вівторок, 29 липня 2014 р.

СУПЕРбібліотекар - у СУПЕРколективі обласної бібліотеки ім. Д.Чижевського!

    Спочатку трішки передісторії. Як усім відомо, в цьому році Всеукраїнська програма «Бібліоміст» провела останній Ярмарок бібліотечних інновацій-2014 під гаслом «Міст Ваш». Кожен з чотирьох таких попередніх заходів мав певну родзинку. Торік наша бібліотека  брала участь у конкурсі бібліотечних постерів. У цьому ж році у червні було оголошено конкурс  «Супербібліотекар». Для участі потрібно було спростувати одне з трьох тверджень, які пропонувалися організаторами. Пам’ятаю свої відчуття і внутрішній спротив щодо тези «Українські бібліотеки не в змозі залучати ефективне фінансування, тому вони залишаються установами з мінімальним бюджетом, який забезпечує держава». Та ні, це зовсім не так – я підготувала невеличке розгорнуте спростування даної тези і надіслала анкету.
24 липня в Національному спортивному комплексі «Олімпійський» (м.Київ) відбувся IV Ярмарок бібліотечних інновацій, частиною якого власне став конкурс «Супербібліотекар», з 200 учасників до півфіналу якого дійшли лише четверо бібліотекарів з усієї України.
 У своїй рівно трихвилинній доповіді я говорила про той час, коли вперше був написаний бібліотечний проект, починав роботу наш сайт, про величезний прорив – проект «Мережа громадянської освіти». А це можна було започаткувати лише суперкоманді на чолі з супердиректором бібліотеки – Оленою Гаращенко. Я пишаюся тим, що маю щастя працювати у високопрофесійному колективі однодумців, і головне – робити ту  справу, яка потрібна людям.
Так виглядав бюлетень для голосування, який  отримав кожен учасник Ярмарку.
Свій власний екземпляр я зберегла і за себе не голосувала:)
 У нашій бібліотеці працює понад сто людей. Звісно, всі однозначно не можуть бути в авангарді глобальних проектів та інновацій. Але коли я спостерігаю за непоказною роботою своїх колег, то бачу, наскільки КОЖЕН є фахівцем своєї справи. Коли мене користувач питає, де можна знайти «щось про Коцюбинського», то я проводжу до відділу і подумки радію з того, що моя колега знайде таааааакі книги, з матеріалів яких  можна створити не роботу – лялечку. Коли ми одного разу прийшли до парку в літній читальний зал і випадково забули розмальовки в бібліотеці, пожежний, який допомагав розкладати палатку, взявся принести папку, бо - цитата – «Це наша СПІЛЬНА справа». Коли я телефоную колезі, яка півроку тому стала мамою, після дружніх особистих запитань вона завжди висловлює живий інтерес до того, що відбувається у нашій-своїй бібліотеці.  І таких прикладів можна наводити безліч. Коли я беру участь у загальнонаціональних семінарах, конференціях і говорю, що з Кіровоградської ОУНБ, до мене (по умолчанию – рос.) гарне ставлення, бо наша бібліотека давно завоювала позитивний імідж не лише в Україні, але й далеко поза її межами. І це заслуга кожного з нас, усього нашого колективу.
      Дуже страшно стояти перед величезною аудиторією в Холі Чемпіонів НСК «Олімпійський», коли на тебе дивиться і оцінює! тисяча очей. Але мені не можна було схибити, бо незримо за мною стояли всі мої колеги, і нашу спільну  роботу я представляла на всю Україну. Мабуть, це мені й завадило, адже коли у фіналі потрібно було виконати завдання з залучення коштів, то я, на відміну від переможниці, говорила про нашу роботу і просила для всіх 576 бібліотек області:). У цьому конкурсі я посіла друге місце. Тож це наша перемога, друзі! Велика подяка тим, хто за мене голосував, тим, хто бачив мене вперше, але підходив привітати з перемогою.
  Пишаюся тим, що працюю в СУПЕРколективі, пишаюся тим, що працюю з Вами - СУПЕРбібліотекарями! На нас чекають чимало спільних справ  на користь нашої громади.


З повагою Світлана Приймак, срібний супербібліотекар. 

понеділок, 28 липня 2014 р.

Невже ви думаєте, що бібліотека – це лише книжки?

Всього декілька років тому черга студентів за книгами від кафедри йшла аж за двері і губилася десь у коридорі, сьогодні не так.

Декілька років тому бібліотекарі щодня сотнями розставляли книги на полиці, сьогодні не так.

Лише кілька років тому бібліотекарі йдучи на роботу проходили крізь хмару читачів, що чатували в коридорі, аби першими зайняти чергу, сьогодні не так.

Сьогодні все не так, все зовсім по іншому.

Так, бібліотека перестала бути книгозбірнею, але навіть з приходом Інтернету не втратила свою актуальність. Навпаки розширила свої обрії, та уважним поглядом вивчає потреби людські аби допомогти, зарадити, навчити…
                                                       ***                       
З першого дня канікул в нашій бібліотеці проводяться творчі заняття для дітей, і сьогодні ми теж чекаємо на малечу. Звичайний літній день, батьки на роботі, гуртки зачинені, куди подітись «маленьким сонечкам» на цей період? Вони йдуть до бібліотеки, хтось чесно признається, що на море в батьків немає грошей, тож оздоровлення проходитиме на асфальті рідного міста, розважитись звісно можна на різних атракціонах, але то не дешеві розваги, а тому і не часті.

Приходьте малята до нашої бібліотеки, для вас тут усе безкоштовно. Дехто дивується: «Нащо вам працювати з дітьми, ви ж «УНІВЕРСАЛЬНА НАУКОВА «для дорослих»? Що тут скажеш, хіба можна пояснити, що ця малеча стане дорослою, і зараз треба не втратити їх, допомогти розвиватися творчо, аби вони повірили в себе, розкрили свої таланти, стали нашими друзями. Аби вони впевнилися у нашій щирості, та вірі у їхнє майбутнє!
А ми, бібліотекарі, щиро віримо у чудове та успішне майбутнє наших читачів. Та не всі дітки мають змогу прийти до нас на майстер-класи та творчі заходи. Малеча, що перебуває у місцевому притулку-розподільнику обмежена у своїх бажаннях. Домовляємось із директором притулку – на нас чекатимуть, збираємо команду, готуємо матеріали до майстер-класу і щоб не запізнитися беремо таксі.
Ось ми і на місці.
- «Привіт малятка, маленькі Сонечки», - заглядають нам у вічі, чи з добрими намірами ми завітали, вони все читають у наших очах, питають, що ми їм привезли.
Маленькі янголята, якби ви розуміли, що ми привезли вам своє серце і те мале, що змогли взяти в свої руки – книги, фарби, папір...
- «Давайте зробимо поробку», - так хочеться, щоб вони розвивалися, мислили, творили, фантазували - кожного хвалимо.
Завзято працюють дітки, кожен старається, адже то - подарунок мамі, вони кожного дня чекають, що мама забере їх вже завтра. Але одне завтра змінюється іншим, і за ними ніхто не приходить, чиїсь очікування справдяться, а на інших чекає притулок, чи опікуни.
Збираємось додому, в нас питають, чи приїдемо ми ще, обіцяємо, що будемо наступного тижня. Підбігає маленький хлопчик, обіймає мене за ноги, нахиляюся кажу: - «Йди до мене на ручки». Він міцно обіймає мене, саме так обіймає мене мій син, коли не бачить мене цілий день і страшенно скучив, бо той довгий день здається йому вічністю.
Хто ж востаннє обіймав тебе, хлопчику, якщо ти так щиро тиснеш в обіймах сторонню людину? Шепочу на вухо «Я скажу тобі велику таємницю, коли тобі важко, ти молися Богові, він тобі завжди допоможе», він каже «Я знаю». Ставлю його додолу - біжать інші – «А можете і мене обійняти?»
Повертаємось з колегами на роботу, ще купа справ, в маршрутці ледь стримую сльози, нема слів…
Може комусь здається, що бібліотекарі нічого не роблять, окрім того, що читають за кафедрою книжки, це далеко не так…

Бібліотеки ніколи не втратять своєї актуальності, тому що їхнім призначенням у всі часи було привнесення духовності та моральності у суспільство свого часу. І хоча змінюються форми роботи, суть лишається незмінною – ми завжди віддаватимемо знання, надію, своє тепло тим, хто цього потребує. Ми робитимемо все, щоб життя людей, які оточують нас ставало кращим. Може змінитися все навколо нас, але поки є бібліотеки – ви не будете самотніми, і це не зміниться ніколи!
Федоренко Оксана - відділ мистецтв.

четвер, 10 липня 2014 р.

Літня школа мистецтв 2014 триває!

Літо - чудова пора, ми всі чекаємо його з нетерпінням. Для дітей це час літніх канікул, а для дорослих – період відпусток. Здається, що ось тепер, коли про напружену роботу можна не думати саме час відпочивати, зайнятися своїми справами, на які протягом року не вистачало часу але виявляється, що майже всі відпочивають так само як і ми.

В усіх установах пора відпусток, на гуртках та спортивних секціях канікули. Що ж робити? Кудись би й сходив, та йти вже нікуди, наче якесь замкнуте коло. В бібліотеці Д.Чижевського все по іншому, ми працюємо для вас весь час. «Літня школа мистецтв» запрошує не тільки дітей, але й дорослих. Кожен бажаючий має змогу опанувати нові техніки з декоративно-прикладного мистецтва. Ця чудова акція триватиме до 19 липня, у вас ще є час, щоб взяти у ній участь.




































Чекаємо творчих, креативних та активних!

Відділ мистецтв.




пʼятниця, 4 липня 2014 р.

На два кроки попереду..., або Інновації в роботі відділу каталогізування

В сучасній бібліотеці – сучасні форми роботи! Це і так зрозуміло, подумаєте Ви… Адже давно вже відомо, що бібліотеки змінили свій формат, і це вже не просто читальні з фондами книг, а і наукові, просвітницькі установи, де кожен користувач може знайти щось цікаве для себе. Але нам, працівникам відділу каталогізування («необслуговування», як часто нас називають), не раз доводилося чути питання: «А що такого нового та сучасного можна робити в вашому відділі?». Зрозуміло, що на перший погляд все дуже стандартно: книги, картки, формуляри, шифрування, предметизація літератури, опис в ІРБІСІ, ретроконверсія – цим вже давно нікого не здивуєш, про ці всі етапи роботи чули і не раз. Хоча роботи у нас і не мало, але ми намагаємось вдосконалюватися і оволодівати новими навичками. Тому наступна наша зупинка - ДУБЛІНСЬКЕ ЯДРО МЕТАДАНИХ! Як на мене, звучить досить гучно, ми спочатку навіть трішки захвилювались. Але потім все освоїли за допомогою нашого головного інженера відділу інформаційних технологій Олега Волохіна, пройшли курс навчання та розпочали цікаву роботу.
То що ж таке Дублінське ядро метаданих?!

При розробці Електронних бібліотек (інформаційних систем, баз даних), часто доводиться зустрічатися з таким поняттям як «Метадані». Метадані знаходяться поряд з нами з тих пір, як перший бібліотекар зробив список рукописних сувоїв, які зберігалися на полицях бібліотеки. Термін "мета (meta)" походить від грецького слова, яке означає "поруч, з, після, наступний". Більш пізніше латинське і англійське вживання даного терміну "мета" використовувалося для визначення чогось абстрактного або надприродного. Також його можна розшифровувати як «дані про інші дані». В бібліотеках з системою метаданих ми зустрічаємося дуже часто – це бібліотечний каталог, який містить набір записів метаданих з елементами, які описують книгу або іншу бібліотечну одиницю: автор, заголовок, дата створення або публікації, предметні рубрики, шифр, що визначає місце знаходження одиниці на полиці. З розвитком Інтернет, фахівці з інформаційних технологій придумали нові терміни для збереження певних одиниць описової або статистичної інформації. Тож настав час звернути увагу на інший, новий ресурс інформації, що набирає вагу величезними темпами – це мережа Інтернет. Ось тут нам на допомогу приходить Дублінське ядро метаданих…
Якщо коротко:

Набір елементів Дублінського ядра являє собою простий запис, що описує ресурс. Він буде основою для електронних бібліографічних описів і поліпшить структурований доступ до інформації в інтернеті. Мета якого, в полегшенні опису, організації, відкритті і доступу до мережевих інформаційних ресурсів. Стандартизовані 15 елементів для опису інтернет-ресурсу: TITLE, CREATOR, SUBJECT, DESCRIPTION, PUBLISHER, CONTRIBUTOR, DATE, TYPE, FORMAT, IDENTIFIER, SOURCE, LANGUAGE, RELATION, COVERAGE, RIGHTS. Вісім з них можуть бути уточнені за допомогою одного або більше кваліфікаторів (наприклад, title.alternative), в той час як набір дозволених схем кодування (що визначаються необов'язковим атрибутом scheme) дозволяє створювати кваліфікатори для 10 елементів.
Більш детальнішу інформацію про Дублінське ядро метаданих можна знайти в книзі Волохіна О. М. „Каталогізація цифрових ресурсів Інтернет. Дублінське ядро метаданих”.
Опис ресурсів інтернет (а в нашому випадку цифрових публікацій — е-книжок, е-статей) здійснюється за допомогою онлайнової програми, розробленою в нашій бібліотеці РЕДАКТОР-КОНВЕРТЕР ДУБЛІНСЬКОГО ЯДРА МЕТАДАНИХ. Доречі, програма ця абсолютно безкоштовна і її може використовувати будь-хто. Крім того, програма онлайнова, тобто її не треба інсталювати (встановлювати) на комп'ютер, достатньо мати браузер та доступ до мережі Інтернет. Оволодіння програмою не складне і повністю описано у вищезазначеній книзі автора. Програма має тримовний інтерфейс: українською, російською та англійською.
На даний момент працівниками відділу автоматизації створена нова база в програмі ІРБІС „Цифрова бібліотека сайту Кіровоградської ОУНБ”, де ми описуємо вже оцифровані документи з „Цифрової бібліотеки”  (оцифровані тексти)  сайту ОУНБ ім. Д. І. Чижевського. Кожен описаний  документ відразу відображається на нашому сайті в електронному каталозі, де можна переглянути всі дані про книгу: в якому форматі можна її завантажити, побачити її розмір, адресу сторінки на якій можна прочитати оnline та іншу потрібну інформацію. На даний момент в новій базі налічується більше 100 записів, але працівниками нашого відділу вона щодня активно поповнюється.

Запрошуємо завітати на сайт нашої бібліотеки http://library.kr.ua  та переглянути нову базу «Цифрова бібліотека сайту ОУНБ ім.. Д.І. Чижевського». Чекаємо ваші коментарі та пропозиції стосовно зручності її використання!

Тетяна Овчаренко,
бібліотекар І категорії відділу каталогізування