пʼятниця, 10 липня 2015 р.

Сучасна українська література на смак і на слух

Літо - чудова пора, ми всі чекаємо його з нетерпінням. Для дітей це час літніх канікул, а для дорослих – період відпусток. Ось тепер, коли про напружену роботу можна не думати, саме час відпочивати, зайнятися своїми справами, на які протягом року не вистачало часу. Ті, хто цікавиться мистецьким та культурним життям, знають про гучні презентації сучасних українських письменників, митців. Протягом року вийшло чимало нових бестселерів, які саме час прочитати у відпустці. Почну з грандів сучасної української літератури. 
Василь Шкляр — український письменник, політичний діяч. Деякі оглядачі називають його “батьком українського бестселера”. Витончений психологізм, філософічність, іронія, інтелектуальна та мовна граційність забезпечують романам Василя Шкляра статус яскравого, самобутнього явища у сучасній літературі. Пропонуємо вашій увазі: “Ключ”, “Кров кажана”, “Елементал” (ці твори можна взяти в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.Чижевського у паперовому вигляді, а можна  - на аудіодиску, для того, щоб вдома скопіювати на телефон, комп’ютер чи інший сучасний гаджет і насолоджуватися  книгою на слух). За словами автора, одні назвуть “Ключ” детективом, інші — твором еротичним, треті — містичним, окультним, або й ритуальним. “Кров кажана” перехоплює подих. Це епатажний роман, який спровокував чимало офіційних претензій до автора. Похмура містика, відверта еротика, божевільна кримінальна історія... “Елементал” — сучасна авантюрно-містична історія, написана на документальних фактах, добре відомих авторові.
І звісно ж, добре відомий роман «Залишенець. Чорний ворон», який вийшов ще у 2009 році, але й до цього час не залишає перші рядки рейтингів читацьких уподобань. Роман відтворює одну із сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти радянської влади у 1920-х роках. В його основу покладено історичні документи, зокрема, з розсекречених архівів КДБ. Робота над романом тривала майже 13 років.
Досі мало хто знає, що після захоплення більшовиками України, на Черкащині зародилася так звана Холодноярська республіка, яка під жовто-блакитним прапором вела збройну боротьбу аж до середини 20-х. Роман Юрія Горліс-Горського “Холодний яр”— спогади саме про це. “Холодний яр” — одна з тих книг, які, незчувшись, можна прочитати  за ніч, справжній бестселер з 70-річною історією!
Кузьма Скрябін (Андрій Кузьменко) - співак, музикант, актор, телеведучий, музичний продюсер, радіоведучий, лідер групи “Скрябін”, який трагічно загинув у лютому 2015-го. В обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського можна взяти книгу, яку написав цей відомий музикант.  Збірка, куди входить однойменна повість - “Я, “Побєда” і Берлін” - проникнута яскравим почуттям гумору, веселим настроєм і, напевне, розсмішить навіть дуже серйозних слухачів. Події відбуваються навколо старого і пошарпаного автомобіля марки “Побєда”, на якому Андрій зі своїм другом Бардом подорожують до столиці Німеччини. Друга повість - “Місто, в якому не ходять гроші” - зовсім інша за жанром. Це невесела історія про дівчину Алісу, яка через збіг обставин опинилася в жахливому місті, де панують людиноненависництво, нечувана жорстокість і нелюдські порядки, місті, з якого немає дороги назад... Хто забажає взяти аудіокнигу, той почує ці повісті у власному виконанні автора.  До аудіокниги Андрія Кузьменка увійшли також тексти відомих пісень групи “Скрябін”.
Володар титулу “Галицький лицар” Юрій Винничук не просто один з найвідоміших сучасних авторів, він з тих, кого найбільше читають. Пропонуємо такі книги цього письменника – «Танго смерті», «Діви ночі», «Відображення», «Спалах», «Груші в тісті», «Вікна застиглого часу», «Місце для дракона», “Мальва Ланда” та “Весняні ігри в осінніх садах” (останні дві також є і в звуковому форматі). Проза Винничука легка, доступна і, найголовніше, завжди цікава.
Роман “Весняні ігри в осінніх садах” був, напевне, найскандальнішим переможцем конкурсу “Книга року ВВС” за всю його історію. За унікальну еротичність та відвертість твору автор свого часу накликав на себе цілий шквал пуританського обурення. Але це не просто відвертість, це — мистецьки написана щира сповідь головного героя, сповнена іронії та самоіронії, комедії та драми. Це варто прочитати!
Брати Капранови кілька разів уже бували в Кіровограді, щоразу презентували нові книги. Нещодавно вийшла їхня книжка з історії України у коміксах. Видання має назву «Історія незалежності України» і охоплює період від найдавніших часів до 91-го року минулого століття. Малювати історію взялися шестеро художників із Рівного, Чернігова, Дніпропетровська, Вінниці, Миколаєва та Львова, серед них – фронтмен гурту Ot vinta Юрій Журавель. Легкі та водночас місткі тексти писали  самі Віталій і Дмитро. Книга цікава не лише дітям, але й дорослим. Крім цього, в обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського можна взяти «Кобзар 2000»— роман-збірник різножанрових оповідань, як містичний зріз сучасної України для людей з почуттям гумору та поціновувачів якісної прози.  
Стрімке зростання популярності “Щоденника моєї секретарки” братів Капранових вивів цю книгу у ТОПи продажів на українському книжковому ринку. Отже, пропонуємо і вам прочитати або прослухати справжній бестселер. Він має все – дружину-телеведучу, красуню-коханку, бізнес на бюджетних грошах, впливових друзів та партнерів. Він – типовий представник так званого «бомонду» чи то «еліти». Однак українцям завжди були притаманні природний скепсис та іронія. Саме завдяки цим якостям головний герой роману «Щоденник моєї секретарки» стає діґґером – подорожуючи таємними коридорами влади та грошей він не забуває фіксувати для нас із вами правдиву картину того, що відбувається там. Але одного разу світ навкруги раптом починає руйнуватися – настає час великого бізнесового та політичного переділу, гаряче літо 2004-го...
Любко Дереш – 30-річний сучасний український письменник, твори якого стрімко завоювали прихильність українського читача.  В обласній бібліотеці ім. Д. Чижевського є  такі його твори: «Миротворець», «Трохи пітьми», «Культ», «Поклоніння ящірці», «Намір», «Голова Якова», «Пісні про любов та вічність»,  «Архе» (до речі, останній є і на аудіодиску). “Архе” - події цього роману розгортаються серед дивних, часто напівзруйнованих і полишених будівель та місць сучасного Львова. Там збираються представники різноманітних молодіжних тусовок. У романі описані збіговиська та ритуали міських субкультур. Головні герої роману (серед яких є і сам Дереш) мандрують сьогоднішнім Львовом, як лабіринтом. Роман “сконструйовано” за принципом коміксу, наповнено іронією та гротеском. Текст читає автор.
 Існує рейтинг найуспішніших письменників  України. В обласній бібліотеці ім. Д.Чижевсього можна взяти такі твори цих письменників:  романи Люко Дашвара «На запах м'яса» (2013); «Биті є: Кн. 1, 2, 3» (2012). Світлана Талан «Помилка» (2014), «Розколоте небо» (2014). Сімона Вілар «Ассасин. Тень меча»,  «Замок тайн» (2014). Міла Іванцова «Гра в паралельне читання» (2013), «Живі книги» (2013). Лада Лузіна «Київські відьми. Меч і хрест» (2012), «Київські відьми. Постріл в опері» (2013), Марина і Сергій Дяченки «Армагед-дом» (2012), збірка  Ірен Роздобудько «Волонтери. Мобілізація добра» (2015), роман «Одного разу» (2014). А також багато інших.

Бажаю приємного відпочинку і насолоди якісною сучасною українською літературою.

Світлана Приймак, завідувачка відділом соціокультурної діяльності

2 коментарі:

 1. Щиро дякую за допомогу в написанні матеріалу працівникам відділів абонемента, обслуговування користувачів, обмінно-резервних фондів. Спасибі.

  ВідповістиВидалити
 2. Всім любителям української літератури!
  Раджу вам українських літературно-художній журнал «Дніпро». Журнал орієнтується на смаки сучасного читача і взагалі в ньому публікується багато класних сучасних українських авторів.
  В журналі присутні різні рубрики: проза, сучасна поезія, драма та ін. Журнал дуже сучасний та молодіжний, в ньому публікуються багато українських авторів.
  Раджу!!! http://www.dnipro-ukr.com.ua/anons.html

  ВідповістиВидалити