понеділок, 25 квітня 2022 р.

Страви української кухні

 


    Національна українська кухня – така ж культурна спадщина українського народу як мова, література, мистецтво чи архітектура. Вона достовірно і яскраво виражає дух народу, його самобутність, вдачу, звички та уподобання. Українська кухня складалася протягом віків і з давніх часів відзначалася різноманітністю страв, високими смаковими та поживними якостями. Це неоціненний здобуток, яким можна пишатися. Тому українці прагнуть зберігати й розвивати свої кулінарні традиції. Кожний регіон України славиться своїми унікальними стравами, які з’явилися завдяки певним природно-географічним, історичним і культурним умовам.

  До Всесвітнього дня книги та авторського права презентуємо нову добірку книг авторки популярних кулінарних видань, відомої кулінарки, блогерки, фуд-фотографа Лесі Кравецької.

    Про першу низку видань мова йшла в статті: Ракуленко Наталія. Готуємо швидко та просто (за книгами Лесі Кравецької) / Наталія Ракуленко // Вечірня газета. – 2021. – 5 лютого. – С. 7.

  В книгах Лесі Кравецької є добірки рецептів регіональної кухні, зокрема Поділля та Слобожанщини.

    Споконвічний звичай в Україні – варіння каші. Коли на обід борщ бував без каші, то казали: «Наш борщ сьогодні удовець». На Поділлі, як і на всій території України, готували різноманітні каші: зі шкварками, хріном, морквою, сметаною, топленим молоком, фруктами. Борщі - на свинячих реберцях, буряковому квасі, а також з рибою. Наприклад, борщ із карасями, який так любив куштувати Тарас Григорович під час своїх недовгих повернень в Україну. Рецептів багато. Найчастіше варять звичний червоний борщ, але до овочевої заправки додають лісові гриби, а наприкінці кладуть у каструлю смажених карасів і ще трохи його проварюють. Є варіанти борщів з в’яленою рибою.

    Однією з ключових локальних страв є зиньківська ковбаса, яка по праву може отримати звання «страви-візитівки» краю. У місті Зіньків, за 50 км від Хмельницького, практично кожна сім’я має свій рецепт цієї ковбаси характерного чорного кольору (перед копченням її натирають кров’ю, а потім коптять її на фруктових гілочках). А ще є манзарики – пиріжки з сиром та зеленню, пиріжки з калиною та смачний квас із бузини. Місцеві коцюруби – картопля з галушками, товченим часником, шкварками та зеленню. Всі ці рецепти страв ви знайдете в книзі: Кравецька, Леся. Страви Поділля з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Також можете спробувати приготувати пісний борщ на буряковому квасі з в’яленими грушами та сливами, бігос із чорносливом і білими грибами, картопляні свистуни, картоплю по-уланівські, тобто смажену в часнику, макаран – домашню локшину на яйцях та багато інших страв.

    Кухня Слобожанщини оригінально та цікаво представлена в книзі: Кравецька, Леся. Страви Слобожанщини з душею / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 80 с.: фото. кол. - (Сер. «Страви від ґаздині»). Крім звичних вареників і галушок, борщу та кишок – ковбаси зі свинини зі звареною на молоці гречаною або пшоняною крупою, тут готують бабу-шарпаніну (це запіканка з тіста та дрібної річкової риби) та різні киселі. На стіл виставляють путрю – ячмінну кутю з квасом; шпундру –  страву зі свинини, яку підсмажували, а потім тушкували з буряком та буряковим квасом; полотки — страву з тонких смужок гусячого м’яса та субпродуктів. 

    Слобожанщина - один із небагатьох регіонів України, де почали досить давно вживати в їжу баклажани. Так, зберігся рецепт голубців з пшоняною кашею та підливою на основі баклажанів. З випічки найбільшою популярністю користуються ласуни, або сластьони, про які згадували Квітка-Основ’яненко та Сковорода. Сластьона - це традиційне солодке блюдо, яке випікають із манної крупи, молока та дріжджів. Подають до столу із цукровою пудрою, варенням або конфітюром. А ще є ванільні присканці (оладки), соложеники з яблуками, маторжики (медові коржики з маковою заливкою), сущики (невеликі хрумкі сухі бублики, придатні для тривалого зберігання). Все це варто запити спотикачем із ягід або збитнем.

    Якщо ви ще не знайомі із традиційною та популярною святковою випічкою західної України, то книга: Кравецька, Леся. Нові львівські пляцки: прості й не дуже / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 95 с.: фото. кол. саме для вас. Пляцки – виріб української та польської кухонь. Авторка зізнається, що це її улюблена випічка, тому що готуючи пляцки, кожна господиня відчуває себе одночасно і кулінаром, і художником: зріз галицького пляцка може зачарувати кожного, а неперевершений смак запам’ятовується на все життя. Це може бути як торт, так і невисокий пиріг, який зазвичай подається не цілим, а нарізаним на шматочки. Пляцки бувають із варенням, горіхами, сухофруктами, кремом, шоколадом. Вправна господиня та знавчиня галицької кухні зібрала найкращі рецепти смачних пляцків. Пляцок «Лісова пісня» (з чорним шоколадом, чорничним суфле та кокосовою стружкою), «Веселий трубадур» (з вафельними трубочками, карамельним та сирним кремом), «Мажор» (з кокосом та сирно-цитрусовим кремом), «Веселий батяр» (з коржами на червоному вині, з родзинками, горіхом та шоколадом) тощо. Тож обов’язково приготуйте чудові пляцки Західної України і ви назавжди закохаєтеся в ці солодощі.
    Що може бути краще та смачніше печива до чаю чи кави? «Мене завжди цікавила кулінарія, – згадує Леся Кравецька. – З усіх книг найулюбленішою завжди була книга Дарії Цвєк «Солодке печиво». Пам’ятаю, як у другому класі мені захотілось випекти печиво саме тоді, коли нікого не було вдома. І я спекла своє перше печиво «Оленячі ріжки». Ця кулінарна спроба виявилася досить вдалою». З доступного набору продуктів: яйця, масло або маргарин, борошно, цукор, які беруться за основу, легко вдається створювати частування на радість родині та гостям. Книжка: Кравецька, Леся. Цікаве печиво / Л. Кравецька; гол. ред. С. І. Мозгова. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 95 с.: фото. кол. - (Сер. «12+») допоможе з легкістю зануритись у фантастичний світ кулінарної творчості та відкриє нові горизонти давно знайомої випічки. На вас чекають неймовірні за своєю красою та смаком рецепти печива з пелюстками квітів – «Подарунок феї», кишеньки з червоною смородиною, печиво «П’яна слива», «Кокосанки з вишнею». Ви зможете вразити майстерністю приготування печива у вигляді лимона, скибочок сиру, кавових зерен чи квітів. Приємно здивує рецепт печива «Нічний шедевр», яке випікається саме вночі.
    Випічка – справа тонка. Аби все вдалося на славу, треба враховувати багато важливих нюансів. А ще досвідчені кулінари мають свої особливі секрети вдалої випічки, маленькі підказочки на шляху до ідеального результату. Авторка популярних кулінарних книг, зібрала деякі з них і вирішила поділитись з вами у книзі: Кравецька, Леся. Кулінарна алхімія. Про всі інгредієнти випічки, їх взаємодію та вплив на тісто / Л. Кравецька. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. - 174 с.: фото. кол. «Ідеальна випічка – це правильний баланс та пропорції інгредієнтів, так звана чарівна формула рецепту. І якщо вам закортить щось змінити у базовому рецепті на власний смак, ви повинні розуміти, які наслідки можуть бути після такої заміни і що слід робити, щоб не постраждав смак виробів», – наголошує в своїй книзі пані Леся. А опанувавши кулінарну алхімію, ви зможете легко та без остраху змінювати базові рецепти, ускладнювати або спрощувати їх, орієнтуючись на свій смак та вподобання членів родини.

Готуйте із задоволенням і нехай усе гарно вдається!

    З цими та іншими виданнями можна ознайомитись у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

Наталія Ракуленко, відділ  документів з економічних, технічних та природничих наук

пʼятниця, 15 квітня 2022 р.

 На сторожі духовності і слова



На сторожі духовності і слова : збірка есеїв про Василя Харцієва, Миколу Смоленчука, Леоніда Куценка, Василя Марка, Володимира Панченко. – Кропивницький : РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2021. 121,[2] с. Бiблiогр. в пiдрядк. прим.

 

Нещодавно на поличках нашої книгозбірні зявилася збірка есеїв про видатних людей, імена яких є знаковими не тільки для нашого краю, а й для України. Насамперед вони міцно пов’язані з Центральноукраїнським педагогічним університетом імені В. Винниченка, який нещодавно відзначив сторічний ювілей і це видання приурочене такій поважній даті. За цілий вік багато творчих особистостей, талановитих педагогів, літераторів пройшли його коридорами. Всі вони зробили вагомий внесок у розвиток літературної освіти і культури нашого краю, їх твори і наукові праці з часом не втрачають своєї актуальності і виховного потенціалу.

Одна із статей названого есею  присвячена першому професору університету Василю Харцієву. Хто він був і яким він був? У радянські часи про нього не знали не тільки студенти, але й не всі викладачі.    Ця стаття написана якраз для того, щоб відновити память про Харцієва, відданість якого педагогічній праці була позначена одержимістю.

Микола Смоленчук, герой наступної розповіді – то ціла епоха в культурно-мистецькому житті нашого краю, популяризатор, дослідник корифеїв українського театру.

Леонід Куценко та Володимир Панченко – вчені-літературознавці, громадські та політичні діячі. Автор нарисів про них відомий публіцист, літературний критик, член Спілки письменників України, шевченківський лауреат Михайло Слабошпицький. Вони не часто зустрічалися, але за словами автора в них був „епістолярний роман”.

Ще дві есеї у збірнику присвячені талановитому педагогу, літературознавцю, блискучому оратору Василю Марку.  Він захоплював своєю щирістю, мудрістю, виваженістю, ерудицією, а ще гордовитою карпатською постаттю, білосніжною кучерявою сивиною й манерами справжнього джентльмена.

Упорядкував збірник доктор філологічних наук, професор, член Спілки письменників України, один із ректорів нашого педагогічного вишу Григорій Клочек.  Він є також автором двох есеїв.

„Ця книга про тих, хто йшов попереду, як би це важко не було, хто вів за собою маси до добра і світла усупереч негоді” – написав у передмові наш земляк, письменник Василь Бондар.

 

 Оксана Нельга

бібліотекар відділу краєзнавства

Обласної універсальної наукової бібліотеки

ім. Д.І. Чижевського

вівторок, 12 квітня 2022 р.

Медицина доказова і не дуже

 Андрій Сем’янків – лікар та автор блогу про медицину MED GOblin, кандидат медичних наук. Понад 14 років працював в анестезіології та інтенсивній терапії. Крім лікарської практики, Андрій брав участь у міжнародних клінічних дослідженнях, навчав цивільних і військових медиків. У своєму блозі Андрій намагається пояснити десяткам тисяч людей, що пацієнт має право знати, чим і чому його лікують, що лікарі – теж люди, які можуть помилятися, а медицина – це не таємниця, а чіткі наукові знання, і що кожен мусить брати на себе відповідальність за власне здоров’я й лікування.


Відділ документів з питань медицини та охорони здоров'я пропонує його книгу «Медицина доказова і не дуже». Вона для тих, хто хоче дізнатися, як працюють ліки, що ховається за народною медициною, гомеопатією та стовбуровими клітинами. 50% ліків на планеті Земля призначаються неправильно. На тій самій планеті 50% пацієнтів приймають ліки не так, як треба. Не дуже оптимістично, авжеж? Книжка лікаря є своєрідним путівником до наукової медицини. Вона вчить, як убезпечити себе від шарлатанства, невігластва та пройдисвітства, які мають властивість раптово виринати на шляху до отримання людиною власного здоров’я.

Сем’янків (MED GOblin), Андрій. Медицина доказова і не дуже / А. Сем’янків (MED GOblin) ; Укр. ін-т книги. - К. : Віхола, 2021. - 270,[2] с. - (Сер. "Наукпоп")

Нині таке популярне словосполучення як "доказова медицина" - це ніщо інше, як медицина, що діє, що заснована на досвіді, доказах, сучасних протоколах, а не порадах. Ні, вона не відкидає попередній досвід, вона пояснює, чому важливе критичне мислення. Оминаючи складні медичні терміни, автор піднімає буденні питання, навколо яких постійно точаться дискусії, як то вакцинація, гомеопатія, прийом антибіотиків, очистка кишечника тощо. Покладаючись виключно на доказову медицину, книга захопливо й нанівець знищує все те, що не проходить випробування експериментом і доказовістю. Наприклад, автор вщент розносить ту ж гомеопатію, наводячи ті дані, якими її прихильники намагаються піднести цю псевдонауку до рангу дієвої. А також про фітотерапію, інгаляції з вареної картоплі, дієти, уколи, пуповинну кров та інші прогресивні (насправді не дуже) методики розповідає лікар, пояснюючи водночас, як критично аналізувати медичну інформацію.

Чи не найбільш обговорюваній наразі в суспільстві медичній темі – вакцинації – присвячена окрема глава. Здавалося б, невже одна з найбільш успішних в історії медицини методик по стримуванню хвороб може породити в майбутньому дискусії щодо її доцільності? На превеликий жаль, серйозну загрозу суспільству в наш час створив так званий антивакцинаторський рух, поширюючи немалу кількість дезінформації та фейків щодо вакцин. Автор доступною мовою та наявною достовірною статистикою спростовує найбільш поширені дезінформативні тези та вказує на хибні і шкідливі думки про ускладнення після вакцинації. В книжці ви не знайдете методів переконання антивакцинаторів, але зможете зрозуміти, до якої небезпеки призводить невігластво з відмови вакцинуватися.

Дане видання має стояти на кожній книжковій полиці. Не тому, що йому треба безумно вірити, а тому, що безумовно вірити не можна нікому.

Оксана Дегтярьова,
бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я

вівторок, 5 квітня 2022 р.

Соціальний інтелект – ключ до успіху

Щодня ми спілкуємося з десятками людей: на роботі, на вулиці, вдома, в соціальних мережах. Це процес взаємодії і що сильніше ми пов’язані емоційно, чим більше часу проводимо разом – тим сильніша взаємна сила впливу. Нещодавно з’явилась в українському перекладі нова книга американського психолога і письменника Деніела Ґоулмана «Соціальний інтелект», яка розповідає про приголомшливі наукові відкриття світу людських стосунків.

Ґоулман, Деніел. Соціальний інтелект. Нова наука про людські відносини / Д. Ґоулман ; пер. с англ. Я. Лебеденко ; диз. обкл. А. Попова. - Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2020. - 400 с.


Автор стверджує, що стосунки формують не лише соціальний досвід, а й біологію людини. Живильні стосунки мають корисний вплив на здоров’я, тоді як токсичні можуть повільно отруювати організм. Найдивовижніше, що наука простежує зв’язки між стресовими стосунками та роботою генів, що регулюють нашу імунну систему. Книга дуже цікава, наповнена прикладами з реального життя і допоможе читачу по-новому поглянути на сучасне суспільство і на власне життя.

З популярним виданням ви зможете ознайомитися у відділі обслуговування користувачів Обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.

 

Олена Коровіна, інформаційно-бібліографічний відділ

ОУНБ ім. Д. І. Чижевського

пʼятниця, 1 квітня 2022 р.

Космічні мільярдери

 Тисячі років люди вдивлялися у нічне небо і гадали, про що намагаються сказати ті мерехтливі вогники вгорі. Було багато таємниць, які потребували розгадки. З плином часу допитливі дослідники потроху складали цілісну картину того, що коїться у Всесвіті.

До сфери освоєння космосу долучилися підприємці зі своїми значними капіталами. Вони поставили собі за мету налагодити польоти в космос і на інші планети, запровадити новий вид бізнесу – космічний туризм, щоб здійснювати регулярні космічні подорожі для землян, котрі мають змогу їх оплатити.

Книжка Тіма Фернгольца «Космічні мільярдери: Ілон Маск, Джефф Безос та нові космічні перегони» цікаво розповідає про визначних підприємців – першопрохідців у космічному бізнесі. Кожен з них іде своїм шляхом до перемоги. 

Наприклад, автор багато уваги приділяє уродженцю Південної Африки Ілону Маску, який є засновником та генеральним директором компанії «SpaceX» та визнаним лідером освоєння космосу серед бізнесменів. 

В перші дні російської агресії Ілон Маск висловив підтримку Україні. У своєму твіттері американський бізнесмен написав «Тримайся, Україно!». На прохання міністра цифрової трансформації Михайла Федорова підприємець відповів згодою забезпечити Україну станціями StarLink та доступом до супутникового інтернету. 28 лютого перша партія StarLink прибула до України.

З цією пізнавальною книгою: Фернгольц, Тім. Космічні мільярдери: Ілон Маск, Джефф Безос та нові космічні перегони / Т. Фернгольц ; пер. з англ. Г. Литвиненко. - Харків : Фабула : Ранок, 2019. - 271 с. можна ознайомитись у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук. 

Наталія Івахнюк,


 бібліотекарка відділу документів

 з економічних, технічних та природничих наук