вівторок, 28 березня 2017 р.

Допомога – на відстані:

електронні послуги в бібліотеці

      
      Бібліотека як інформаційний центр громади покликана забезпечити інформаційну грамотність громадян та надати їм у розпорядження необхідні ресурси. З розвитком інформаційних технологій для суспільства стали доступними онлайн-ресурси, послуги електронного урядування, можливості «гарячих ліній» різних відомств, реальністю - надіслати електронне звернення, запит чи петицію  керівнику будь-якого рангу, від міського голови до Президента країни включно.
        Поява в бібліотеці Інтернету зробила більш доступними також електронні послуги. За допомогою послуг електронного урядування користувачі бібліотеки мають можливість здійснити платіж по комунальних послугах, замовити авіа, автобусні, та залізничні квитки, здійснити пошук роботи або ж запропонувати власне резюме на профільних веб-сайтах з працевлаштування, заповнити декларацію про майновий стан і доходи, подати електронну звітність, перевірити наявність реєстрації власної земельної ділянки в Національній кадастровій системі, зареєструватись на ЗНО, скористатися послугами порталу  Пенсійного фонду України та інше.
        Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.Чижевського  має відповідний ресурс для того, щоб надати своїм користувачам не лише консультацію про можливості електронного урядування, але й допомогти сформувати навички для самостійного користування електронними послугами. Для тих, хто оволодів навичками користування Інтернет на бібліотечній сторінці в мережі  вміщено    відповідну інформацію про послуги з електронного урядування. Перелік таких послуг  розміщено на сайті бібліотеки у розділі «Електронне урядування». Завдяки відсилкам, із сайту бібліотеки можна легко перейти на сайти урядових та регіональних владних структур та підприємств різних відомств, які надають послуги населенню. 

         Найбільш популярним видом послуг  серед користувачів бібліотеки є комунальні платежі. Презентуючи розділ «Електронного урядування», ми рекомендуємо відвідати віртуальний «Персональний інформаційно-фінансовий ресурс» (Комунальні платежі). Дана система надає можливість отримати повну інформацію про стан ваших особових рахунків, а саме: нарахування, оплату та заборгованість за енергоносії, житлово-комунальні та інші послуги по вашим особовим рахункам в Кіровоградський області. Зареєструвавшись у системі, ви зможете переглянути та проаналізувати стан ваших рахунків за минулі місяці, сформувати платіжні документи для оплати в поточному місяці, скористатися калькуляторами для розрахунку сум до сплати.
      Скориставшись  електронною послугою, ви можете також повідомити про показники лічильника газу з сайту «Кіровоградгазу». Для цього потрібно внести інформацію про ваш особовий рахунок, показники лічильника та дату фіксації показників.
     Для отримання платіжних квитанцій КВКГ ОКВП "Дніпро-Кіровоград" достатньо звернутись за відповідною відсилкою і роздрукувати на принтері потрібну кількість примірників.
       Сайт міської ради містить інформацію про комунальні тарифи, наприклад, тариф на  послуги  з утримання будинків і споруд  та прибудинкових   територій  ЖЕО №1, №2, №3, №4. Дізнатись про поточні тарифи можна за відсилками - лінками: ВАТ "Кіровоградобленерго", ОКВП "Дніпро-Кіровоград", ВАТ "Кіровоградгаз". Тут же вміщено інформацію про планові відключення електропостачання.
         Родинам Кропивницького, у  яких зростають малюки, дуже зручно скористатись послугою «Електронна реєстрація в дошкільні навчальні заклади міста Кіровограда» на сайті Управління освіти Кіровоградської міської ради. При цьому є можливість дізнаватись про те, як просувається черга у віконці «Перевірка стану в електронній черзі». Для батьків, які ще не визначились із зручним дитячим садком, вміщено «Карту дошкільних навчальних закладів», де позначено розташування закладів та  вміщено реквізити - їхні адреси і контактні телефони.
          На допомогу переселенцям та біженцям з Донбасу сьогодні працюють державні установи, громадські та волонтерські організації. Список корисних лінків, зібраних на сайті ОУНБ ім. Д.Чижевського, дозволяє отримати найповнішу інформацію та конкретні адреси благодійної допомоги і адреси установ з державного регулювання проблем біженців.
           Пошук роботи на єдиному порталі Державної служби зайнятості України «Труд» дозволяє визначитись за параметрами: назва професії, галузь господарства, регіон України, посадовий оклад, фірма чи приватний підприємець, якому потрібен працівник. Каталог вакансій і резюме стане у пригоді не лише тим, хто шукає роботу, але й роботодавцям, оскільки дозволяє переглянути на сайті резюме потенційних працівників. Для тих, хто складає резюме вперше, вміщено консультацію і поради.
     Єдиний державний реєстр судових рішень дозволяє громадянам спостерігати за просуванням відповідної справи, яку можна віднайти за параметрами: реєстраційний № рішення; період ухвалення (постановлення); період надходження; форма судового рішення. Детальніше про порядок отримання довідки можна дізнатись шляхом поетапного введення конкретних елементів запиту. Діє також розділ «Допомога» для користувачів сайту.
          Єдиний реєстр громадських формувань на сайті Державної Реєстраційної служби України дозволяє перевірити , чи зареєстрована та чи інша політична партія, благодійна організація, творча спілка і коли саме видане свідоцтво про реєстрацію.
     Працівники довідково-бібліографічного відділу та відділів обслуговування ОУНБ ім. Д.Чижевського закликають городян відвідати бібліотеку, щоб  уже в якості користувачів отримати до своїх послуг не лише фонд бібліотеки, але й необхідні навички в роботі з комп’ютером та електронними ресурсами, які надають найрізноманітніші послуги населенню через мережу Інтернет. Для знайомих з елементами комп’ютерної грамотності на сайті бібліотеки існує ряд відсилок, що допоможуть зорієнтуватись у виборі необхідного ресурсу. Користуйтесь  безплатними ресурсами, будьте сучасними, рухайтесь у ритмі часу. Завжди раді допомогти.


Наталя Андрійченко,
завідуюча інформаційно-бібліографічним відділом 
Кіровоградської ОУНБ ім. Д.І.Чижевського

понеділок, 27 березня 2017 р.

Інтернет – простір для навчання.



Бібліотека є інформаційним центром,
 який пропонує читачам
 професійну допомогу в пошуку,
 відборі і аналізі інформації.

Надати можливість долучитись до інформаційних джерел – у всьому їх різноманітті – місія бібліотеки, як потужного інформаційного, освітнього і культурного центру. Час диктує свої вимоги, тому не викликає сумніву той факт, що досягти належного рівня у задоволенні інформаційних потреб користувачів можна лише за рахунок впровадження сучасних інформаційних технологій.




В обласній науковій універсальній бібліотеці ім.Д.І.Чижевського велика увага приділяється раціональному використанню інформаційних ресурсів. Користувачі мають можливість вести пошук в електронному каталозі, користуватися нетрадиційними джерелами інформації, базами бібліотеки і ресурсами бібліотеки. В даний час всі, у кого є мобільний телефон, нетбук або ноутбук з налаштуванням WI-FI, прийшовши в будь-який з читальних залів бібліотеки, можуть не тільки отримати друкований документ, а й безкоштовно підключитися до Інтернету в зоні дії WI-FI.

Підключення до мережі Інтернет відкриває бібліотекам нові реальні можливості по наданню сервісних послуг користувачам.

В нашій бібліотеці працює Регіональний тренінговий центр. У Центрі безкоштовно підвищують свою фахову кваліфікацію працівники бібліотек області. Навчаються основам комп’ютерної грамотності, ефективному використанню новітніх інформаційних бібліотечних технологій, трансформації бібліотечної діяльності на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек.

Також для користувачів проводяться тренінги на глобальні теми, приміром «Медіаграмотність громадян», «Відео редактор Movie Maker», «Робота з програмою «Запис відео з екрану», «Безпека в мережі Інтернет», «Створення блогів  з нуля», «Шлях до спіху» тощо.

Особлива увага приділяється людям пенсійного віку. Для них проводять адаптовані тренінги за найрізноманітнішими напрямками. Наприклад:  «Основи роботи з ПК»,  «Пошук в «Інтернет». Навчання проходить як в групах, так і індивідуально.

 Наведемо історію успіху нашої роботи. Коропалов Володимир Олександрович пенсіонер. До виходу на пенсію вів активний спосіб життя, багато працював. Як тільки став пенсіонером, почав відчувати свою невпевненість, "непотрібність". Це створювало величезний психологічний дискомфорт і стало проблемою для самого Володимира Олександровича. Вдома є комп’ютер, але знань, необхідних для роботи, не було, окрім того, був страх щось зіпсувати, пошкодити техніку через своє невміння. Дізнався про можливість навчатись комп’ютерної грамотності у сусіда, який вже успішно пройшов навчання в тренінговому Центрі Володимир Олександрович одразу звернувся до тренерів бібліотеки і пройшов безкоштовні тренінги.

В Інтернет-центрі є доступний ще один вид послуг - Skype, який дозволяє встановити голосовий та відеозв'язок з друзями, близькими або діловими партнерами, незалежно від того, де вони знаходяться. Дуже задоволений роботою  в Skype користувач Центру Микола Карєв: «Сучасні роботодавці часто бажають особистого спілкування незважаючи на прекрасні резюме кандидатів своїх вакансій. Спілкування через Skype значно прискорює процес пошуку ефективної роботи навіть за межами України. А якщо ваші родичі далеко, то немає більш зручного способу спілкування!»

Вас розділяють час і відстань? Ви давно не бачилися і втрачаєте емоційний зв'язок? У вас з'явилася можливість побачити і почути один одного завдяки можливості спілкування в SKYPE.

Великим попитом користується інтерактивна дошка IWB, гнучкий інструмент, що об'єднує в собі простоту звичайної маркерної дошки з можливостями комп'ютера. У комбінації з мультимедійним проектором стає великим інтерактивним екраном, одним дотиком руки до поверхні якого, можна відкрити будь-який комп'ютерний додаток або сторінку в Інтернеті й демонструвати потрібну інформацію або просто малювати. Усе, що Ви намалювали або написали, програмне забезпечення інтерактивної дошки дозволяє зберегти у вигляді комп'ютерних файлів, роздрукувати, послати по електронній пошті, навіть зберегти у вигляді Web-сторінок і розмістити їх в Інтернеті.
Популярний напрям в навчанні і проведенні масових заходів з використанням інтерактивної дошки IWB, це веб-презентації, віртуальні екскурсії, квести, майстер класи. Колекція Інтернет-центру містить, наприклад, таку тематику: «7 чудес України», « 7 чудес світу», «Здоровий спосіб життя», «Всезнайка».  Проведення віртуальних мандрівок «Місто, що здійснює мрії»; «Кропивницький. Історична мапа» для користувачів і т.і.

Шановні викладачі! По Вашому замовленню ми можемо підготувати віртуальну екскурсію або презентацію практично на будь-яку тему: від географії і астрономії до математики і літератури. Це дозволить, корисно і цікаво провести будь-який урок, лекцію або класну годину.

Послуги Інтернет-центру стали «трохи платними» (дві гривні за годину), проте є досить цікаві пропозиції. Приміром, середа – безкоштовний день для всіх користувачів. До всіх свят також діють акції – вісім годин безоплатного Інтернету для нових читачів-користувачів.

Робота Інтернет-центру, безумовно, сприяє підвищенню іміджу бібліотеки, її значущості для всіх користувачів.

Приходьте до Інтернет-центру, і ви теж будете мати успіх!



Ірина Кучеренко,

завідуюча Інтернет-центром ОУНБ ім.Д.І.Чижевського