Можливо, не такими розважальними, а більш навчальними стали перегляди англомовних фільмів у відділі документів іноземними мовами, „Історія Білого дому” та „Чарівник країни Оз” для учнів гуманітарних гімназій №5 та №9. Та все ж вони захопили дітей якістю фільмів, цікавими книжковими виставками та взагалі атмосферою відділу, де відбуваються важливі дискусії, проводяться засідання клубів та інші заходи за участю волонтерів із США, Німеччини та Великобританії.
Не англомовним, але все ж з елементами навчання відбувся міні-тренінг у Центрі Європейської інформації для семикласників ЗОШ №34, який провела консультант ЦЕІ Тетяна Федорова. На цьому тренінгу учні мали змогу дізнатися більше про Європейський союз, обмінятися думками про країни-члени ЄС та поділитися власним досвідом про подорож в одну з таких країн чи враження друзів, які там проживають.
Одним словом, проведення таких своєрідних занять не в школі, а в обласній науковій бібліотеці стало для школярів неабиякою подією. Освоювати нові форми роботи – проведення майстер-класів з виготовлення саморобок довелося працівникам відділу документів з питань економіки, виробництва і природничих наук, очолюваний Аліною Осокіною. Протягом квітня-травня у відділі проводилися виставки творчих робіт обдарованих дітей (членів гуртків при ДЮЦ, СЮТ), і згодом - майстер-класи з квілінгу, орігамі, які проводили керівники гуртків Станції юних техніків. Проте у червні, коли масово запрацювали літні пришкільні майданчики,
Також у цьому ж відділі протягом червня, крім майстер-класів, проводилися екологічні вікторини, читання, бесіди. Загалом тут побували понад 300 дітлахів.
Вже традиційними протягом останніх років стали проведення веб-екскурсій для школярів в Інтернет-центрі. З метою збереження культурної спадщини для майбутніх поколінь адміністратори центру підготували цікаві розповіді про чудеса стародавнього світу та сучасні дива. Разом з бібліотекарем вихованці колегіуму мандрували Інтернет-сайтами, де побачили Александрійський маяк на острові
Багато дітлахів побували в нашій бібліотеці не вперше. Разом з батьками вони були вже у відділі міського абонемента, бо він є відділом сімейного читання. Сюди приходять і дорослі читачі, і малеча. У цьому відділі цікаво всім. Дорослі мають змогу підбирати собі книги, а їхні діти із задоволенням проводять час з іграшками та цікавими книжками у дитячому куточку.
Всі тут розташовано так, щоб було зручно малюкам: низькі полички-стелажі, ящик з іграшками, стільчики. Ключовим елементом дизайну є малюнки дітей. Кожна дитина може подарувати малюнок, а потім побачити його на виставці в дитячому куточку.
Ось такий у відділі дитячий куточок, тут є все: іграшки, малюнки і звичай
Протягом червня відділи обслуговування відвідали понад тисяча дітей - учнів загальноосвітніх шкіл №№ 3, 6, 19, 16, 22, 32, 34, Кіровоградського колегіуму, гімназій №№5 та 9, приватної школи Ор-Авнер. Про наші послуги щодо відпочинку дітей ми повідомили листами кожну міську школу.
У кожному відділі бібліотекарі були готові провести бесіду, показати книги, кіно чи мультфільм, навчити створювати саморобки – одним словом, сприяти творчому розвитку дитини, задовольнити інформаційні та пізнавальні інтереси. І наголошую, всі заходи, які проводилися для дітей – були абсолютно безкоштовними.
Хочу звернути увагу на обслуговування дітей пільгових категорій: з соціально-незахищених, вражених фінансовою кризою родин, вихованців школи-інтернату, дітей з вадами слуху та зору, з обмеженими функціональними можливостями. Ми також приділяли їм увагу, разом з вихователями проводили бесіди про книгу і читання, показували мультфільми, а спільно з громадською організацією „Серце матері” для дітей з обмеженими фізичними можливостями та їх батьків провели навчальний тренінг з оволодіння комп’юте
Обласна універсальна наукова бібліотека не є спеціалізованим дитячим виховним чи позашкільним закладом, відповідно комплектування документами (дитячими книгами, дисками тощо) не є пріоритетним. Але на запитання колегам, чи комфортно було працювати з дітлахами, чи не складно проводити дозвіллево-виховні заходи – відповідь була однозначною: все сподобалось. Від проведеної роботи всі – і діти, і вихователі, і бібліотекарі – залишились задоволеними.
Своєю багатогранною діяльністю ми доводимо місцевій громаді, що ми - бібліотека не лише наукова, а, насамперед, публічна - з універсальними фондами, відкрита абсолютно для всіх категорій громадян, незалежно від віку, професії, роду занять та ін.
І про те, що відкритість для всієї громади - це правильний шлях, свідчить і почесне звання „Бібліотека року -2009”, яке отримала наша бібліотека від Української Бібліотечної Асоціації.
І все ж таки чи повинна наукова бібліотека працювати з дітьми - досить дискусійне питання, адже існують дитячі бібліотеки, які мають відповідні фонди, цілеспрямовано працюють з дітьми. Тож чи варто намагатися займати чужу нішу?
А поки що у нас щороку збільшується кількість дитячих груп, які впевнено крокують до обласної універсальної наукової бібліотеки і залишаються задоволеними після дозвіллевого заходу! Це завжди цікаво бібліотекарям, які готують заходи для дітей, хоча це додає чимало роботи. А якою радістю світяться очі дітей, коли вони власноруч створюють іграшку, беруть до рук гарну книгу, дивляться мультик! Ті радість і задоволення значать дуже багато для дітей, вселяють у серце впевненість, віру, надію, позбавляють багатьох комплексів. А тому хай частіше будуть ці зустрічі, і не лише влітку, ми чекаємо на вас протягом усього року. І хай життя у бібліотеці буде для дітей радісним і щасливим, повним приємних несподіванок, відкриття нового та незвіданого!
Світлана Приймак, завідуюча сектором маркетингу.
С вашей позицией согласна. Главное - библиотека служит людям,нужна им.
ВідповістиВидалитиДети имеют право сами или с родителями быть в любой библиотеке.
Варто! Бо на часі 21 сторіччя. Інформаційний простір світової спільноти швидко змінюється,новини з інтернету стають доступними за лічені години мільйонній аудиторії. Тому треба міняти застарілі форми роботи,коли бібліотека виглядає архівом або класом для занять. Вона має стати центром "інтелектуального дозвілля", що підтримує та розвиває духовність, сімейні цінності та традиції, де відвідувач будь-якого віку знайде собі заняття до душі та розвитку особистості.
ВідповістиВидалитиТому,враховуючи, що діти - потенційні користувачі, вважаємо, варто заохочувати їх до відвідування бібліотеки, пропонувати цікаві для них форми занять, що відповідають їх віковим можливостям. А в перспективі - запропонувати оригінальні, нові інтерактивні види роботи для всієї сім'ї.
Варто!Бо на часі 21 сторіччя.Інформаційний простір світової спільноти швидко змінюється,новини з інтернету стають доступними за лічені години мільйонній аудиторії. Тому треба міняти застарілі форми роботи,коли бібліотека виглядає архівом або класом для занять. Вона має стати центром "інтелектуального дозвілля", що підтримує та розвиває духовність, сімейні цінності та традиції, де відвідувач будь-якого віку знайде собі заняття до душі та розвитку особистості.
ВідповістиВидалитиТому,враховуючи, що діти - потенційні користувачі, вважаємо, варто заохочувати їх до відвідування бібліотеки, пропонувати цікаві для них форми занять, що відповідають їх віковим можливостям. А в перспективі - запропонувати оригінальні, нові інтерактивні види роботи для всієї сім'ї.
Дуже сподобалася стаття!
ВідповістиВидалитиМайстер-класи це нова інтерактивна форма роботи цікава усім категоріям користувачів. Особливо вона подобається дітям. Вважаю необхідним розробку відповідних методик проведення майстер-класів з ужиткового народного мистецтва (мотанки, орігамі, квілінг) для районних і сільських бібліотек. Можливо є необхідність провести семінар-практикум на базі відділу документів з питань економіки, виробництва иа природничіх наук.
ВідповістиВидалитиМайстер-класи це нова інтерактивна форма роботи цікава усім категоріям користувачів. Особливо вона подобається дітям. Вважаю необхідним розробку відповідних методик проведення майстер-класів з ужиткового народного мистецтва (мотанки, орігамі, квілінг) для районних і сільських бібліотек. Можливо є необхідність провести семінар-практикум на базі відділу документів з питань економіки, виробництва иа природничіх наук.
ВідповістиВидалитиДуже гарна ідея заохочувати дітей відвідувати наукову бібліотеку, не важливо якими методами, головне щоб їм було цікаво!!!!
ВідповістиВидалитиНе варто! Відбираємо хліб у працівників дитячих бібліотек. А де ж наше толерантне ставлення до них? Ми не вчителі, не знаємо методик роботи з дітьми, методів та форм роботи у великих групах дітей. А які у вас є аргументи "за" чи "проти"?.
ВідповістиВидалитиВідбираємо хліб у працівників дитячих бібліотек. А де ж наше толерантне ставлення до них? Ми не вчителі, не знаємо методик роботи з дітьми, методів та форм роботи у великих групах дітей. А які у вас є аргументи "за" чи "проти"?.
ВідповістиВидалитиСтосовно хліба і толерантності. Не треба плутати толерантність з відомчими бар'єрами. Ці бар'єрами і є нетолерантне стаавлення до особистості. Ми відмовляємо маленькій особистості в праві користування великою бібліотекою тільки тому що в неї не той вік (тобто це вікова дискрімінація). Що стосується роботи дитячих бібліотек. Як нам казали вчителі, які приходили з дітьми, в дитячих бібліотекарях нашого міста не проводять такої форми массових заходів. Вчителям було дивно і приємно що працівники відділу ВВЛ не тільки запропонували цікаві видання , а ще грали з дітьми, і навчили їх чомусь новому. Люди побачили бібліотеку не сховищем пильних книжок і гуртом жінок з пропиленими мізками і почуттями, а хорошим місцем відпочиннку, центром розваг. В наш час коли місць спілкування і розваг практично не існує бібліотека спроможна заповнювати цю нішу що з успіхом довів наш відділ мистецтв
"Не варто! Відбираємо хліб у працівників дитячих бібліотек. А де ж наше толерантне ставлення до них? Ми не вчителі, не знаємо методик роботи з дітьми, методів та форм роботи у великих групах дітей. А які у вас є аргументи "за" чи "проти"?"
ВідповістиВидалитиДякую за коментар.
Ми ні в кого нічого не відбираємо. Ми надаємо актуальну послугу ,яка потрібна громаді. Дитяча бібліотека пропонує свої послуги ,ми - свої. Якщо до нас прийшли близько півтори тисячі дітей за червень - значить, їм цікаво!
А за кордоном взагалі нема ні дитячих ,ні дорослих бібліотек - там є публічні ,для всієї громади.
З приводу методик ,погоджуюсь з Вами. Але потрібно зазначити, що частина бібліотекарів мають вищу педагогічну осіту, тож педметодики їм відомі. Ми не навчаємо дітей математиці чи українській мові, ми радимо які книги вони можуть обрати ,що почитати, спонукаємо до читання.
Я вважаю що варто.І не має різниці в яку бібліотеку прйшла дитина.Саме головне в нашій роботі зацікавити підростаюче покоління полюбити книгу.Бажаю успіху!
ВідповістиВидалитиБудь-які гарні ідеї завжди доречні в бібліотечній справі . Немає значення , яка бібліотека чи то дитяча,чи то доросла аби дітям подобалось .
ВідповістиВидалитиЯ підтримую ідею відвідування дітьми наукової бібліотеки тільки з екскурсійною метою,а всі бібліотечні послуги повинна здійснювати дитяча бібліотека.
ВідповістиВидалитиБібліотека - дуже потрібна, як дорослим так і дітям, особливо влітку. І тому не важливо, яка бібліотека проводить заходи. Тож нехай проводиться така робота, бо вона розвиває, інформує,заохочує до відвідування.Бажаю натхнення і успіху.
ВідповістиВидалитиОтличная статья про хорошее дело. Спасибо.
ВідповістиВидалити