четвер, 31 січня 2019 р.

День студента: традиції перевірені часом

 25 січня в Інтернет-центрі студенти медичного коледжу ім. Є.Й.Мухіна святкували День студента. Всі разом складали тематичні пазли на інтерактивній дошці  та дізнавалися про традиції і прикмети цього дня. Також гостям нашого центру відкрились цікаві факти із життя студентів інших країн, про те як успішно пережити сесію. 


І куди ж без іспитів в такий світлий день? Звичайно ж учні коледжу склали «іспит» на звання «справжнього студента», розгадуючи кросворд.


Неабияку цікавість викликала у підлітків виставка «Нове життя старих комп’ютерів», на якій експонуються вироби зі зношених комп’ютерних деталей.


Всі учасники заходу отримали можливість виграти в лотерею святковий сертифікат на «8 годин безкоштовного Інтернету».


Галина Нікітіна,
завідуюча Інтернет центром

четвер, 24 січня 2019 р.

Позитивний настрій



Сьогодні в бібліотеці відкрилася 13-та персональна фотовиставка  Глєба Цуканова, яка отримала назву “Позитивний настрій”. В експозиції — понад 40 світлин, зроблених під час подорожей родини Цуканових протягом 2018 року. Привітати і підтримати 12-річного фотомитця прийшли однокласники — учні 7-го класу школи мистецтв, друзі та поціновувачі його творчості, відвідувачі бібліотеки та городяни.



Телевізійники, представники преси та радіо не оминули увагою презентацію і засипали гостей та головного героя заходу — Глєба Цуканова запитаннями. Цікавим моментом заходу став флешмоб, який запропонували присутнім організатори виставки: всім присутнім роздали стікери, якими вони мали позначити світлину, що найбільше сподобалася. Це можете зробити і ви, якщо завітаєте на виставку, - вона експонуватиметься протягом місяця у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук (ІІ поверх) бібліотеки. Глєб отримав подяки від бібліотеки та управління освіти за популяризацію фотомистецтва. За традицією родина Цуканових не залишила організаторів без подарунків: бібліотеці подарували  книгу “Йосиф Бокшай. Художник правди. Людина правди”, а нашому відділу — картину художника  Ф. Матейчука “Біля фонтану”. Дякуємо родину Цуканових за співпрацю, а Глєба — за позитивний настрій!


Наталія Калашнікова , 
бібліотекар відділу документів 
з економічних, технічних та природничих наук.

понеділок, 21 січня 2019 р.

Щедрий вечір у відділі рідкісних та цінних видань

Відділ рідкісних та цінних видань 12 січня гостинно відчинив свої двері для громади міста під час святкування «Щедрого вечора в бібліотеці ім.Д.І.Чижевського». Бажаючих зануритись у давнину «нестаріючих загадок» було дуже багато, що свідчить про незгасаючий інтерес широкого загалу до нашої історії.

До уваги відвідувачів було представлене «Євангеліє» 1759 року, найбільша за розміром (76х53 см., вагою 19,8 кг) книга у фонді відділу, яка надрукована старослов’янською мовою. Для порівняння з цим «Євангелієм» було експоноване мініатюрне, двохтомне видання «Євангеліє» 1915 року, яке має розмір 3,5х4,5 см. Бібліотекар Олена Радіонова провела історичний екскурс в історію створення цих видань та розповіла про їх особливість і неповторність.


Цікавою та пізнавальною для гостей стала презентація книжкової виставки «Книжкові цікавинки». Завідуюча відділом Наталія Зеленська познайомила присутніх з виданнями, які були заборонені в різні часи царським та радянським урядами. Це книги Володимира Винниченка «Чесність з собою», Августа Бебеля «Женщина настоящаго, прошедшаго и будущаго времени», Михайла Грушевського «Ілюстрована історія України», та книги, які були написані письменниками у в’язниці: Миколи Чернишевського «Что делать?», Мігеля де Сервантеса «Дон Кихот», Оскара Уйальда «Тюремные записки».

У звіті Єлисаветградської громадської бібліотеки за 1900 рік (перший рік свого існування) вказане оригінальне джерело поповнення фонду бібліотеки. Так, студент Сейдер програв парі (умови не відомі) своїй дівчині - Соні. Завдяки цьому фонд бібліотеки поповнився книгою Петра Гнедича «История искусств», про що свідчить напис: «Проигранное Сони пари. 1899».
Центральне місце книжкової виставки посіли Біблії з колекції Олександра Ільїна. У світі надруковано 2 мільярди книг. Біблії очолюють перелік усіх книг світового простору.

Цікавинкою для слухачів став той факт, що найпопулярнішою постаттю в історії, якій найбільше присвячено книг, став Наполеон. За весь час видано понад 10000 назв книг про нього.

Працівники відділу розповідали знавцям рідного краю про художника Феодосія Сафоновича Козачинського, уродженця Новоукраїнського району Кіровоградської області, який разом з іншими видатними художниками ХІХ ст. ілюстрував книгу Миколи Гоголя «Мертвые души» 1901 року.

Неабиякий інтерес викликала книга Ганса Андерсена «Снігова королева» із колекції Олександра Ільїна, а саме той факт, що англійський художник-ілюстратор, представник вікторіанського казкового живопису Едмунд Дюлак, який ілюстрував цю книгу, був співавтором Уолта Діснея і особисто брав участь у розробці типажу Білосніжки.

Повчальним для відвідувачів став майстер-клас «Пишемо кирилицею», який провела бібліотекар Наталія Ситник. Всі бажаючі змогли поринути в світ давньослов’янського письма і написати привітальну листівку кирилицею своїм рідним, знайомим, близьким.


Завдяки такому грандіозному заходу ми ще раз довели, що видання, які зберігаються у відділі, з плином часу не лише не втрачають свою актуальність, а й набувають нового звучання та змісту.

Наталія Ситник, 
бібліотекар відділу рідкісних та цінних видань

четвер, 17 січня 2019 р.

Мистецький калейдоскоп

Справжнім мистецьким калейдоскопом став Щедрий вечір у відділі мистецтв, який відбувся 12 січня 2019 року. Дорослі, молодь, школярі та малеча змогли цього вечора обрати захід до смаку.


Свято розпочалося у холі І поверху виступом фольклорного гурту «Млиночок».

Любителів авторської пісні чекав виступ Марини Єрмолаєвої та Олександра Кир’янова. У їх виконанні прозвучали пісні на слова і музику відомого кропивницького художника Володимира Кир’янова.


Тих, хто любить танці, запросили на майстер-клас «Танці епохи Відродження».

Майстриня декоративно-ужиткового мистецтва Олена Мединська провела екскурсії по етнографічній виставці «Із сонцем за плечима».

Любителів старожитностей та живопису чекала презентація виставки «І сміх, і гріх», на якій були представлені гумористичні листовні картки сторічної давнини з колекції відомого філокартиста Юрія Тютюшкіна та роботи художника Андрія Ліпатова.


Шанувальникам української пісні запропонували зустріч зі співачкою-аматоркою Наталією Шевченко, яка виконала пісні з репертуару Квітки Цісик. Любителі джазової музики стали учасниками концерту за участі піаністки Ольги Терещенко та саксофоністки Олександри Бєланової.


Малеча була у захваті від майстер-класу з розмальовки різдвяних пряників «Пряники-пухиндяники», який провела художниця Вікторія Пухінда. Цікавою для дітей стала участь в арт-проекті «Кіт у мішку» та «Шатер чарівника», модератором якого стала художниця Ольга Краснопольська.



Об’єднуючим заходом святкової програми у холі І поверху став виступ «Заспіваймо “Щедрик” Леонтовича» вокального ансамблю музичного коледжу під керівництвом Оксани Трушиної.

Усі, хто завітав у цей вечір до відділу мистецтв, мали можливість поспілкуватися та зробити фото на пам’ять з героєм п’єси М. Старицького «За двома зайцями» Свиридом Петровичем Голохвостим, у ролі якого виступив наш колега Микола Шиян.


Віртуозним та неперевершеним став виступ джаз-бенду Олега Нагорного, який подивував присутніх музикою – від класики до джазових стандартів ХХІ століття і став заключним акордом Щедрого вечора у відділі мистецтв.

Катерина Лісняк,
відділ мистецтв

«Стриб-скік у 120-й рік»

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського невдовзі відзначатиме  120-річчя від дня заснування: готується чимало заходів для громади, присвячених цій почесній річниці. Нагадаємо, що 15 лютого (2 лютого за ст.ст.) 1899 року була відкрита Єлисаветградська громадська бібліотека, яка одразу стала місцевим активним осередком.   Власне, святкові заходи проходитимуть у 2019 році трьома хвилями. В лютому планується відкриття музею з історії бібліотеки, презентація ексклюзивного бібліотечного фотопроекту та ще кілька цікавинок. Традиційний «Бібліофестиваль на Великій Перспективній», який зазвичай вирує у травні на прибудинковому майданчику просто неба, буде присвячений бібліотечному ювілею. Наприкінці року відбудеться науково-практична конференція, де будуть представлені наукові дослідження, творчі здобутки та загалом успішні приклади перетворення книгозбірні на сучасний інформаційний центр місцевої громади.
Акцентувати увагу кропивничан на цій події працівники відділу соціокультурної діяльності вирішили 12 січня 2019 року під час проведення «Щедрого вечора в обласній бібліотеці ім.Д.І.Чижевського», запропонувавши усім бажаючим пограти в класики. Це традиційна гра, добре відома багатьом поколінням школярів. Проте учасники не просто розважалися, стрибаючи клітинками, але відповідали на питання з історії бібліотеки та про книги, що є для них цікавими.

Звісно, малечі пропонували лайт-варіант вікторини, проте вони навіть випереджали у відповідях батьків. Тематична локація була розміщена у холі І поверху біля величезного інформаційного банера, тож спритні та кмітливі могли відповідати, просто читаючи написи. Близько півсотні переможців вікторини отримали корисні подарунки, які будуть з кожним упродовж року.

Світлана Приймак, 
заввідділом соціокультурної діяльності.

Qr-квест та інші цікавинки Інтернет-центру

Програма «Щедрий вечір в бібліотеці ім. Д.І.Чижевського» зимового суботнього вечора 12 січня 2019 року дійсно була щедрою на позитив, здивування, розваги, несподіванки.


Працівники Інтернет-Центру підготували  Qr-квест «Жовтий земляний собака VS Жовтий кабан», який став фішкою заходу. Дві команди, подорожуючи відділами бібліотеки, змагалися за перемогу й одночасно розгадували кросворди, ребуси, головоломки, складали пазли. Переможці отримали незвичайні подарунки від організаторів квесту.


Захоплення і подив викликала виставка-інсталяція "Друге життя комп'ютерної техніки", на якій представлені декоративні вироби та корисні офісні «штучки», які виготовили співробітники відділу із старих дискет, запчастин клавіатури, комп’ютерних мишок.


Найбільшим попитом серед відвідувачів Центру користувалися творчі майстер-класи. Протягом всього вечора дорослі і малеча із зацікавленням виготовляли листівки із символом року – свинки. А понад тридцять модниць стали власницями прикрас, виготовлених власноруч із комп’ютерних плат та клавіш.


Не залишилася поза увагою й новорічна фотозона «Свинські танці». 

Дорослі і малі любителі новітніх технологій мали змогу грати на мультимедійній дошці: із задоволенням складали новорічні пазли і малювали.

Світлана Волкова,
провідний бібліотекар Інтернет-Центру

середа, 16 січня 2019 р.

 Книги-загадки, піжмурки та свинки 
(«Щедрий вечір – 2019» у відділі абонемента)


Яскраво, гамірно і весело було у відділі абонемента 12 січня 2019 року. Адже святковий настрій гостям створювали одночасно працівники трьох відділів: формування фондів, абонемента та сектору обмінного та резервного фонду.
Тематична виставка-інсталяція «Новорічне «свинство» приваблювала і дітей, і дорослих. Це був справжній новорічний коктейль! А саме: книги  українських та зарубіжних авторів, в яких головним героєм є символ 2019 року – Свиня або її «рідня», а також  понад 40 фігурок поросят і м’яких іграшок. Неймовірна колекція свинок від нашої користувачки пані Світлани та її сина Олексія нікого не залишила байдужим. У колекції є різні «свинячі» персонажі – поважні й серйозні, веселі й кумедні. Серед них – свинка з книжкою (читачка), українська родина (батько-кабан, мама-свинка і маленьке поросятко)… Гості захоплювалися свинками з «професійними» ознаками – кухар, спортсмен, моряк, школяр та інші.








Всі бажаючі з задоволенням вчилися виготовляти закладку для книг «Свинка-смайлик» у техніці паперопластика. Адже такою позитивною закладкою приємно і самому скористатися, і подарувати друзям.







На акцію «Книжкові піжмурки» зібралося чимало любителів читання. Ідея акції: на окремому столі розміщені відомі книги, обгорнуті щільним папером (тобто не видно ні назви, ні автора). Бібліотекарі читали відвідувачам уривок з будь-якої з цих книг і пропонували вгадати, що ж це за книга та хто її автор. За правильну відповідь – приз: цукерки або календарик. 30 популярних творів «заховалися» під час акції. А саме: книги Івана Котляревського і Тараса Шевченка, Івана Нечуя-Левицького та Івана Франка, Алана Мілна і Чарльза Діккенса та інші.







Приваблювала гостей Щедрого вечора і новорічна акція «Книга – загадка. Прочитай те, не знаю що». Відповівши правильно на нескладні запитання бібліотекарів, понад 60 учасників акції могли обрати та отримати книжкові подарунки на згадку.




У холі І поверху протягом вечора діяла виставка–продаж книг «Новорічний настрій» від пані Ольги («Книгарня» ФОП Власова). Кожен учасник заходу міг обрати для себе або в подарунок для близьких та друзів найкращі книги сучасних українських та зарубіжних авторів.

Наталія Білаш,
завідуюча відділом абонемента

понеділок, 14 січня 2019 р.

Вечірка в стилі “Диско”

Дискотека в бібліотеці — розрив усіх шаблонів! В рамках “Щедрого вечора” в бібліотеці ім. Чижевського для відвідувачів приготували безліч цікавих локацій, але дискотека... На вечірку в стилі “Диско” з бомбезною фотозоною, живою музикою, світломузикою запросив гостей бібліотеки віділ документів з економічних, технічних та природничих наук. 
Залу було прикрашено відповідно до атрибутики стилю, який наразі знову в тренді. Атмосфера вечора побила всі рекорди святкового драйву! І все це завдяки ведучому дискотеки: музикант, співак, діджей Влад Журавльов — професіонал своєї справи. Дякуємо за співпрацю! Приємним сюрпризом стала участь у вечірці вихованців дитячого будинку “ Наш дім”. Дітлахи не тільки прийшли тематично вбрані у костюми диско-стилю, а й створювали з подачі ведучого танцювальні флешмоби, заохочуючи гостей до дискових рухів. Заводійкою стала чудова дівчинка — Віра Хмель. Додати дітям святкового настрою допомогли майстри-перукарі, які довершили “прикид” стильними зачісками. Працівники відділу щиро вдячні майстрам Центру перукарів Кіровоградщини за багаторічну співпрацю! 
Вечірка вдалася! Гості були у захваті!

Калашнікова Н. Ф.
бібліотекар 1 категорії відділу документів 
з економічних, технічних та природничих наук.

пʼятниця, 4 січня 2019 р.

«Цвинтар забутих книжок», або Тінь вітру

Ви коли-небудь чули, щоб книгарню називали «Цвинтар забутих книжок»? Саме про долю книг йдеться у творі іспанського письменника Карлоса Руїса Сафона «Тінь вітру» - Х., 2017.


Головний герой роману - юний Даніель, котрий мешкає з батьком. Матері немає, вона померла від епідемії, коли хлопчик був зовсім малим. Батько працює в книгарні, що має дивну назву «Цвинтар забутих книжок». Чому саме ця назва, що вона означає? Коли зачиняються бібліотеки, книгарні, помирає людина і залишається особиста бібліотека, то кожна з книг приречена на забуття. Та охоронці, ті, що працюють на книжковому Цвинтарі, слідкують, щоб книги потрапляли саме до них.
У Цвинтаря є така традиція: хто вперше відвідує це місце, має обрати собі будь-яку книгу і стати її охоронцем. Має слідкувати за нею, щоб вона не зникла, щоб завжди залишалася «живою». Саме так і пояснює Даніелю батько про значення Цвинтаря та кожної книги: «Це таємне місце, Даніелю, святилище. Кожна книжка має душу. Душу того, хто її написав, душі тих, хто її читав, хто жив цією книжкою, мріяв про неї. Щоразу, коли книжка змінює хазяїна, переходить з рук у руки, щоразу, коли хтось пробігає очима по її сторінках, - її душа зростає та міцніє». 
Так Даніель потрапляє вперше до Цвинтаря, блукає заплутаним лабіринтом, вдихаючи запах старого паперу і пилу. І зовсім випадково йому трапляється книга «Тінь вітру» невідомого автора Хуана Каракса. Хлопець прочитує цю книгу дуже швидко, за одну ніч. Вона захоплює його. Даніель намагається відшукати інформацію про автора. Виявляється, що цей письменник проживав колись в цьому ж місті. Знаходяться люди, що знали його. Даніель спілкується з цими людьми. В його житті протягом багатьох років трапляються різні події. Наприкінці книги герой роману вже одружений, має сім’ю, сина і продовжує справу батька – вони утримують ту ж книгарню. 
Книга створює особливу атмосферу, яка мені особисто дуже близька. Слова жінки Даніеля Беа передають цю чудову атмосферу якнайкраще: «Читання, - говорить вона, - це особистий ритуал, а книжки – дзеркала наших душ; читаючи, слід віддавати цьому увесь свій розум і серце…».
Від себе хочу побажати всім – читайте, наповнюйтесь новими думками, ідеями, почуттями. Це прекрасно!

Ірина Александрова, 
головний бібліотекар відділу абонемента.