четвер, 1 грудня 2011 р.

Зустріч представників світових бібліотек на Програмі партнерського навчання (ППН) в Сіетлі




Ініціатива «Глобальні бібліотеки» Фундації Білла та Мелінди Гейтс працює, щоб відкрити світ знань, інформації для простих громадян в багатьох країнах світу. «Глобальні бібліотеки»  http://www.gatesfoundation.org/, складова Програми глобального розвитку, працює у низці країн, які демонструють потребу та готовність допомагати публічним бібліотекам надавати вільний доступ до Інтернету, а також навчати населення ефективно використовувати сучасні інформаційні технології. Ініціатива допомагає перетворити публічні бібліотеки у життєво важливий ресурс, що може покращити життя мільйонів.



В Україні проект втілюється з 2009 року і широко відомий під назвою „Бібліоміст”. Публічні бібліотеки Кіровоградської області активно беруть участь в цьому загальноукраїнському проекті. Вже в 41 публічній бібліотеці області та в ОУНБ ім.Д.І.Чижевського відкрито центри вільного доступу до Інтернет та навчальні (тренінгові) центри. Взагалі за проектом „Бібліоміст” планується відкрити 1100 таких центрів в бібліотеках України.

Кожного року з метою вивчення і поширення кращого світового досвіду в інформаційній роботі, команда програми “Глобальні бібліотеки” проводить зустріч партнерів з усіх країн-учасниць проекту, а цеа сьогодні вже 21 країна. Цього року зустріч проходила в м. Сіетл (штат Вашингтон, США) з 18 по 22 вересня 2011р. Україну на зустрічі представляли: Мумтаза Абдуразакова,

Заступник директора Всеукраїнської програми "Бібліоміст", Меган Унангст Головний менеджер Всеукраїнської програми "Бібліоміст", Алекс Помп, головний інформаційний менеджер Всеукраїнської програми "Бібліоміст", Олена Башун, менеджер тренінгових центрів Всеукраїнської програми "Бібліоміст", Олена Гаращенко, директор ОУНБ ім.Д.І.Чижевського.

Основні теми зустрічей були пов”язані з новими технологіями та інноваційними проектами. Адже головне завдання бібліотекаря – відповідати потребам сучасного суспільства. На зустріч “Програма партнерського навчання” далі по тексту – ППН, в Сіетл були запрошені благодійні організації, консультанти і представники з різних бібліотек світу. Під час зустрічі відбувався обмін ідеями і досвідом, де йшлося про досягнення і проблеми, обговорювалися практичні шляхи вирішення останніх, а також зав'язувалися знайомства серед професіоналів своєї справи.


Загальне гасло тренінгів – “Пам'ятайте!: Сучасні технології є ключовим чинником розвитку бібліотек!”.
Щоб бути потрібними користувачам і суспільству в цілому, бібліотечні працівники мають бути в курсі останніх досягнень в галузі комп'ютерних технологій, розвитку програмного забезпечення і можливостей Інтернет - ресурсів. Вони повинні постійно самоудосконалюватися, щоб надавати нові послуги і демонструвати нові можливості. Адже доступ до сучасних технологій в публічних бібліотеках дозволяє поліпшити якість життя людей.

Зустріч відкрила директор програми Дебора Джекобс, яка представила команду Global Libraries, розповіла про цілі і завдання ППН 2011. Мета зустрічі – розглянути сучасні проблеми, які існують в міжнародному бібліотечному співтоваристві, надати допомогу бібліотечним працівникам у вивченні новітніх технологій і послуг, визначити шляхи задоволення запитів користувачів через надання інноваційних послуг в бібліотеках.

Завдання ППН показати, яким чином (у який спосіб) бібліотеки можуть:

- бути лідерами в галузі інноваційних технологій;

- використовувати інноваційні технології (наприклад, у сфері послуг, проведенні тренінгів, захисті інтересів, навчанні);

- здійснювати обмін знаннями і накопиченим досвідом.

Основну доповідь на ППН зробила Сара Х’ютон, відома як автор знаменитого блогу Librarianlnblack.net. (Бібліотекар в чорному). Вона працює помічником директора публічної бібліотеки Сан-Рафаеля. Перша книга Сари Х’ютон „Навчання технологіям в бібліотеках” вийшла в 2010 році, також вона часто виступає в онлайнових конференціях, які проводяться для бібліотек, некомерційних та інших організацій.

Головне питання її доповіді - Як виглядатиме бібліотека майбутнього? Старі принципи роботи зникають без сліду. Що відродиться з попелу? Доповідачка відзначила, що протягом двох десятиліть активно розвиваються бібліотечні технології, але, паралельно, активно розвиваються технології в усіх сферах життя, і тому бібліотекарі повинні реагувати на те, що відбувається не в самій бібліотеці, а поза нею, наприклад, в світі бізнесу, в мистецтві, в освіті, в побуті людей. Необхідно уважно придивитись навіть до того, як змінюється життя друзів, знайомих…


Зараз в усіх країнах світу - економічна криза, у тому числі, вона торкнулася майже кожної бібліотеки. Значно скоротилися витрати на будівництво приміщень, придбання колекцій, поточні витрати.

В той же час, спостерігається висока віддача від інвестицій в бібліотечні інтернет-ресурси, технічні засоби і комп'ютерні технології. Бюджетна криза змушує нас кардинально перебудувати бібліотечні послуги та засоби їх надання населенню.

У зв'язку з цим необхідно звернути увагу на такі бібліотечні цінності, як:

- організація безперешкодного доступу до інформації;

- надання повної і збалансованої інформації;

- допомога науковцям і дослідникам;

- забезпечення безпеки та приватності при наданні інформаційних послуг;

- увага освітнім і розважальним послугам.

Про те, що в бібліотеках є книги, знають всі. Тому, на відміну від традиційних, необхідно широко рекламувати нові послуги і можливості своїх бібліотек.

Отже, значна частина доповіді була присвячена цифровим бібліотекам. Цифрова бібліотека має бути освітньою, професійною, привабливою, використовувати різні формати як в технологіях, так і в організації заходів.

Що стосується уподобань американців читанні традиційних і віртуальних, книг, то статистика по США надана в повідомленні наступна:

10% людей читають традиційні книги, 30% - лише віртуальні, 60% - використовують обидва варіанти.

У зв'язку в цим Сара Х’ютон звернула увагу на питання комплектування бібліотек. Ми всі знаємо, що відбір колекцій ( комплектування) пов'язаний з можливостями бюджету і грамотним (професійним) відбором матеріалу.

Сьогодні головне завдання бібліотекарів - організація відкритого доступу до ресурсів (фондів), а не їх закриття і зберігання. Головні бази даних в бібліотеках сьогодні – це елетронні повнотекстові бібліотеки, які відповідають законодавству про авторське право та інтелектуальну власність.

Розвиток електронних колекцій бібліотек передбачає оцифрування краєзнавчих, історичних матеріалів, підтримку не лише текстових, але і відео, аудіо- ресурсів, нетрадиційного контенту. Сучасна бібліотека має бути комфортним і креативним простором, місцем для навчань, досліджень, відпочинку і розваг. Ось два слогани, які проголошує Сара Х’ютон:

“Рухайтесь вперед або вирушайте додому!”, “Скажіть ні слову “ні”!




Декілька слів щодо методики проведення ППН в цьому році. Ніяких довгих промов з нікому не потрібними псевдонауковими і малозрозумілими реченнями тут не було. Можна стверджувати, що ППН проводилось динамічно, активно і різноманітно.

Серед заходів, на яких ми вчились, дискутували і обмінювалися кращим досвідом, мені найбільше сподобався метод організації Міні – презентацій.

Отже, Міні-презентації – що це?

Уявіть собі, що ви на вечірці міні-побачень, організованій за допомогою сучасних технологій! Speedgeeking - це жаргонне слово, використане для опису процесу, при якому його учасникам надається можливість швидко переглянути низку презентацій протягом короткого відрізку часу. Наприклад, однієї години вистачає, щоб відвідати чотири – шість презентацій!, враховуючи також час на переміщення. Завдяки суворому таймінгу, презентації залишаються короткими і цікавими, а процес руху дозволяє учасникам зберігати постійний інтерес і активність. Зазвичай Міні-презентації підтримують “загальні” засідання, які надають інформацію про головні, ключові теми навчання, інформацію або матеріали у стислому вигляді, розрахованому на цільову групу бібліотечних працівників. На мою думку, Міні-презентації (Speedgeeking) пропонують унікальний підхід до ознайомлення з інноваціями щодо програмного забезпечення, краєзнавчих ресурсів, програм з електронного урядування, в яких працюють бібліотеки, тематичних досліджень та інших тем, актуальних для публічних бібліотек. На «Speedgeek»' кожен ведучий проводить коротку презентацію кілька разів, тоді як учасники тренінгу переміщаються по аудиторіях, щоб почути і побачити якомога більше цих демонстрацій.




Під час Міні-презентацій ми ознайомились з різноманітними інноваціями в бібліотечній роботі. Пропоную стислу інформацію про частину запропонованого матеріалу.

Проект « Bookshare»

Джим Фрачтермен - соціальний підприємець і Генеральний директор Benetech – некомерційної організації з штаб-квартирою в Пало Альто, Каліфорнія. У минулому - вчений-ракетник, він створив для людей з обмеженими можливостями пристрої, що читають, які засновані на принципі оптико-електронного розпізнавання символів.

Проект « Bookshare» полягає в тому, щоб зробити світ друкованого слова доступним для людей з проблемами зору. Це рентабельний бібліотечний он-лайн сервіс, доступний через публічні бібліотеки і школи. Сьогодні ресурс доступний через проект - це 40 000 електронних книг.

Bookshare - найбільша в світі онлайн-бібліотека для людей з обмеженими можливостями зору.. Bookshare уклав $ 32 млн. п'ятирічний контракт з Державним Департаментом США на створення звукових книг. В даний час понад 145 000 студентів з обмеженими можливостями користуються цією бібліотекою.


Джим Лотер працює Директором Відділу Інформаційних технологій Публічної бібліотеки Сіетлу. Понад 15 років він керує системами запровадження і розвитку інформаційних технологій для державних установ. Джим Лотер представив учасникам ППН тему “Соціальні мережі і ЗМІ: Стратегії і перспективи використання в бібліотеці”.

Соціальні Медіа широко доступні і, як правило, безкоштовні та дозволяють спілкуватися одночасно з великою аудиторією. Як можуть бібліотеки ефективно використовувати ці інструменти для просування послуг, спілкування з користувачами, залучення благодійних організацій і реклами своїх можливостей? Презентація була присвячена досвіду використання Публічною бібліотекою Сіетлу соціальних мереж і сервісів Facebook, Twitter, Youtube , блогів та ін.

Цифрові історії (Digitales): Історії, зібрані з усієї Європи.

Скотт Річард Андерсен - заступник Директора Програми IREX Biblionet в Румунії, презентував проект Цифрові історії.

Digitales – це проект створення цифрових історій, в рамках якого люди з усієї Європи створюють короткі фільми про своє життя. Зокрема, Digitales працює і для тих груп населення, які практично ніколи не мали можливостей використовувати Інтернет.

Метод Digitales допомагає людям створювати власні історії через навчання в літературних, і драматичних студіях, за допомогою тренінгів з фотографії, малювання, музики і відеокліпів. Учасники проекту навчаються писати сценарії, редагувати фотографії і малюнки, перетворюючи їх на двоххвилинні фільми, які, з дозволу авторів, розміщуються на веб-сайті Digitales.

Особисті історії людей з різних країн створюють строкату картину життя Європи.




Фото галерея і Створення фільмів.

Вібгор Чабра, фахівець з маркетингу від Майкрософт, присвятив короткий час презентації тому, як перетворити фотографії і відео на шедеври. За допомогою програми Photo Gallery створюються вражаючі панорамні зображення, фільми і слайд-шоу. Ви зможете видаляти ефект червоних очей, ретушувати фотографії, і навіть додавати різноманітні кольорові і тональні ефекти до фотографій. Ви зможете виставляти фотографії і відео на Facebook, Flickr, і Skydrive безпосередньо з Photo Gallery. Інша програма - Movie Maker допомагає перетворювати фотографії і відео на справжнє кіно. Спеціальні ефекти, звук і підписи допомагають розповісти свою історію і поділитися нею з друзями чи сім'єю через Інтернет, комп'ютер, телевізор або мобільний пристрій. Виступаючий мав своє гасло – “Творіть і надавайте доступ усім бажаючим!”

Тенденції і проблеми використання електронних книг в публічних бібліотеках.

Швидко зростаюча популярність електронних книг спонукає бібліотеки створювати елетронні колекції, змінювати існуючі стратегії навчання персоналу згідно з новим форматом і технологіями. Кірк Бланкеншіп - фахівець з електронних ресурсів Публічної Бібліотеки Сієтлу поділився з нами досвідом у цьому напрямку. Ця бібліотека – справжній піонер, вона одна з перших стала використовувати електронні книги в роботі з користувачами, активно збільшує їх кількість у своїх фондах, успішно працює з контент-провайдерами.

Бібліотека розробила програму "Мобільні технологічні презентації", щоб ознайомити громадськість з різноманітними пристроями для читання електронних книг. Публічна Бібліотека Сієтлу видає електронні книги або інші матеріали (відео, музичні файли) додому своїм користувачам. Файл в будь – якому форматі скачується на мобільний рідер ( будь – якого виробника) користувача. Звичайно, це легально придбаний контент. Після певного часу, користувач або повертає е- книгу самостійно і отримує іншу, або файл автоматично зникає з електронного рідера користувача і повертається до електронного сховища бібліотеки. З такими технологіями українських бібліотекарів знайомили в Данії, Швеції і Фінляндії.

Серед інших тем, презентованих під час Міні-презентацій, слід згадати -

“Мобільні пристрої, можливості їх використання в бібліотеках”, “Соціальні мережі для некомерційних організацій”, “Безкоштовні і недорогі технології для некомерційних організацій”.



На секційних засіданнях були запропоновані теми: “Навчання за межами бібліотеки”, "Ділимося досвідом ", “Як бібліотеки використовують електронні ресурси для організації нових послуг”, “Сільська бібліотека в світовій спільноті”, “Потреби суспільства – їх оцінка і задоволення".

Я брала участь в роботі секції “Навчання за межами бібліотеки”, де були представлені сім різноманітних проектів громадських організацій, бізнес структур, освітніх закладів. Наш колегиі ділились досвідом щодо організації програм з комп'ютерної грамотності, навичок роботи із ЗМІ, мистецтва проведення громадських слухань і публічних дискусій; продемонстрували проект з підвищення рівня поінформованості сільських працівників, презентували проекти допомоги іммігрантам за допомогою передачі досвіду від одного покоління - іншому; розповіли і показали відео - презентацію програми про розширення прав і можливостей жінок; проекти для молоді, жінок, дітей з використанням можливостей цифрових технологій.


Латвійські бібліотекарі презентували свої проекти-тренінги для безробітних, людей з особливими потребами та для безхатченків, які проходять реабілітацію в Центрах соціальної допомоги. Бібліотекарі забезпечені ноут-буками, тому можуть організовувати тренінги безпосередньо там, де збираються або проживають такі громадяни.

Мексиканські бібліотекарі розповіли про навчання з самоосвіти. Вони створили DVD – диск, на якому записані всі навчальні матеріали з питань самоосвіти біблбіотекаря. Цей диск розповсюджується серед бібліотечної спільноти країни.

Бібліотекарі Чілі створили веб-сайт, на якому розміщені усні історії, які супроводжуються відео. Користувачі мають можливість відкрити свою сторінку на цьому сайті. Для цього їх навчають створювати сторінку та її контент і надають місце для відео-історії на сайті.

Учасники зустрічі з Румунії також розповіли про роботу з електронного урядування, яку вони проводять для жителів віддалених сіл. Румунські учасники програми разом з Міністерством агропромисловості та Міністерством культури розробили спеціальну програму для сільських бібліотек. Ця програма надає можливість громадянам виконувати банківські платежі через бібліотечні мережі, а також мати доступ до необхідних документів державної влади.

Крім того, румунські бібліотекарі, реалізують проекти в яких використовуються можливості мобільних телефонів. Сьогодні п’ять з половиною мільярдів людей мають мобільні телефони. Вони пишуть тексти, читають електронні листи, розмовляють, телефонують, беруть участь в СМС- кампаніях. Зараз дуже активно використовується СМС - маркетинг. Він є недорогим і результативним, тому бібліотеки Румунії використовують цей сервіс в своїй роботі для інформування і реклами бібліотек. Таким чином частково ліквідовується електронна нерівність між громадянами із далеких міст і сіл.


Джеф Доусон, директор публічної бібліотеки Лестер (Вісконсін) розповів, як він використовує можливості програми Flickr (онлайновий сервіс для розміщення фотографій) для популяризації бібліотеки. На сайті бібліотеки та своєму блозі він публікує фотографії країн, де особисто подорожував, а також щоденні фото пейзажів біля бібліотеки. Його гасло – “Читай, роби відкриття, ділись інформацією!”.

Від України виступила Олена Башун менеджер тренінгових центрів Всеукраїнської програми "Бібліоміст", з презентацією веб-ресурсу для тренерів програми “Бібліоміст”, Україна. Від нашої бібліотеки для зустрічі були підготовлені матеріали про роботу ОУНБ ім. Д.І.Чижевського в проекті “Бібліоміст”, які зараз представлені на веб-сайті програми «Бібліоміст» та на веб-сайті бібліотеки англійською мовою. До речі, в програмі брали участь фахівці з усього світу, які розуміли один одного тому, що знають англійську мову досить вільно. Я вже не раз акцентувала увагу бібліотекарів на важливості знання іноземних мов, але хочу ще раз підкреслити, що знання іноземних мов, особливо англійської, є необхідним для нашої професії!



Ідеї, досвід, знання, контакти – це багаж, який є безцінним тоді, коли є можливість втілити інновації в життя! Над цим творчо працює колектив нашої бібліотеки, але це тема іншої розповіді.



пʼятниця, 4 листопада 2011 р.

Життя серед сміття

Чи давно ви прогулювались вулицями рідного міста? Коли в останнє були в парку, сквері? Якщо були й гуляли, мабуть, помічали те, що і стало темою персональної виставки фоторобіт Евгена Скачка, яка відкрилася 27 жовтня цього року в Орхуському інформаціно-тренінговому центрі при відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського.
Здогадалися, про що йдеться? Споримо, що ні? Адже тема експозиції молодого фотохудожника — не архітектура вулиць рідного міста і не ландшафтний дизайн паркових зон, а ... сміття Так, так! Саме проблема засміченості Кіровограда привернула увагу молодого оператора телекомпанії TTV. Тому, як людина активна й небайдужа до екології міста, де проживає, Євген звертається до громади засобом мистецтва фотографії. Виставка отримала назву “Менше сміття — краще життя”. А слоганом до неї могли б стати слова “У сміття є дім!” !
Сподіваємося, що виставка допоможе всім нам усвідомити, що чистота рідного міста залежить від кожного мешканця! Адже чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.

Наталія Калашнікова, бібліотекар відділу документів з питань економіки, виробництва та природничих наук

вівторок, 25 жовтня 2011 р.

Ті, що витинають фантазії.



У неділю 23 жовтня 2011 р. у відділі мистецтв ОУНБ ім. Д. Чижевського Олександра Дереновська — художниця, витинанкар, провела майстер-клас з виготовлення витинанок для всіх охочих пізнати цей вид декоративно-ужиткового мистецтва. Учасники із захопленням вирізали з паперу чарівного птаха і одночасно мали можливість послухати про особливий творчий стиль майстринь із Білорусії, Росії, Литви і Молдови. Відчувалась атмосфера зацікавлення цією своєрідною технікою в мистецтві. Роботи вийшли напрочуд колоритні.

Витинанка — вид народного мистецтва, яке йде з глибин етнічної культури. Традиційна, стильна і сучасна, вона ідеально підходить для дизайну, особливо для підкреслення народного стилю. Витинані твори викликають непідробний інтерес, ними хочеться оформлювати книги, інтер’єри і просто дивуватися!
Роботи Олександри Дереновської
ДИВИТИСЬ ТУТ: http://library.kr.ua/exibit/derenovska/photo.html

Ірина Ритар, відділ мистецтв.

пʼятниця, 14 жовтня 2011 р.

Екотренінг в бібліотеці

На початку ХХI століття в усьому світі велика увага приділяється екологічній культурі і свідомості, інформованості людей про екологічну ситуацію в світі, регіоні, місці проживання, обізнаності з можливими шляхами вирішення екологічних проблем, збереження біосфери і цивілізаціі.

Основне завдання екологічної освіти та виховання населення – необхідність закріпити в суспільстві усвідомлення того, що природні багатства не безмежні. Сучасне суспільство не має права жити за рахунок майбутніх поколінь. Як казав Антуан де Сент-Екзюпері: “Ми не отримуємо у спадщину Землю від пращурів, ми отримуємо її в борг від наших дітей”.
Сьогодні на нашій планеті безліч екологічних проблем: руйнування і збіднення природних багатств, забруднення води, повітря, грунту, які сталися через екологічно безграмотну діяльність людини, її низьку екологічну культуру. Не випадково, коли екологічний стан природного середовища став загрожувати здоров`ю і життю всього людства, постало питання про необхідність масової екологічної освіти населення.
Відсутність необхідних знань, їх невідповідність реаліям сьогодення породжує неспроможність передбачити всі, і в тому числі й негативні, наслідки втручання людини в природні процеси.
26 вересня 2011року у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. І. Чижевського відбувся тренінг “Еко-орієнтири: формування екологічносвідомого ставлення до життя” для студентів II -го курсу психолого-педагогічного факультету КДПУ ім. В. Винниченка, який проводили залучені тренери - головні спеціалісти міського центру соціальної підтримки сім’ї, дітей та молоді психологи Оксана Клименченко і Римма Мирна. Метою тренінгу було виховання у молодого покоління небайдужого ставлення до болючих проблем довкілля. В процесі спеціалізованих завдань майбутні молоді спеціалісти вчилися формувати свою позицію, неординарно мислити, аргументовано відстоювати свою точку зору.

Під час тренінгу розглядалися такі питання:
людина — господар природи?
у людства є проблеми важливіші екологічних?
чи винна тільки промисловість в екологічній кризі?
такій людині як я важко що-небудь зробити для природи?
В ході обговорення питань думки учасників розділились. Одні давали стверджувальну відповідь на поставлені запитання, інші - заперечну. Кожен з учасників активно відстоював свою позицію, наводив приклади, ділився з присутніми своїми спостереженнями. Під час жвавої дискусії учасники показали знання з основ екології, екологічної культури, екологічної свідомості, вміння робити висновки.

Нарівні з визначеними позиціями стосовно екологічної кризи і шляхів виходу з неї у студентів народжувались і нові ідеї. Це було важливо для визначення гармонії між людиною і природою, тобто, це був підйом свідомості на новий філософський рівень.
У зворотньому зв’язку з тренерами цікавими були відповіді студентів на запитання : “Що з цього тренінгу я візьму з собою”. Головна думка прозвучала так: від екологічних знань до екологічних дій, які сприятимуть формуванню у молоді активної громадської позиції у природоохоронній діяльності.

Вікторія Одегналова,
головний бібліотекар відділу документів
з питань економіки, виробництва та природничих наук.

вівторок, 30 серпня 2011 р.

20-річчя незалежності святкуємо разом з Бібліотекою!

23 серпня, в Кіровограді, з самого ранку святковий настрій жителям та гостям міста створив великий і яскравий захід біля головної книгозбірні області під назвою „Книжкові вітрила”.
Такий захід, куди увійшли виставки книг, декоративно-ужиткового мистецтва, міні-консультації, інтерактивне опитування - обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. Чижевського провела до 20-річного ювілею Незалежності України.
В „літньому читальному залі” кожен відділ представив найкращі, найяскравіші, найоригінальніші видання, створивши загальну композицію „Українська книга в роки незалежності України”. Діапазон – різноманітний: історія України, культура, мистецтво, економіка, право, філософія, психологія, природа нашої держави. Дуже багато подарункових, презентаційних книг та цінні, єдині в бібліотеці видання, серед яких - вибрані поезії Ліни Костенко „Річка Геракліта” (художнє оформлення Сергія Якутовича) і двотомник „Гетьман” про Івана Мазепу. Загалом було представлено понад півсотні друкованих книг та документів на CD і DVD.
Частинкою загалу стала міні-виставка „Екологія здоров’я та безпеки нації”, що містить матеріали про здоровий спосіб життя. Буклети та інші друковані матеріали були представлені Кіровоградським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які можна було взяти з собою. Яскраві, сучасні буклети - як побудувати взаємини в сім’ї, стосунки з батьками та дітьми, застерегтися від небажаних життєвих ситуацій, пізнати себе - розліталися серед присутніх, як травневі метелики.
„З любов’ю до України” – таку назву мала виставка декоративно-ужиткового мистецтва, співорганізаторами якої стали голова обласної організації Національної спілки майстрів народного мистецтва України Олександра Пренко та голова творчого об’єднання „Єлисаветградський узвіз” Ірина Поляруш. Важко описувати все розмаїття представлених технік і видів робіт: картини з мушель, картини-вишиванки Наталі Ганоцької, квіти вишиті стрічками (автор цих робіт - наша колега Майя Поліщук), ляльки-мотанки, гобеленові килимки і ляльки, печворк Людмили Кривенко. Та було дещо таке, що багато хто з присутніх ніколи не бачили: міні-обереги у вигляді тканих ляльок, оберегові монети Олександри Пренко. Дивували оригінальні гобелени з цілющими травами, які створила Людмила Кривенко в техніці ручне ткацтво „на бердышке”, увагу перехожих звертала так звана пастельна вишиванка Алли Руденко на темно-молочній тканині. 4 місцеві художники - Неллі Бабич, Ірина Шестакова, Ольга Коломієць і Віктор Луганщук – виставили свої власні картини олією. Дробишевська Валентина представила вишиті картини, Орловська Валентина — вишивку хрестом, авторські ляльки.
Центром композиції стали унікальні вироби з металу Євгена Василевського та в’язані іграшки, cтворені Оксаною Андрієнко, членом УТОСу। В цей день ми не лише показували наші мистецькі та книжкові багатства, але й провели інтерактивне опитування громадян „Я - в Україні, Україна - в мені” і „Україна - країна європейська”. Спочатку більше активності проявила молодь, а під завершення висловити свої думки пропонували літні люди. Загалом це були позитивні враження і позитивний досвід для нас, фахівців-бібліотекарів.
Кульмінацією святкування стала презентація у відділі краєзнавства фотовиставки з циклу „Моя квітуча Україна” - ”Крим”. Куратором і меценатом проекту є Сергій Зайцев. Автори кримських фотопейзажів - Андрій Золочевський (фотоклуб „Бріг” м. Севастополь), а також фотомитці з м.Кривого Рогу - Сергій Книш, Сергій Зайцев та Сергій Гринько.
Цей проект, присвячений 20-річчю Незалежності України, реалізується відділом краєзнавства спільно з міжрегіональним об’єднанням фотомитців України (Кіровоградщини, Вінниччини, Дніпропетровщини, Кривого Рогу, Київщини, Севастополя). Кримська серія представляє природу не лише у літньому різнобарв`ї, на світлинах бачимо і Крим весняний, і осінній, і зимовий. І кожної пори року він інший, але незмінно чарівний. Мистецтвом фотомайстрів у цьому відділі можна буде милуватись протягом місяця. А потім чекайте тут на фото інших куточків нашої мальовничої України.
Варто відзначити, що розваг, сюрпризів, дитячого сміху і щасливих усмішок цього святкового дня біля бібліотеки було вдосталь। В цей день ми, бібліотекарі, складали тест на згуртованість, і судячи з усього, склали його на відмінно. Разом – від обговорення-планування цього свята і до створення позитивної атмосфери для інших учасників „Книжкових вітрил”, членів творчих об’єднань, спілок, громадських організацій - ми організували чудове свято для усіх співгромадян.


Світлана Приймак, завідуюча сектором маркетингу ОУНБ ім. Д. Чижевського

пʼятниця, 12 серпня 2011 р.

"В библиотеке я прикасаюсь к миру"

Открытие компьютерного Майданчика «ІнтерСвіт» для людей с недостатками зрения, безусловно, является важнейшим событием в жизни всех инвалидов нашего города. Из личного опыта могу сказать, что умение работать на компьютере и доступ в сеть Интернет есть определяющее средство реабилитации инвалидов (в частности инвалидов по зрению), их интеграции в мировое информационное пространство.
Компьютер даёт возможность не только находить,

читать любые книги и другие материалы, но также искать работу, учиться, общаться с людьми в любой точке земного шара, и находиться в курсе всего, что происходит в мире.До недавнего времени люди, не имеющие своего компьютера или доступа в Интернет, были лишены всех этих возможностей, что не давало инвалидам раскрыть свой потенциал, учиться чему-то новому и просто жить полноценной жизнью.
С появлением этого проекта те, кто хочет учиться, работать и узнавать новое, получили возможность сделать это.
Выражая огромную благодарность всем тем, кто участвовал в этом проекте, поддерживал его, преодолевая все трудности и проблемы, я со своей стороны буду рад оказывать любую возможную помощь, и не сомневаюсь в том, что меня поддержат и другие инвалиды, умеющие работать на компьютере.
Уверен, что общими усилиями всех заинтересованных людей мы сумеем помочь желающим научиться работе с компьютером и получить доступ к сети Интернет, что сделает их, да и нашу жизнь, более полной и интересной. А помогут нам в этом библиотекари областной универсальной научной библиотеки им Д. Чижевского!


Владимир Гуля, инвалид по зрению.

вівторок, 9 серпня 2011 р.

"Зелена Брама: героїзм - трагедія - пам'ять"



5-6 серпня у селі Підвисокому Новоархангельського району відбулася науково-практична конференція "Зелена Брама: героїзм - трагедія - пам'ять"
70 років тому на кіровоградській землі сталася трагедія, пов’язана із загибеллю на території урочища "Зелена Брама" бійців 6-ї та 12-ї об’єднаних армій Південно-західного фронту під командуванням генерал-майора Павла Понєдєліна, відома в історії як "Уманський котел".
Саме з цієї нагоди в селі Підвисокому, яке у серпні 1941 року було епіцентром кривавої битви, відбулася науково-практична конференція за участі представників місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, знаних вітчизняних та закордонних науковців, істориків, краєзнавців, громадськості та нащадків героїв Зеленої Брами.
Ділячись власними дослідженнями з даної тематики, учасники конференції провели своєрідний екскурс в ті тривожні часи, коли країна здригнулася від навали фашистського агресора. Дослідники у деталях розповідали про перипетії запеклого бою 6-ї та 12-ї об’єднаних армій, окремих частин Південного фронту, прикордонних загонів Народного комісаріату внутрішніх справ з ворогом, а також про долі окремих солдатів, командного складу армій та подвиги військових лікарів.
Лише завдяки учаснику тих подій, фронтовому кореспонденту армійської газети, поету Євгену Долматовському вдалося зняти завісу мовчання навколо трагедії та звитяги об’єднаних радянських армій. Його книга "Зелена Брама" довгий час була єдиним джерелом історичної правди про трагічні сторінки кривавих боїв на кіровоградській землі наприкінці липня - початку серпня 1941 року. Згодом велику роботу по збору матеріалів зробив місцевий учитель-краєзнавець Дмитро Фартушняк, який створив у селі музей, де діє тематична експозиція. Чималий внесок у нагромадження фактичних матеріалів про героїв "Зеленої Брами" зробили Євген Серебряков та уродженець с. Кримки Миколаївської області Микола Ковальчук. Сьогодні ж їх роботу продовжують науковці і краєзнавці у багатьох куточках колишнього Радянського Союзу.
Проведення науково-практичної конференції сприятиме активізації роботи науковців та об'єднанню зусиль у висвітленні ще невідомих сторінок та персоналій. Чимало щемних спогадів про своїх батьків та дідів прозвучало від нащадків учасників трагічної битви серпня 1941 року. Серед них: син начальника штабу 218-го стрілецького полку 80-ї стрілецької дивізії капітана Євецького І.С. – керівник програми "Зелена Брама" Українського благодійного фонду "Пам'ять" Віктор Євецький та син молодшого сержанта 12-го окремого батальйону зв’язку 44-ї гірсько-стрілецької дивізії Івана Сибірцева – заступник генерального директора ЗАТ "Креатив" Василь Сибірцев. З метою збереження пам'яті про свого діда бійця-розвідника 58-ї гірсько-стрілецької дивізії Василя Ротаря та історичної памяті про війну одесит Вадим Тодоров створив відповідний тематичний веб-сайт – "Зелена Брама. 1941".
Були також серед учасників конференції російські дослідники історичної правди Великої Вітчизняної війни - московський історик-архівіст Дмитро Сурков, який повідав про окремі персоналії командного складу 6-ї та 12-ї армій, та проректор Єкатеринбурзького федерального університету Олег Нуждін, який презентував присутнім свою книгу "Хроніки трагедії" (Штурм с. Підвисокого 7-8 серпня 1941 року).
Про окремі фрагменти із поєдинку у Зеленій Брамі розповіли кіровоградські дослідники та науковці – Василь Даценко (про подвиг військових лікарів), Олександр Чорний (про командарма Понєдєліна П.Г. у спогадах учасників трагічних подій), Лариса Гайда (про вчителя-краєзнавця Фартушняка Д.І.), Олександр Кротов (про Зелену Браму у літературно-художніх творах). Про окремі аспекти Київської оборонної операції на прикладі Зеленої Брами проінформував аспірант Національної академії оборони України Юрій Фасольняк.
Учасники науково-практичної конференції були єдиної думки - пам'ять про тих, хто зустрів війну на кордоні, так і не побачив Перемоги, не згасає і не повинна ніколи згаснути. Свої думки і побажання вони узагальнили у відповідній резолюції.
Після пленарного засідання учасники заходу вшанували пам'ять полеглих у запеклих боях у роки Великої Вітчизняної війни покладанням вінків та квітів до братської могили та меморіалу в с. Підвисоке

ЗЕЛЕНА БРАМА
(Є. Долматовському)
Зелена брама. Зелена брама.
Моє ти горе, моя ти рана ...
В очах і досі дуби високі.
Сади вишневі у Підвисокім,
Гарячий серпень, червоні вежі.
Земля і небо в огні-пожежі...
А ми у кільці, як у безодні.
Такі безстрашні, страшні й голодні.
У рукопашну йдемо в атаку
І гнівом палим фашистські танки.
І зверху строчить фашистська рама.
І знову лізе орда погана.
Зелене брама. Зелена брама,
Моя ти совість, моя ти рана ...
Не раз ішли ми в тій круговерті
В диму й пилюці назустріч смерті.
Стискала горло їдка задуха.
Немов кипіла руда Синюха.
Вогонь - хлібами, вогонь - в діброві,
Поникли трави, липкі від крові.
Так ще не було - горять осоки.
Упало сонце за Під високим,
І світ покрився густою тьмою
Від тої бурі, від того бою ...
Навколо пекло, навколо драма,
І від снарядів на ямі яма.
А в мене в грудях болюча рана
... Зелено брама, Зелена брама.
Полки ріділи, вмирали роти.
Та нас німоті не побороти.
Хоч нас місила нечиста сила
На рідних схилах, крутих могилах.
Хоч нас карали людські докори.
Де ми вмирали, як метеори,
І пробивались на Ятрань, Тікич,
Щоб з кільця вийти, боротись тільки.
Як не на фронті, то в партизанах
За тебе, люба земля кохана!
На кожній стежці, усю дорогу
В грозі кували ми Перемогу!
Моя ти гордість, печаль багряна –
Зелене брама, Зелена брама ...

Яків Івашкевич, с. Пальчик Катеринопільського району
моріалу в с. Підвисоке.

вівторок, 2 серпня 2011 р.

Замучила спека? Йди до бібліотеки!

Настали довгоочікувані канікули чи відпустка? Хтось поїхав до моря, хтось - в табір, хтось збирається відвідати своїх родичів. А що робити, якщо ти залишаєшся на літо в місті?Найголовніше - не турбуватися! Адже і нікуди не виїжджаючи, від літа можна отримати багато пам'ятних вражень. Згадай, чим би ти хотів зайнятися, але у тебе не вистачало на це часу через роботу, навчання чи домашні клопоти. Прочитати бестселер, поспілкуватися з друзями або дізнатися як все-таки робити сувеніри власними руками?
Вперед, зараз саме час! Куди? Звісно – в обласну універсальну наукову бібліотеку ім. Д. І. Чижевського!
Тим паче, тут кожен знайде на власний смак багато цікавинок.
Останнім часом прикраси, створені власноруч, так званий handmade, стали досить популярними. Можливо тому, що люди цінують оригінальність, адже такі прикраси є авторськими і створюються в обмеженій кількості. Врешті, кожна річ, створена власними руками, яка не зійшла із заводських конвеєрів, зберігає в собі тепло людських рук. Вироби handmade створюють із різноманітних матеріалів - із паперу, бісеру, тканини, шкіри, скла, глини, дерева, металу - та з чого завгодно, аби фантазія була.
10 серпня о 10:00 запрошуємо взяти участь у безкоштовному майстер-класі «Мистецтво витинанки». Витинанка – це орнаментальний, сюжетний твір з паперу, ажурно вирізаний ножицями або ножем. Витинанками прикрашають оселю, надавши їй оригінального колориту. Заняття проводить викладач декоративно-ужиткового мистецтва мистецького факультету КДПУ ім. В. Винниченка Лариса Гарбузенко.
А щосуботи у відділі краєзнавства збираються члени Клубу народних ремесел „Ниточка” обговорити творчі проблеми, поділитися мистецькими новинками. Якщо маєш бажання – приєднуйся!
Яскраві, сучасні книги з шиття, в’язання та ін. чекають на тебе у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук. Ось лише невеликий перелік нещодавно отриманих нових видань: „Полная иллюстрированная энциклопедия вышивки”, „Новая энциклопедия рукоделия: вышивка, шитье, аппликация, пэтчворк, вязание крючком и спицами”, „Повна енциклопедія домашніх заготівель”, „Растения. Полная энциклопедия. Мир растений в интересных фактах и красочных иллюстрациях”, „Домашняя выпечка. Энциклопедия вкусных рецептов (торты, пирожные, пироги, кексы, печенье)”, „Ювелирные украшения”, „Энциклопедия бисера”, „Работы по дереву”.
Останні номери популярного жіночого журналу “Burda” порадують прихильників моди новими моделями літньої колекції — вишукано жіночними, елегантними, звабливими. Ще можна навчитися основам сайтобудування або використання різних програм. Благо, зараз і у бібліотеці, і в інтернеті повно відповідних підручників. Нічого складного. Інтернет-центр, обладнаний кондиціонером, або зона вай-фай до твоїх послуг!
Навчайся, створюй!
А як щодо захоплення фотографією? І для цього необов'язково потрібен професійний фотоапарат! Адже у тебе напевно є камера на мобільному телефоні. Фотографуй все, що тобі сподобається. Красиву квітку, метелика, захід, а може, навіть світанок, посмішки друзів. А потім зроби з цих фотографій колаж і повісь в своїй кімнаті, щоб похмурими осінніми і холодними зимовими вечорами згадувати про тепле і яскраве літо! А хочеш відчути зиму посеред літа? На третьому поверсі бібліотеки представлена чудова фотовиставка ”Зимові пленери-2011”. Споглядання фотографій зимових пейзажів у літню спеку діє як морозиво – спробуй, і переконаєшся!
Ну і як же влітку без незамінних книг і фільмів! Є безліч шедеврів, з якими тобі буде не тільки цікаво, а й корисно познайомитися; новинки, класика - обирай! У відділі мистецтв є великий фонд художніх, науково-популярних, документальних фільмів на дисках। На два дні фільм можна взяти додому. Щочетверга о 15:00 у відділі мистецтв відбуваються кінопокази фільмів про життя відомих людей, запрошуємо у наш кінозал. А у відділі міського абонемента, де представлений значний вибір аудіо-книг, будь-яку книгу з медіа-фонду можна прослухати тут на комп’ютері або також взяти на певний термін додому!
Якщо ж ти все-таки душею линеш у далекі краї, старовинні міста – приходь на зустрічі циклу „Колоритні мандрівочки”, щоп’ятниці о 16:00 у відділі мистецтв. Дізнаєшся про місто музеїв Переяслав-Хмельницький, майже зниклу Ольвію і сучасний Мелітополь, ба навіть далеку Грузію. Фотографії, сувеніри, листівки – все це створить ефект присутності в незвіданих місцях. До речі, у відділі мистецтв працює кондиціонер, що немало важливо при велелюдних зібраннях. Вхід та участь у заходах – вільні і безкоштовні.
Насамкінець, нагадуємо, що літній читальний зал біля входу в бібліотеку працює з понеділка по четвер з 14:00 до 19:00, в п’ятницю – з 14:00 до 18:00. Нові сучасні журнали з різних галузей, можливість пограти в шахи і шашки - чекають на тебе.
Сподіваюся, цього літа ти не будеш нудьгувати і знайдеш собі заняття до душі.
Будемо раді бачити усіх кіровоградців і гостей міста в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. Чижевського. Ми знаходимося в центральній частині міста, за адресою вул. К. Маркса, 24; працюємо без обідньої перерви з понеділка по четвер з 10:00 до 19:00, в п’ятницю і суботу – з 10:00 до 18:00. Неділя – вихідний.

Щасти тобі! І пам'ятай, літо - прекрасна пора року, і не варто витрачати її на смуток!

Світлана Приймак, завідуюча сектором маркетингу ОУНБ ім. Д. Чижевського

середа, 6 липня 2011 р.

В библиотеке снимается кино.


Сегодня в библиотеке неординарное событие — у нас снимают кино.
А связано все с коллекцией Ильина, книжная часть которой хранится в нашей библиотеке. Кому интересно подробнее узнать об Александре Ильине (слева портрет А.Ильина, написанный в 50-е годы прошлого столетия) и о его коллекции — можно обратиться к официальному сайту библиотеки.

Теперь подробнее о фильме.

Называется он "Синдром дракона" — детектив на 12 серий. Даже статья в Википедии есть на эту тему.
Сюжет фильма основан на реальных фактах, связанных с обнаружением в 1993 году в небольшом украинском городе Кировограде огромной коллекции древностей, стоимостью около миллиарда долларов, принадлежавшей обычному электрику Александру Ильину. История пронизывает широкие временные пласты — со времен Великой Отечественной войны и до наших дней.


1953 год. Группа высокопоставленных чинов армии, партии и спецслужб решает в смутное для страны время собрать все награбленные в ходе «официальных репрессий» и вывезенные из побежденной Германии сокровища в одном тихом месте.

В 2009 году на российско-финской границе таможенники по анонимному звонку задерживают человека, в багаже которого обнаруживают редчайшую книгу — никому не известный экземпляр «Морского устава» Петра Первого. ФСБ начинает расследование, которое сопровождается рядом таинственных и необъяснимых смертей. Но только в последней сериидве сюжетные линии сойдутся и раскроют зрителю все тайны.

Главный герой современной линии фильма — капитан Волков — человек, для которого главное — выполнить перед самим собой задачу, оставшись личностьюи профессионалом. Очень своевременный и нужный для нашего общества герой.
Идея фильма — не стать драконом, не продать свою душу во имя груды золота, — кажется нам актуальной в наше время, когдаподобные направления несколько утрачены обществом.

В фильме снимаются Андрей Мерзликин, Екатерина Климова, Алексей Гуськов и многие другие.
А вот собственно и фоторепортаж.


Со стороны ул.Гагарина у библиотеки было не припарковаться...

Съемки происходили на нулевом этаже в главном хранилище библиотеки.












Исполнитель главной роли Леонид Бичевин
и заведующая книгохранилищем Лариса Коваленко.