понеділок, 6 червня 2011 р.

День науки в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського


Щорічно у травні прогресивний світ відзначає День науки.

З нагоди свята управління освіти і науки облдержадміністрацйії звернулося до бібліотеки з ініціативою познайомити громадськість з розробками науковців, які стали переможцями конкурсу, ініційованого облдержадміністрацією в рамках фінансування Регіональної програми науково-технічного та інноваційного розвитку Кіровоградської області.

Керівництво управління освіти і науки запропонувало передати матеріали наукових досліджень до бібліотеки з метою створення фонду таких робіт. Звісно, що ті, хто цікавиться напрацюваннями наших науковців з точки зору можливого впровадження їх у практику, навряд чи шукатимуть такі матеріали в адмінустановах. А бібліотека — місце відкрите, публічне, і кожен, кому така інформація знадобиться, може її отримати з бібліотечних фондів.

Співробітники бібліотеки ім. Д.І. Чижевського підтримали ці ініціативи. І 19 травня, напередодні Дня науки, у відділі документів з питань економіки, виробництва та природничих наук ОУНБ ім. Д.І. Чижевського радо зустрічали гостей, яких запросили на круглий стіл «Наука як фактор соціально-економічного розвитку регіону». Презентація авторами-науковцями своїх досліджень більше підходила до формату науково-практичної конференції. Але організаторам хотілося, щоб зустріч відбулася не в суто науковому форматі, а як живе обговорення і спілкування, де б висловили свою думку і виробничники, адже саме від них залежить впровадження наукових інновацій у практику життя. Саме так і сталося.

Приємно, що на запрошення відгукнулись представники виробничого сектору, зокрема, двох найбільших заводів Кіровограда — ВАТ “Червона зірка” та “Гідросила”. Та ще й які представники! Червонозорівців, наприклад, представляв заступник технічного директора, начальник ТУ Костянтин Бобришев. Свої розробки презентували досвідчені науковці: кандидат технічних наук, директор науково-виробничого інституту аеронавігації, завідувач кафедрою інформаційних технологій ДЛАУ Віталій Неділько; кандидат історичних наук, виконувач обов'язків ректора КДПУ ім. В. Винниченка Ірина Козир; заступник директора з наукової роботи Кіровоградського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук Ігор Семеняка; кандидат економічних наук, декан факультету економіки та менеджменту, керівник наукового колективу Кіровоградського національного технічного університету Олександр Левченко; кандидат технічних наук, доцент кафедри сільськогосподарського машинобудування КНТУ Олексій Васильковський; кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та охорони навколишнього середовища КНТУ Ольга Медведєва та інші, не менш досвідчені фахівці.

Вітали учасників та гостей начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Ельза Лещенко та директор Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського Олена Гаращенко. Вела засідання круглого столу заступник директора бібліотеки Оксана Ткаченко.

З огляду на склад учасників та гостей, не було сумніву, що робота буде цікавою, змістовною та ефективною. За суто науковими дослідженнями присутні розгледіли можливості вирішення конкретних проблем регіону в цілому та міста зокрема, адже розробки науковців були спрямовані на подолання реальних проблем регіону. Дійсно, не можна бути байдужим до повернення археологічних скарбів Кіровоградщини, про що доповідала Ірина Козир, чи до вирішення екологічних проблем Кіровограда, що було темою дослідження Ольги Медведєвої.

Учасники круглого столу, підтримуючи ініціативу управління освіти і науки облдержадміністрації, вирішили передати свої роботи до бібліотеки, де буде створено фонд з метою доступу до цих джерел широкого кола користувачів бібліотеки та всіх, хто зацікавлений в отриманні такої інформації.

Підсумовуючи роботу, головний спеціаліст управління освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Побережна висловила загальну думку, що такі заходи варто проводити щорічно.

Сподіваємось, що дослідження науковців стануть більш доступними широкому загалу, а виробничий сектор буде впроваджувати їх у життя.



Наталія Калашнікова,

бібліотекар відділу документів з питань економіки,

виробництва та природничих наук.

четвер, 2 червня 2011 р.

Бібліотека. Громада. Соціальне партнерство.

Таку назву мав обласний семінар-практикум для директорів районних (міських) бібліотек для дорослих, який проходив 25-26 травня 2011 року у Гайворонській центральній районній бібліотеці.
Базою проведення семінару ця бібліотека була вибрана невипадково. Тут дійсно багатоаспектний характер соціального партнерства, закріплений відповідними угодами про творчу співпрацю.
Більшість учасників семінару виїздили з Кіровограда. Хоча дорога була і нелегкою, але настрій у всіх був гарний. По приїзді в Гайворон нас гостинно зустріли господарі: з хібом-сіллю та піснями.
Розпочався семінар з виступу заступника голови райдержадміністрації Олександра Грудзицького, який привітав учасників семінару та розповів про співпрацю з бібліотекою.
З привітальним словом виступили заступник начальника управління культури та туризму облдержадміністрації Валентина Животовська, начальник відділу культури і туризму Гайворонської райдержадміністрації Ірина Паршогуба та директор ОУНБ ім।Д.І. Чижевського Олена Гаращенко.
Цікавим і змістовним був виступ директора Гайворонської ЦБС Вікторії Рейниш, яка розповіла присутнім про роль і місце Гайворонської ЦРБ в соціокультурній інфраструктурі району, а також про досвід соціального партнерства.
Учасники семінару уважно прослухали консультацію заступника директора з наукової роботи ОУНБ ім. Д.І. Чижевського Валентини Козлової на тему “Соціальне партнерство як фактор підвищення якості бібліотечно-інформаційного обслуговування місцевої громади”. Також цікавими були виступи представників партнерських організацій.
Перший день семінару закінчився екскурсією по центральній бібліотеці. А ввечері всі дружно зібралися в міському дитячому таборі, де, не дивлячись на втому, гарно відпочили у сосновому лісі.
Другий день семінару розпочався зі знайомства визначних місць Гайворона. Учасників семінару привітно зустріли в музичній школі, де навчався видатний композитор Ігор Крутой. Потім всі відвідали “Іванкову криницю”, де знаходиться джерело з цілющою водою. Якщо говорити про “Іванкову криницю”, то це гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Природне мінеральне джерело, яке знаходиться у великій балці поблизу села Котівка Гайворонського району. Всі присутні з задоволенням пили джерельну воду.
Жвавий інтерес учасників семінару викликало відвідання Заваллівської селищної бібліотеки, переможця обласного конкурсу “Краща сільська бібліотека Кіровоградщини 2010 року”. Завідуюча Наталя Пахович поділилася досвідом своєї роботи. Бібліотека знаходиться в приміщенні колишнього дитячого садка. Книгозбірня має відремонтоване, гарне та затишне приміщення, комп'ютерне обладнання, доступ до мережі Інтернет. Привітав присутніх голова Заваллівської селищної ради Валерій Дубинський, який постійно підтримує бібліотеку, допомогає у вирішенні різних проблем.
Під час проведення круглого столу на тему “Соціальне партнерство: досвід колег” учасники обмінялись цікавим досвідом своєї роботи. Найбільш активними були: м. Олександрія, Світловодський, Долинський, Петрівський та Онуфріївський райони.
Додому всі поверталися з гарним настроєм, бо крім знань, отриманих на семінарі, отримали ще багато позитивних вражень як від самого міста Гайворона, так і від спілкування з колективом районної бібліотеки, яку очолює Вікторія Рейниш, не лише красива жінка, а й досвідчений кваліфікований керівник.