середа, 24 серпня 2022 р.

Всесвітньо відомий огляд сучасної фармакології у ваших руках

Комплексна, але проста у використанні книга «Фармакологія за Рангом і Дейлом» уже понад 25 років надає студентам та медичним працівникам у всьому світі найголовнішу фундаментальну і клінічну інформацію. Від самого початку до останньої сторінки ви поступово розширюватимете ваші знання про всі відповідні аспекти фармакології, від розуміння молекулярної структури рецепторів і дії препаратів до клінічного використання найважливіших груп лікарських засобів.

Фармакологія за Рангом і Дейлом : пер. з англ. : у 2 т. / Д. М. Ріттер [та ін.] ; ред. Г. Зайченко, М. Хайтович. - пер. 9-го англ. вид. - К. : ВСВ "Медицина", 2021.

Дев'яте видання книги повністю перероблено, в ньому враховано результати останніх досліджень і подано ґрунтовні відомості щодо найновіших здобутків у цій швидкозмінній галузі, включно з новими й перспективними ліками. Зокрема значно доопрацьований огляд лікарських засобів для центральної нервової системи, препаратів, які поліпшують когнітивні функції, протиінфекційних засобів, біологічних/біофармацевтичних препаратів, засобів для поліпшення якості життя та багатьох інших.
Кольорове позначення частин книги для швидшого орієнтування і перехресні посилання. Роз’яснення складних понять з допомогою блоків: «Ключові моменти», «Клінічне використання» і повнокольорових ілюстрацій в усій книзі.
Запрошуємо всіх охочих ознайомитися з цим виданням у відділ документів з питань медицини та охорони здоров’я бібліотеки імені Дмитра Чижевського.


Катерина Ісаєнко, відділ документів з питань 
медицини та охорони здоров’я

середа, 17 серпня 2022 р.

Книжка для дорослих

Книга Озерна, Дарка. Книжка для дорослих. Як старшати, але не старіти / Д. Озерна ; Укр. ін-т книги. - К. : Yakaboo Publishing, 2021. - 303 с. cтала третьою у серії «Оптимістично про здоров’я».
Чим живуть «дорослі»? А це правда, що старші люди всі хворі, занудні, несучасні, не хочуть сексу і не подобаються собі в дзеркалі?.. Ні, неправда. Давно на часі переглянути ставлення до віку, старіння, хронічних хвороб. При чому не просто «взяти і перестати хворіти», а збагнути, що з нами відбувається, які є ризики та можливості в кожного віку. Вам в цьому допоможе «Книга для дорослих. Як старшати, але не старіти». В ній йде мова про чинники, що сповільнюють чи прискорюють старіння, про запобігання серцево-судинним хворобам та раку, життя з діабетом та хворобами легень й кишківника, піклування про тіло від очей до кісток, психічний добробут, загальні та специфічні поради з харчування, про менопаузу, ерекцію, секс, й те, як жити довго і щасливо. Тільки без магії й чарівних пігулок.
Дарка Озерна, як завжди легко, науково й доказово дає відповіді на неочікувані та провокативні питання: чи є підґрунтя в мему про «склянку води на старості» та який зв’язок може бути між зневодненням та маячінням? Яким зморшкам можна запобігти, а які розгладити, як вам того хочеться? Чому бути солодкими пиріжечками після сімдесяти навіть дуже добре. Чи рятують кросворди від деменції? Чому дуже немолода сусідка вважає вас повією? Чому від корисних яблук та гарбуза у вас болить живіт? Чому дарувати пляшку червоного – сексі, а коробку цукерок – ні?
У вас кожен день є шанс змінити своє ставлення до дорослішання. Просто слід думати як впливає ваше мислення на життя і здоров'я.

Ісаєнко Катерина, бібліотекар відділу документів
з питань медицини та охорони здоров’я.

середа, 3 серпня 2022 р.

Приборкати страх і стрес: 10 крутих книг, які варто прочитати

    Сьогодні в Україні йде війна. Ми всі відчули на собі повний спектр почуттів: від всепоглинаючого страху та тривоги до віри та надії. Як найдовше перебувати в останньому стані та не дозволити собі збожеволіти? Зрозуміло, що під час війни важко зосередитися на буденних справах, особливо на дозвіллєвих, наприклад, читанні. Але знаємо, що для багатьох книжки стають розрадою та допомогою у складні часи. Звісно, не потрібно змушувати себе читати. Але якщо вас зупиняє лише думка, що таке дозвілля зараз не на часі – ми спробуємо переконати вас у зворотньому. Чим корисне читання під час війни?
        Читання відволікає, стимулює пізнання, допомагає зберегти психічне здоров’я, додає сил і витримки, нагадує, що життя триває. Як бачите, аргументи переконливі. Тож маємо надію, що у декого з вас є можливість повернутися до довоєнних звичок, зокрема читання, як своєрідної терапії від стресу. Тоді вперед – дозволимо організму відпочити та відновити ресурс. Бібліотекарки Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського зібрали добірку книжок, доступних у книгозбірні, з якими можна відволіктися та зануритися в інший світ.
        Пропонуємо прочитати веселі й цікаві історії, які підіймають настрій і відволікають від думок про війну.

Бату, Дорж. Франческа. Повелителька таєкторій. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2018. – 297 с. 
Герої книжки, працівники НАСА, відповідають за траєкторії і орієнтацію сателітів, а також за підведення космічних кораблів на підхідні орбіти до міжнародних космічних станцій. Під час космічних робочих буднів з Доржем, його напарницею Франческою, полковником Вескоттом, Сарою, професором Расселом та іншими героями книги постійно трапляються кумедні та незвичайні історії. Найчастіше у різні халепи потрапляє сицилійка Франческа: усе, до чого вона торкається, вибухає, горить і розбивається… А космос близько.

Бату, Дорж. Франческа. Володарка офіцерського жетона: хроніки. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. -592 с.

Франческа повертається! Командний центр управління польотами НАСА чекає ще більше пригод та викликів. Джорджіо та Франческа стають героями власної бондіани, разом рятують світ й одне одного, отримують офіцерські звання та дізнаються, як правильно закручувати гайки. Нова книжка Доржа Бату – це невигадані історії про дружбу, любов, толерантність, бійки, афери, спецоперації і навіть смерть. А також про те, що робота в команді – це не лише вміння добре робити свою справу, а й бути поруч у потрібний момент.

Роман Оксани Забужко «Музей покинутих секретів» (Забужко Оксана. Музей покинутих секретів: роман. – К.: КОМОРА, 2019. – 832 с.) визнано українською та зарубіжною критикою не тільки найвидатнішим твором української літератури доби незалежності, а й одним із найважливіших у всій літературі Східної Європи після падіння комунізму. «Музей покинутих секретів» – роман нобелівського класу, що по праву став візитною карткою нової української літератури, нагороджений Центральноєвропейською літературною премією «Ангелус», перекладений англійською, німецькою, польською, чеською мовами, неодноразово відзначений як «книжка року» (в Україні, Німеччині, Швейцарії, Польщі).

Це – епос сучасної України: родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940-х років до весни 2004-го. Велика література і жорстока правда – про владу минулого над майбутнім, про кохання і смерть, про споконвічну війну людини за право бути собою.

Стресостійкість і вміння долати страх – навички на мільйон під час війни, яка триває вже більше трьох місяців. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Люди ночують у бомбосховищах, вивозять із небезпечних місць рідних, втрачають зв’язок із близькими, щогодини живуть із відчаєм і болем. Психологи світу сформулювали корисні поради, як опанувати себе в критичних умовах, як допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан у критичних умовах.


Доктор медицини, професор психіатрії Стенфордського університету Девід Бернс у книзі Бернс Девід Д. Почувайся добре. Нова терапія настрою. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2020. – 544 с.  – (Сер. «Світовий бестселер») розповідає про клінічно перевірені методи боротьби з пригніченим настроєм та тривогою. Книга допоможе виявити можливі ознаки депресії та запобігти їй. Вона вчить працювати над самооцінкою, конструктивно сприймати критику, розповідає, як позбутися смутку й почуття провини. Сподіваємось, що книга допоможе читачам почуватися краще.

Як почати цінувати життя та насолоджуватися кожною хвилинкою? Про це можна дізнатися з книги: Ялом, Ірвін. Вдивляючись у сонце. Долаючи страх смерті. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2021. – 299 с.

Cтрах смерті (у молодих чи старих однаково) переслідує нас протягом життя. Ірвін Ялом знає, як притлумити ці деструктивні та похмурі роздуми і прийняти життя в його неминучій скінченності. З гумором і теплотою автор аналізує причини й наслідки, знаходить інструменти для боротьби з потаємними демонами та страхами. Він вчить нас вдивлятись у майбутнє, приймаючи життя таким, яким воно є. Захоплива й цікава розповідь від майстерного оповідача та професіонала своєї справи.
Є те, що людина може змінити, і те, що ні. Хоч би як сильно ви не сварилися з представником авіакомпанії, яка скасувала рейс через погодні умови, це не зупинить шторм. Хоч би як ви не нервувалися в заторі, швидше поїхати не вдасться. Ви не примусите техніку не ламатися в найневдаліший момент, не станете нижчим або вищим, не народитеся в іншій країні. Але нервуючись через те, що не змінити, ми витрачаємо сили, ресурси й час, які могли би спрямувати на те, на що справді можемо вплинути.



Книжка Голідей Раян, Генсільман Стівен. Зберігайте спокій. Щоденна інструкція з вирішення проблем. – К.: Наш формат, 2018. – 472 с. примусить по-іншому поглянути на реальність, яка вас оточує, а також навчить підходити до вирішення будь-яких проблем, як робить справжній стоїк – із самовладанням, мудрістю і стійкістю.

Є книги, які допомагають зрозуміти історичні, політичні, соціальні та культурні передумови війни Росії проти України та подій у світі загалом. Для багатьох із нас такі книжки стають інформаційною зброєю у війні. Такою є книга: Кулеба Дмитро. Війна за реальність: як перемагати у світі фейків, правд і спільнот. – К.: Книголав, 2019. – 384 с. Український дипломат і комунікатор Дмитро Кулеба переконує: інформаційній агресії можна протистояти. На прикладах України, інших країн та компаній він аналізує, як відбувається війна за реальність, і виокремлює п’ять правил, що допоможуть навчитись у ній перемагати. Основним поштовхом до написання книги була анексія Криму та початок збройної агресії зі сторони Росії, адже брехня та маніпуляції, які поширюються за допомогою інтернету, стали невід’ємною частиною цієї війни. Й українське суспільство виявилося не готовим захищати свій інформаційний простір.

В есеях збірки Мости замість стін, або Що об’єднує українців?/ упорядниця Тетяна Терен. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2020. – 144 с. двадцять українських інтелектуалів розмірковують про феномен суспільних мостів і стін. Для чого вони існують? Чи завше мости сприяють порозумінню? А може, іноді дозволяють переступати межі? Чи завжди стіни неодмінно роз’єднують? А може, часом захищають? З ким і як варто будувати мости, а від кого – боронитися стінами? Видання допомагає глибше подивитися на події, що відбуваються, і побачити, як давно йде війна проти України.

Не забули бібліотекарі і про дітей – вони охоче зануряться у книжковий дивосвіт, де здійснюються найфантастичніші мрії, добро завжди перемагає, а автори мають блискуче почуття гумору і часом іронізують не лише над своїми героями, а й над читачем.

Дитяча письменниця Оксана Лущевська радить читати з дітьми українські народні казки про силу та віру.


Казки, зібрані у книжці Фонтан казок. Сучасні українські казки: упорядник І. Андрусяк. – К.: Фонтан казок, 2019. – 168 с., створили сучасні українські казкарі – як найкращі, яких дітлахи вже добре знають і книжками яких давно зачитуються (ось лише кілька імен: Сашко Дерманський, Леся Вороніна, Юрій Винничук…), так і ще юні, але дуже-дуже цікаві й талановиті.

Тож із книгою дитина не лише з головою порине у неймовірні казкові пригоди – у справжній фонтан казок, а й дізнається про те, яка вона – сучасна українська казка: народжена із глибинних народних традицій і по-сучасному яскрава, різноманітна, ефектна й іронічна.

Читання з дітьми казок про перемогу добра над злом заспокоїть напружену емоційність і посилить почуття віри.



Можна також обрати будь-яку із книг про Гаррі Поттера, авторкою яких є видатна британська письменниця Джоан Роулінг, або прочитати всі. Такі книги про любов, підтримку та самопожертву дають нехай невидимий, але непереборний захист і дітям, і дорослим, особливо зараз, адже це історія про мужність і силу, що здатні подолати глобальне зло.

Якщо ви губитеся і вам бракує слів, щоб поговорити з дитиною про складну тему війни, допоможе книжка: Романишин Романа, Лесів Андрій. Війна, що змінила Рондо. – Львів: Видавництво «Старого Лева», 2015. – 36 с.

«Війна, що змінила Рондо» – книга про те, що війна не має серця і не розуміє жодної мови, але торкається кожного і на всіх залишає шрами. Та якщо спільно збудувати машину світла і навчитися співати попри все, тоді навіть найтендітніші істоти зможуть вистояти й перемогти. А ще книга –привід для вдумливої розмови з дітьми (або й із собою) про події в Україні і світі у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії та оптимізму.

Книга «Війна, що змінила Рондо» дуже важлива у наші непрості часи, бо діти теж мають право знати, що відбувається, і з ними можна (а іноді треба) говорити про великі, складні й сумні події. Книга вчить, що, об’єднавши зусилля, можна перемогти найлютішого ворога. Після найжахливішої темряви і розрухи завжди з’являється світло і настає відновлення.

Читайте повільно, розмірено, організовуйте колективні читання у групах, залучайте дорослих різного віку та старших дітей.

На завершення хочемо кожному побажати: бережіть себе! Все буде Україна!!!

Ганна Федорова,
відділ формування фондів