлені закладки стануть оригінальним аксесуаром до улюбленої книги, а також чудовим подарунком для рідних та друзів.

Оксана Завіна, 
бібліотекар інформаційно-бібліографічного відділу

середа, 13 червня 2018 р.

Літературна дегустація


13 червня бібліотечний майданчик наповнився дитячим гаміром та пізнавальними веселощами на «літературній дегустації».

Учні мали чудову нагоду пізнати історію розвитку книги від сивої давнини сувоїв папірусу  до сучасної електронної книги. Відвідувачі познайомились із букварем Івана Федорова — першого просвітителя книгодрукування в Україні.  


На дитячій літературній дегустації відчули «смак» казок. А літературна вікторина відкрила браму в Королівство книг, де команди змагались за Короля й Королеву казкових знань. 




А ще гра в “Чарівний мішечок” допомогла згадати дитячі твори в поєднанні з асоціаціями предметів




Та улюбленою розвагою став імпровізований Театр пантомім. А взявши участь у бібліотечному майстер-класі,  діти виготовили книжкових друзів -  закладинки для книг.


Лариса Яворська,
провідний бібліотекар
відділу обслуговування користувачів

вівторок, 12 червня 2018 р.

Другокласники виготовили собі книжкових друзів

12 червня, попри дощову погоду, у відділ обслуговування користувачів завітав загін другокласників пришкільного літнього табору ЗШ № 8. Сьогодні ми з ними виготовляли «книжкових монстриків», відвідували «Королівство книг» і грали у «показуху».






Дітей молодшого шкільного віку важливо зацікавити до читання. Одним із таких ігрових елементів може стати «книжковий монстрик», який охоронятиме сторінку книги, на якій маленький читач зупинився. Крім того, такий майстер-клас спрямований на тренування дрібної моторики рук дітей, а також на уважність і виховання креативного мислення у процесі творення: кожен «монстрик» був унікальним, як і неповторна фантазія кожного з маленьких творців.


«Королівство книг» завжди відкрите для всіх маленьких відвідувачів відділу обслуговування користувачів. Тут Король і Королева знайомлять усіх із великими ілюстрованими збірками казок та їхніми героями.




Розважально-пізнавальна гра «показуха» має на меті актуалізувати знання дітей про класичну дитячу літературу, а також сприяти кмітливості і розвитку образного мислення, як під час спроб одного з учасників та учасниць невербально описати персонажів, так і під час спроб решти учасників відгадати їх. Крім літературних героїв, трапляються також і персонажі з мультфільмів.




Словом, усіх вдалося зацікавити, і ніхто не нудьгував. Підтвердженням чому стало гучне «Дякую!» від дітей і рекомендація відділу супроводжуючого педагога іншим учителям.

Юлія Ярова,
бібліотекар І категорії
відділу обслуговування користувачів