четвер, 17 лютого 2022 р.

 Збірник архівних документів «Єлисаветград. Шлях до України. 1917-1922» 

Збірку архівних документів присвячено подіям 1917-1922 рр. на території Єлисаветградського повіту та у місті Єлисаветграді (автори-упорядники: В. Колєчкін, С. Кулешов, Л. Пасічник). 

У той час наш край став ареною запеклої боротьби між різними силами, які були учасниками громадянської війни у колишній Російській імперії. Одночасно територія Єлисаветградщини стала одним з фронтів війни за незалежність Української народної республіки. 

Під час презентації видання упорядники розповіли про етапи створення збірника, який вміщує в собі одинадцять розділів, що розповідають про зміни влади у місті та повіті органів влади російського Тимчасового уряду, представників радянської влади у 1918 р., Центральної Ради Української народної республіки, Української держави П. Скоропадського, Директорії УНР, Української соціалістичної радянської республіки (УСРР) 1919 р., добровольчої армії генерала А. Денікіна, УСРР 1920-1921 рр. 

Кожен розділ збірника ілюстрований великою кількістю архівних документів та матеріалів. Також у виданні представлено архівні документи та матеріали, що розповідають про повстанський рух на території повіту і його боротьбу з органами влади радянської України у 1920-22 рр., а також долю колишніх червоних партизан та повстанців за часів тоталітарного більшовицького режиму 1920-22 рр.

Збірник архівних документів «Єлисаветград. Шлях до України» представлено на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського в Цифровій бібліотеці: https://library.kr.ua/wp-content/elib/koliechkin/elisavetgrad.pdf. З друкованим варіантом видання можна буде ознайомитися у відділі краєзнавства.

Тетяна Колєчкіна, відділ краєзнавства


середа, 16 лютого 2022 р.

Читайте, слухайте, спілкуйтеся!


Надворі лютий. Зимовими вечорами комусь хочеться помріяти про мандри та пригоди, хтось згадує минуле та планує майбутнє. Як краще провести в сімейному колі вечірній час цікаво і з користю? Вихід є! Помандрувати сторінками улюблених книг разом з героями Гаррієт Бічер-Стоу, Даніеля Дефо, Марка Твена, Жуля Верна, а також усміхнутися, читаючи «Комедії» Жана Батіста Мольєра. Ці книги можна не лише читати, а й слухати. Пропонуємо прослухати з дітьми аудіокниги з творами, які вивчали у свій час ви, батьки. 

За останні роки всі, в кого є школярі, часто чують про те, що інколи шкільна програма здатна вбити будь-яке бажання читати. Проте є видання, які десятиліттями вивчають за шкільною програмою. І їх не обов’язково читати, можна слухати. До таких прослуховувань залюбки долучаються наші користувачів з вадами зору. Адже аудіокнига є чудовою альтернативою друкованій книзі та виданням шрифтом Брайля. У фонді відділу абонемента маємо понад 300 CD-дисків з записами творів українських та зарубіжних письменників.

Працівники відділу абонемента підібрали п’ять відомих аудіокниг, які повернуть у дитинство дорослих, а школярам допоможуть під час навчання.

У США в самий розпал Громадянської війни президент Лінкольн зустрівся з Гаррієт Бічер-Стоу і спитав її: «Так Ви та маленька жінка, яка розпочала цю велику війну?» Та письменниця не вела воєнних дій, вона лише написала роман «Хатинка дядька Тома» на захист темношкірих людей. Книга Бічер-Стоу не про рабство в Америці ХІХ століття, а про милосердя і боротьбу людини за власну гідність. 

Книгу Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» ось уже кілька століть у багатьох країнах світу читають і перечитують люди різних поколінь. У романі майстерно описано незвичайні пригоди моряка, який після корабельної аварії опинився на безлюдному острові та прожив там 28 років.

Про небезпечні й романтичні пригоди Діка Сенда, юного капітана шхуни «Пілігрим», можна дізнатися, прослухавши аудіокнигу з твором Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан».

В 1876 році побачила світ книга Марка Твена, що внесла його ім’я в історію світової літератури. Це були знамениті «Пригоди Тома Сойєра». Твір наповнений простим гумором, а в Томі Сойєрі можна легко впізнати самого автора.

Ще одна аудіокнига з гумором – «Комедії» Жана Батіста Мольєра. Автор розкриває перед слухачем багату галерею образів, в якій можна побачити всі прошарки суспільства.

Чекаємо на дорослих і дітей у відділі абонемента. Запрошуємо користувачів з вадами зору. Отримайте задоволення від прослуховування «шкільних» книг разом зі своїми дітьми! Не потрібно зволікати і користувачам, яким до вподоби паперові книги. Читайте, слухайте, спілкуйтеся! 


Наталія Білаш, завідувачка відділом абонемента


середа, 2 лютого 2022 р.

Будівництво земного ковчега від А до Я

 

В умовах розширення екологічного руху зростає й інтерес до «зеленого житла», тобто до будинків, спроєктованих у світлі нових екологічних вимог щодо ресурсозбереження та захистунавколишнього середовища. Ідея автономних будинків, що не входять до єдиної мережі, використовуючи для освітлення, опалення, водопостачання енергію сонячного світла, вітру, опадів, була втілена американським архітектором зі штату Нью-Мексико Майклом Рейнольдсом – легендарним творцем концепції тадизайну Earthship.

У буквальному перекладі з англійської «Earthship» означає «земний корабель». Хоча у змістовному плані тут краще застосовувати слово «ковчег» – у його біблійному сенсі, тобто місцевиживання, оснащене всім необхідним для задоволення потреб. Ні, це не бункер, не притулок на випадок ядерної війни. Earthship – це ціла філософія, відповідно до якої людина – власник житла – організовує своє земне буття, не вступаючи в конфлікт із природою та не відчуваючи залежності від постачальників комунальних послуг. У будівництві автономних будинків американський архітектор-новатор застосовував використані, засипані та утрамбовані ґрунтом покришки, алюмінієві банки, картонні коробки, скляні та пластикові пляшки, заповнені для ізоляції землею та поміщені у стіну, яку потім покрили цементом та глиною. Будинки будуються під певним кутом стосовно сонячного світла, щоб максимально можна було використовувати сонячну енергію.

Збудувати будинок з вторинних матеріалів та ґрунту? Збудувати автономним, не витрачаючи зайвих коштів і з мінімальними втратами для навколишнього середовища? І все з дотриманнямтехнічних стандартів та будівельних норм? Цілком можливо, якщо скористатися порадами з книги «Строительство земного ковчега «Earthship» от А до Я». Ця книга є методичними вказівками щодо будівництва енергопасивних будинків. Навчальний посібник включає опис принципів концепції Earthship, схеми інженерних систем та методи розрахунку.

Книга буде корисною насамперед людям, які бажають побудувати власний автономний будинок змінімальними збитками для навколишнього середовища та витратами особистого бюджету. Їїоцінять також інженери, підприємці, які цікавляться екологічним будівництвом, представники екологічних спільнот.

З книгою Строительство земного ковчега «Earthship» от А до Я: учебное пособие. - К.: Лира-К, 2020. - 92, [1] с.: ил. можна ознайомитися у відділі документів з економічних, технічних та природничих наук обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського.


Марина Григор’єва,
відділ документів із економічних,
технічних та природничих наук