Національна українська кухня – така ж культурна спадщина українського народу як мова, література, мистецтво чи архітектура. Вона достовірно і яскраво виражає дух народу, його самобутність, вдачу, звички та уподобання. Українська кухня складалася протягом віків і з давніх часів відзначалася різноманітністю страв, високими смаковими та поживними якостями. Це неоціненний здобуток, яким можна пишатися. Тому українці прагнуть зберігати й розвивати свої кулінарні традиції. Кожний регіон України славиться своїми унікальними стравами, які з’явилися завдяки певним природно-географічним, історичним і культурним умовам.
До Всесвітнього дня книги та авторського права презентуємо нову добірку книг авторки популярних кулінарних видань, відомої кулінарки, блогерки, фуд-фотографа Лесі Кравецької.
Про першу низку видань мова йшла в статті: Ракуленко Наталія. Готуємо швидко та просто (за книгами Лесі Кравецької) / Наталія Ракуленко // Вечірня газета. – 2021. – 5 лютого. – С. 7.
В книгах Лесі Кравецької є добірки рецептів регіональної кухні, зокрема Поділля та Слобожанщини.
Споконвічний звичай в Україні – варіння каші. Коли на обід борщ бував без каші, то казали: «Наш борщ сьогодні удовець». На Поділлі, як і на всій території України, готували різноманітні каші: зі шкварками, хріном, морквою, сметаною, топленим молоком, фруктами. Борщі - на свинячих реберцях, буряковому квасі, а також з рибою. Наприклад, борщ із карасями, який так любив куштувати Тарас Григорович під час своїх недовгих повернень в Україну. Рецептів багато. Найчастіше варять звичний червоний борщ, але до овочевої заправки додають лісові гриби, а наприкінці кладуть у каструлю смажених карасів і ще трохи його проварюють. Є варіанти борщів з в’яленою рибою.
Однією з ключових локальних страв є зиньківська ковбаса, яка по праву може отримати звання «страви-візитівки» краю. У місті Зіньків, за 50 км від Хмельницького, практично кожна сім’я має свій рецепт цієї ковбаси характерного чорного кольору (перед копченням її натирають кров’ю, а потім коптять її на фруктових гілочках). А ще є манзарики – пиріжки з сиром та зеленню, пиріжки з калиною та смачний квас із бузини. Місцеві коцюруби – картопля з галушками, товченим часником, шкварками та зеленню. Всі ці рецепти страв ви знайдете в книзі: Кравецька, Леся. Страви Поділля з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Також можете спробувати приготувати пісний борщ на буряковому квасі з в’яленими грушами та сливами, бігос із чорносливом і білими грибами, картопляні свистуни, картоплю по-уланівські, тобто смажену в часнику, макаран – домашню локшину на яйцях та багато інших страв.
Кухня Слобожанщини оригінально та цікаво представлена в книзі: Кравецька, Леся. Страви Слобожанщини з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Крім звичних вареників і галушок, борщу та кишок – ковбаси зі свинини зі звареною на молоці гречаною або пшоняною крупою, тут готують бабу-шарпаніну (це запіканка з тіста та дрібної річкової риби) та різні киселі. На стіл виставляють путрю – ячмінну кутю з квасом; шпундру – страву зі свинини, яку підсмажували, а потім тушкували з буряком та буряковим квасом; полотки — страву з тонких смужок гусячого м’яса та субпродуктів.
Слобожанщина - один із небагатьох регіонів України, де почали досить давно вживати в їжу баклажани. Так, зберігся рецепт голубців з пшоняною кашею та підливою на основі баклажанів. З випічки найбільшою популярністю користуються ласуни, або сластьони, про які згадували Квітка-Основ’яненко та Сковорода. Сластьона - це традиційне солодке блюдо, яке випікають із манної крупи, молока та дріжджів. Подають до столу із цукровою пудрою, варенням або конфітюром. А ще є ванільні присканці (оладки), соложеники з яблуками, маторжики (медові коржики з маковою заливкою), сущики (невеликі хрумкі сухі бублики, придатні для тривалого зберігання). Все це варто запити спотикачем із ягід або збитнем.
Якщо ви ще не знайомі із традиційною та популярною святковою випічкою західної України, то книга: Кравецька, Леся. Нові львівські пляцки: прості й не дуже / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 95 с.: фото. кол. саме для вас. Пляцки – виріб української та польської кухонь. Авторка зізнається, що це її улюблена випічка, тому що готуючи пляцки, кожна господиня відчуває себе одночасно і кулінаром, і художником: зріз галицького пляцка може зачарувати кожного, а неперевершений смак запам’ятовується на все життя. Це може бути як торт, так і невисокий пиріг, який зазвичай подається не цілим, а нарізаним на шматочки. Пляцки бувають із варенням, горіхами, сухофруктами, кремом, шоколадом. Вправна господиня та знавчиня галицької кухні зібрала найкращі рецепти смачних пляцків. Пляцок «Лісова пісня» (з чорним шоколадом, чорничним суфле та кокосовою стружкою), «Веселий трубадур» (з вафельними трубочками, карамельним та сирним кремом), «Мажор» (з кокосом та сирно-цитрусовим кремом), «Веселий батяр» (з коржами на червоному вині, з родзинками, горіхом та шоколадом) тощо. Тож обов’язково приготуйте чудові пляцки Західної України і ви назавжди закохаєтеся в ці солодощі.
Що може бути краще та смачніше печива до чаю чи кави? «Мене завжди цікавила кулінарія, – згадує Леся Кравецька. – З усіх книг найулюбленішою завжди була книга Дарії Цвєк «Солодке печиво». Пам’ятаю, як у другому класі мені захотілось випекти печиво саме тоді, коли нікого не було вдома. І я спекла своє перше печиво «Оленячі ріжки». Ця кулінарна спроба виявилася досить вдалою». З доступного набору продуктів: яйця, масло або маргарин, борошно, цукор, які беруться за основу, легко вдається створювати частування на радість родині та гостям. Книжка: Кравецька, Леся. Цікаве печиво / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 95 с.: фото. кол. - (Сер. «12+») допоможе з легкістю зануритись у фантастичний світ кулінарної творчості та відкриє нові горизонти давно знайомої випічки. На вас чекають неймовірні за своєю красою та смаком рецепти печива з пелюстками квітів – «Подарунок феї», кишеньки з червоною смородиною, печиво «П’яна слива», «Кокосанки з вишнею». Ви зможете вразити майстерністю приготування печива у вигляді лимона, скибочок сиру, кавових зерен чи квітів. Приємно здивує рецепт печива «Нічний шедевр», яке випікається саме вночі.
Випічка – справа тонка. Аби все вдалося на славу, треба враховувати багато важливих нюансів. А ще досвідчені кулінари мають свої особливі секрети вдалої випічки, маленькі підказочки на шляху до ідеального результату. Авторка популярних кулінарних книг, зібрала деякі з них і вирішила поділитись з вами у книзі:
Кравецька, Леся. Кулінарна алхімія. Про всі інгредієнти випічки, їх взаємодію та вплив на тісто / Л. Кравецька. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 174 с.: фото. кол. «Ідеальна випічка – це правильний баланс та пропорції інгредієнтів, так звана чарівна формула рецепту. І якщо вам закортить щось змінити у базовому рецепті на власний смак, ви повинні розуміти, які наслідки можуть бути після такої заміни і що слід робити, щоб не постраждав смак виробів», – наголошує в своїй книзі пані Леся. А опанувавши кулінарну алхімію, ви зможете легко та без остраху змінювати базові рецепти, ускладнювати або спрощувати їх, орієнтуючись на свій смак та вподобання членів родини.
Готуйте із задоволенням і нехай усе гарно вдається!
З цими та іншими виданнями можна ознайомитись у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.
Наталія Ракуленко, відділ документів з економічних, технічних та природничих наук