пʼятниця, 25 лютого 2011 р.

Дещо про бібліотечний маркетинг. Практичні поради.

Як зробити бібліотеку привабливою для читача? Що запропонувати, щоб втримати? Чи доцільно витрачати кошти на рекламу? Як стати незамінними?... Питань чимало і всі вони потребують першочергового вирішення та невсипної уваги.

Пані Ганнелоре Фоґт – директорка Міської бібліотеки Кьольна, має відповіді на ці питання. Доказом слугує постійно зростаючий процент відвідування бібліотеки. Дещо тезово з виступу пані Фоґт про основу успішної бібліотеки. Зазначу, що це не теорія, а реальна робота, що дала результат.

«…Бібліотечний маркетинг – це перш за все не питання грошей, а принципова позиція діяльності бібліотеки. Мета такого маркетингу проста: кожен громадянин повинен знати бібліотеку в обличчя, своєчасно бути поінформованим про послуги та користь від відвідування. Примус не подіє, потрібно «боротися» за вільний час громадянина міста. Ви нічим не краще кав’ярні чи кінотеатру.

Найкраща безкоштовна реклама - віддані справі фахівці, компетентні, комунікабельні та приязні співробітники, якісний асортимент послуг, гнучкість і здатність справлятися із нестандартними ситуаціями. Якщо це так, то найкраща реклама, відгуки, що передаються з вуст в уста.

Обов’язок бібліотеки – інформувати громадян, постійно розповсюджуючи інформацію про послуги. Вирішальним у популяризації послуг є вибір правильних каналів інформації. Такими каналами можуть бути вихователі, лікарі, журналісти. Наприклад, у лікаря ви можете отримати невеликий список з інформацією про те, що пропонує бібліотека з теми «Догляд за дитиною» В музеї – список літератури з підготовленої експозиції. Не потрібно багато інформації, дружне привітання, контактні дані, короткий список основної літератури з даного питання.

В кожній громаді існує чимало можливостей для відповідної презентації бібліотечних послуг. Якщо вдасться знайти зацікавлених людей, то решту зробить «усна реклама». Експерти у своїй галузі чи сфері уподобань, значно ефективніші, ніж співробітники бібліотеки.

Ви успішно презентували роботу бібліотеки, до вас прийшов читач. Співробітники повинні знати про послуги бібліотеки – набагато більше ніж потрібно для власної роботи. Бібліотека втрачає дуже багато можливостей, якщо робота виконується непрофесійно. Запропонуйте екскурсію разом з курсами по пошуку літератури. Не потрібно бюрократії та формалізму. Зменшуйте заборони. Заохочуйте і закликайте своїх читачів до співпраці – це неабиякий потенціал творчих ідей та рекламних можливостей. Реальний сервіс та дружнє ставлення до читача перетворюються на кількісні показники, які дають нам змогу побачити успішність маркетингових дій.

Добийтеся від читачів, щоб вони вважали Вашу бібліотеку Своєю та пишалися нею. …»

Дуже просто, без термінологічних нагромаджень. Чи не так?

До речи, зверну Вашу увагу на дві статті - ілюстрація повсякденної роботи Міської бібліотеки Кьольна.

Кельн: центр обслуговування Міської бібліотеки

Книжные страсти: в кельнской библиотеке детей запирают на ночь.

Використано матеріал семінару «Робота з обслуговування читачів у бібліотеках» доповідачки пані Ганнелоре Фоґт.

1 коментар: