середа, 30 червня 2021 р.

Ведмежатко з мого дитинства

 У дитинстві батьки мені передплачували дитячий журнал «Мурзилка». Для дівчинки з села це було вікно у великий світ. Кожного чергового числа журналу я чекала з таким нетерпінням, що просто бігла щодня назустріч поштарці і з надією вдивлялась у її обличчя. Крім віршів, оповідань, малюнків, ребусів, загадок, розмальовок, там була чергова історія про Мурзилку: Мурзилка – фотокореспондент, Мурзилка – слаломіст. Кумедне жовте ведмежа полонило моє серце.

І от лише нещодавно дізналась я, що батьком, так би мовити, Мурзилки був наш земляк, художник з Єлисаветграда Амінадав Канєвський. Працював художник у багатьох жанрах, у тому числі ілюстрував дитячі книжки: «Золотий ключик» Олексія Толстого, «Мийдодір» Корнія Чуковського, твори Самуїла Маршака, Валентина Катаєва, Миколи Носова, Агнії Барто.


А ще він створив образ знаменитого Мурзилки – жовтого пухнастого ведмедика у червоному беретику. У 7-му номері журналу за 1937 рік було вміщено жартівливе оголошення про те, що художник Амінадав Канєвський упіймав непосидючого Мурзилку і привів до редакції. З того часу Мурзилка є талісманом однойменного журналу.

Кропивницькі музеї час від часу експонують твори художника-земляка. Про його спадщину написано багато цікавого і важливого. Але для мене найдивовижнішим виявилось те, що саме Канєвський придумав і намалював Мурзилку – символ журналу і мого дитячого друга та улюбленця.



Читаймо:

Єлисаветградський батько Мурзилки [Текст] // 21-й канал. - 2016. - 24 березня. - С. 10.
та
Степанова, О. Мурзилкин папа [Текст] / О. Степанова // Украина-Центр. - 2013. - 28 марта. - С. 23 : фото.

Майя Міщенко, головний бібліотекар
інформаційно-бібліографічного відділу


середа, 23 червня 2021 р.

Музикант і кіт

  

    26 червня світове співтовариство відзначає Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками. Що або хто може допомогти подолати наркозалежність? 

Бувають такі зустрічі в житті людини, після яких вона вже не буде такою, як раніше. Пропонуємо вашій увазі реальну історію молодого хлопця на ім’я Джеймс, який зустрів безпритульного кота.

Джеймс Бовен «Вуличний кіт на ім’я Боб».- Київ: ПП «Рідна мова», 2016. Перша частина тетралогії про вуличного кота Боба.

Родина Джеймса мешкала в Австралії. Його батьки розлучилися, коли він був ще дитиною. Батько переїхав до Лондона. Мати вела свій бізнес і вважала за потрібне постійно змінювати міста життя і праці, а хлопець вимушений був переходити з однієї школи до іншої. З однокласниками заприятелювати не вдавалося, одного разу його навіть закидали камінням таку «гостинність» проявило нове оточення підлітків.

Джеймс вирушив на канікули до Лондона, щоб провідати свого батька і сестру. Молодий хлопець мав мрію - стати музикантом. Весь час він писав пісні і досить пристойно їх виконував. Музика була засобом самовираження. Разом з друзями Джеймс створив групу. Їх виступи були успішними, молодих музикантів почали запрошувати на корпоративи. Але хлопець призвичаївся до наркотиків. Згубний дурман круто змінив вектор його життя. Він не складав нові тексти, не вдосконалював виконавчу майстерність. Думки Джеймса були лише про те, де вкрасти так, щоб не запроторили до в’язниці. А крав він, щоб заплатити за нову дозу. Батько Джеймса не встановив добрі стосунки з сином. Хлопець перебрався до родини старшої сестри, але ні вона, ні тим більше її чоловік не змогли або не захотіли допомогти йому. Родина втратила з ним зв'язок.

Вирушаючи до Лондона, Джеймс мав зворотній квиток, який купила йому мама, і хотів повернутися додому, до Австралії.

Важко визначити, де саме був його дім! Може, насправді його і не було?! Не було того куточка, де тебе вислухають, обіймуть, підтримають, скажуть, що все у тебе буде добре! 

Більшість часу молода людина знаходилася під дією наркотиків. Не дивно, що, вештаючись по всьому Лондону, Джеймс десь загубив паспорт. Тому вимушений був лишитися сам в чужому місті, великому і до нього байдужому. Допоки не зустрів… кота.

Вуличний музикант - молодий хлопець з рудим котом на плечі. Його стали помічати перехожі на вулицях Лондона. В одну мить людина-невидимка ніби проявилася з повітря. Джеймс був вже не просто музикантом, він перетворився на турботливого друга, який взяв на себе відповідальність за життя маленької пухнастої рудої істоти.

Кіт Боб прожив 14 років і помер 15 червня 2020 року.

Бувають такі зустрічі в житті людини… А чому тільки людини?!

Бувають такі зустрічі в житті, після яких воно вже не буде таким, як раніше.

Книга Джеймса Бовена «Вуличний кіт на ім’я Боб» чекає на вас у відділі абонемента.

Олена Мазур, бібліотекар відділу абонемента. 


пʼятниця, 18 червня 2021 р.

Кримінальна справа Василя Стуса

Василь Стус – український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець. Його ім’я давно відоме за межами України, воно стало символом нескореності, гідності Людини.

Пропонуємо вашій увазі книгу «Кримінальна справа Стуса Василя Семеновича».  У ній зібрані архівні документи з шеститомної кримінальної справи Василя Стуса, яка зберігається на полицях Галузевого державного архіву СБУ в Києві. 

Як і за що був заарештований поет? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? 

З усіх зібраних матеріалів читачі дізнаються про маловідомі факти життя, ув’язнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.

Ця книга вже є історією України. Про неї знають, її обговорюють, її читають. Ознайомитися з книгою можете і ви у відділі обслуговування користувачів. Запрошуємо до читання.

Ірина Рєзнік, 

завідуюча відділом 

обслуговування користувачів

середа, 16 червня 2021 р.

Ukraїner. Країна зсередини

     Туристичний бізнес іноді ще називають індустрією вражень. Мандрівники постійно мріють про нові подорожі та марять цікавими мандрівками, що чекають на них попереду. Вони бажають побачити місця, які відвідували і бачили лише одиниці людей, про які знають навіть не всі корінні жителі. Незважаючи на те, що за останні сотні років людьми був досліджений буквально кожен клаптик суші, маловідомі і рідко відвідувані місця на планеті ще є.

    А чи відомі вам такі місця в Україні? Якщо ні, радимо скористатися книгою Логвиненко, Богдан. Ukraїner. Країна зсередини. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. – 310 с. Ця книга створена за мотивами першого кола масштабної експедиції Україною, яка тривала з літа 2016-го до зими 2018 року й охопила всі історичні регіони – від Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії. До роботи над проєктом долучилися більше 300 людей. За три роки були записані понад 200 історій. Вони розповідають, скільки довкола дивовиж, за якими не потрібно далеко їхати. 

    Ви дізнаєтесь про село Колочава, яке описав у своєму романі «Микола Шугай – розбійник» чеський письменник Іван Ольбрахт, шлакові гори Маріуполя, історичний осередок килимарства – село Решетилівка, унікальне українське містечко на воді – Вілкове, музей соціалістичного реалізму просто неба у селі Фрумушика-Нова у Карпатах, центр вина «Шабо» на Одещині, блакитні озера на Сіверщині, гірську вузькоколійну залізницю «Карпатський трамвай», закинуту радіолокаційну станцію «Памир» на Буковині та безліч інших  місць, що надихають, зворушують і дивують. У книзі багато вражаючих фото, які показують Україну справжньою, несподіваною, цікавою та автентичною. 

    
З книгою можна ознайомитися у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук ОУНБ імені Дмитра Чижевського.


Марина Григор′єва,

 головний бібліотекар відділу документів 

із економічних, технічних та природничих наук.


Запрошуємо у неймовірну кулінарну подорож французькою столицею із всесвітньо відомим кулінаром!

     Девід Лебовіц – професійний кухар, автор кулінарних книжок та блогер. Вже у 16 років почав власну кар’єру. Пропрацював в одному з найкращих ресторанів Сан-Франциско понад 13 років, а після майже 20-річної кар’єри кухаря вирішив переїхати до Франції, оселився в Парижі і почав нове життя. Адаптуватися в новій країні йому було непросто: потрапляв і в кумедні, і в курйозні ситуації. А все тому, що не знав багатьох писаних і неписаних правил поведінки, прийнятих у французькому суспільстві.

    На сторінках своєї надзвичайно захопливої книги «Солодке життя в Парижі»  Девід Лебовіц  ділиться досвідом знайомства з французьким менталітетом. Автор доводить, що Франція – це справді інший світ, де своєрідним є все: від правил поведінки до особливостей чоловічого взуття. І про це він пише з притаманним йому надзвичайним гумором. 

    Пориньте в дивовижну атмосферу Парижа, приготувавши страву принаймні за одним з-понад п’ятдесяти оригінальних рецептів відомого кухаря. Кожна глава включає покроковий рецепт із заманливою назвою: курка в шоколадному моле, смажена свинина під оливкою з коричневого цукру й бурбону, карамельний соус із солоним маслом, клафуті зі сливами й малиною, суфле з проманж-блан, печиво мадлен у лимонній глазурі і багато інших. 

    Вам гарантована спокуса спробувати кулінарного чаклунства на власній кухні. Пригостить себе і близьких чимось новеньким і смачненьким.

    А ще книжка подарує вам напрочуд цікавий погляд на місто вогнів, сиру та шоколаду. Відчуйте смак справжніх французьких делікатесів і аромат паризького життя! 


Вікторія Одегналова,

головний бібліотекар відділу документів 

з економічних, технічних та природничих наук.

четвер, 10 червня 2021 р.

Телемедичні послуги

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), телемедицина – це метод надання послуг з медичного обслуговування там, де відстань є критичним чинником.

Головною метою телемедицини є поліпшення здоров’я населення шляхом забезпечення рівного доступу до медичних послуг належної якості.

Телемедичні ж послуги – це дистанційні медичні консультації, консиліуми, контроль фізіологічних параметрів організму пацієнта, проведення діагностичних і лікувальних маніпуляцій, обмін результатами обстеження пацієнта, а також медичні відеоконференції, відеосемінари та відеолекції.

Телемедицина здатна істотно підвищити відсоток ранньої діагностики та вчасного надання медичної допомоги спеціалістами.

Про діагностику та лікування деяких захворювань можна прочитати в книзі Методичні рекомендації з діагностики та лікування деяких захворювань при наданні телемедичних послуг : для лікарів загальної практики - сімейної медицини / Міністерство охорони здоров’я України. – К. : [б. в.], 2019. – 104 с.


Телемедицина в Україні розвивається швидкими темпами, все більше медичних центрів пропонують своїм пацієнтам віддалені консультації і дослідження. Ці послуги надаються на високому рівні та якісно.

Про телемедицину в Україні все частіше говорять в контексті поширення коронавірусу COVID-19 як про альтернативу прямим візитам до лікарів первинної медичної допомоги. Кількість людей, які користуються послугами телемедицини, зростає з кожним днем.



Лариса Медведєва,
головний бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я

 







понеділок, 7 червня 2021 р.

Тетяна Водотика. «Історія успіху: видатні українські бізнесмени ХІХ ст.»

 


Друга половина XIX – початок XX ст. — дуже цікавий час. Час змін і можливостей. На історії побудови бізнес-імперій можна й сьогодні навчатися у таких підприємців, як Ізраїль Бродський, брати Роберт і Томас Ельворті, Стефан Кульженко, Олексій Алчевський, Микола фон Дітмар, родини Яхненків, Симиренків, Терещенків, Раллі, Вадонів. Підприємництво – праця важка, психологічно виснажлива, ризикована й витратна. 

Під цією палітуркою – кілька історій успіху людей різних за освітою й походженням. Підприємці, що самі себе зробили, змінюючи світ довкола себе, творили не лише промислові підприємства чи потужні фінансові імперії, а й традиції меценатства та доброчинності.

Спадок бізнесменів XIX ст. ми бачимо й зараз: старі корпуси фабрик і заводів у Харкові, Києві, Дніпрі. Це їхні музейні колекції й будівлі громадських споруд, які вони профінансували. Успіх цих підприємців став успіхом і надбанням України в історичній ретроспективі.

Книжка по-новому покаже історію України XIX ст., розповість про непростий шлях становлення видатних українських бізнесменів.

Якщо вас зацікавило це видання, звертайтесь у відділ документів з економічних, технічних та природничих наук.

Наталія Івахнюк, бібліотекарка відділу документів з економічних, технічних та природничих наук.

Інформаційна безпека

 


Світ електронних девайсів стрімко змінюється, з’являються нові пристрої і разом з ними трансформуються вимоги до захисту особистої інформації. Кожен, хто має сторінку в соціальних мережах, стикається з питанням збереження особистої інформації. Гостро проблема захисту інформації постає перед комерційними підприємствами і приватним бізнесом, які все частіше використовують інтернет-ресурси для реклами і продажу власних товарів та послуг.

Ця книга стане ідеальним помічником тим, хто поставив перед собою мету досконало пізнавати науку інформаційної безпеки. Навчальний посібник містить необхідні базові знання відносно збереження в інтернет-мережі конфіденційності та анонімності. Інформація — це цінний ресурс, від якого залежить функціонування підприємства і бізнесу в цілому та їхня рентабельність і конкурентоспроможність.

Книга «Інформаційна безпека» за редакцією доктора технічних наук, професора Ю. Я. Бобала розкриває перед читачем весь спектр загроз: це і комп'ютерні вірусні програми, які здатні вмить знищити важливі дані, і промислове шпигунство з боку конкурентів з метою заволодіти  комерційними таємницями, приховані канали для передачі інформації, несанкціоноване копіювання і багато іншого. Загроз безпеці інформаційних ресурсів багато, саме тому особливе місце набуває діяльність по захисту інформації. 

Посібник вчить використовувати відомі та сучасні методи криптографії, криптоаналізу, стеганографії для підвищення ступеня захисту особистої інформації. Особливу увагу автор приділяє проєктуванню, побудові та функціонуванню систем інформаційної безпеки.

Книга стане у нагоді як студентам, що обрали інформатику і програмування своїм покликанням, а також для тих, хто цікавиться інформаційною безпекою.

Юлія Олейніченко, бібліотекар 1 категорії відділу документів з економічних, технічних та природничих наук.