четвер, 26 серпня 2021 р.

Я син народу, що в гору йде…

 




Книжкова виставка до 165-річчя від дня народження Івана Франка

Відділ обслуговування користувачів обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського запрошує усіх бажаючих відвідати книжкову виставку, присвячену творчості Івана Яковича Франка. 
27 серпня виповнюється 165 років від дня народження величного українського письменника, знаного європейського вченого, доктора філософії Віденського університету, славетного поета-новатора, прозаїка, перекладача, історика, громадського і політичного діяча.
Творчість цієї надзвичайно талановитої і багатогранної особистості захоплює кожного із нас. Його літературний набуток складає понад шість тисяч творів різних жанрів. Твори Франка перекладені багатьма мовами світу. Деякі прозові твори екранізовані й інсценізовані.


Багато віршів Івана Франка стали піснями. Умовно їх можна розділити на дві стилістично-тематичні гілки: ліричні поезії про кохання і громадянсько-патріотичну лірику. У класичній традиції здебільшого зверталася увага на романси на слова Франка, проте сьогоднішніми композиторами та естрадними виконавцями поціновані громадянсько-патріотичні твори митця.

До пам’ятної дати пропонуємо вам добірку пісень, в основу яких лягли вірші Івана Франка. Насолоджуємося разом!

https://frankovi.com.ua/pisni-na-virshi-ivana-franka/


Ірина Кучеренко, відділ обслуговування користувачів.


середа, 18 серпня 2021 р.

Стенб’юрі Сара «501 факт, який треба знати з... Географії»

 


У цій пізнавальній книжці кожен факт – а їх аж 501! – розповідає неймовірні цікавинки про Землю. Якщо ви дослідник і прагнете пізнати найзагадковіші таємниці нашої планети – то ця книга саме для вас. А чи знаєте ви про міста, які вже давно зникли? А про спалахи світла в небі над земними полюсами? А про льодовиковий період та про інші дива?
    Отже, розпочніть мандрівку з інформації про карти. А тоді подорожуйте екосистемами, водоймами, ландшафтами. Дізнавайтеся про погоду, клімат, глобальні проблеми людства та їхній вплив на довколишній світ, і ви довідаєтесь набагато більше, ніж могли собі уявити. Зупиніть свою увагу на цікавій інформації про материки, океани й атмосферу, на дослідженнях незвичних природних явищ.
 Це видання читається як художня книжка, яка зацікавить усіх, хто любить пізнавати світ. Тож вперед, сідайте до читання! Ваша географічна мандрівка ще тільки починається...   
 
 Наталія Івахнюк, бібліотекарка І категорії відділу документів з економічних, технічних та природничих наук 
                                                   

вівторок, 3 серпня 2021 р.

Літо. Книга. Відпочинок

 

Надворі літо – пора сонця та відпочинку, нових знайомств та спілкування. Знайомства бувають різні, зокрема з захоплюючими книгами.

«Літо. Книга. Відпочинок» – таку назву має книжкова виставка, яку працівники відділу абонемента оформили у холі нашої бібліотеки. На виставці представлена література, яка зацікавить і дорослих, і дітей. Це кращі твори сучасних українських та зарубіжних письменників, які мають значний попит у читачів відділу абонемента. Про одне з таких видань хочу сьогодні розповісти.

Книга Володимира Лиса «Століття Якова» привернула мою увагу  як бібліотекаря кількістю видань. Роман «Століття Якова» вперше був опублікований у 2010 році, а вже у 2018-му в Харкові світ побачило п’яте (!) видання цього твору. Це ж не підручник і не посібник (-надцяте видання перероблене й доповнене), а художній твір, за яким у 2016 році зняли однойменний серіал «Століття Якова».



Що ж за книга така? Не скажу, що роман читається з легкістю, адже написаний з вживанням автентичного західнополіського діалекту. Проте читати було цікаво: переймалася долею героїв твору, засуджувала і співчувала, порівнювала, заперечувала, а головне – ще раз вчилася розуміти людей в будь-яких ситуаціях та поважати старість.

«Життя прожити – не поле перейти», – говорить народна мудрість. Головний герой волинянин Яків Мех багато чого пережив за свій майже столітній вік в Російській імперії, УНР, Речі Посполитій, Другій світовій війні, сталінському СРСР, незалежній Україні.

На тлі історичних подій минає і особисте життя Якова: кохання, війна, полон і знову війна, вбивство дружини і дітей, яке вчинили місцеві посіпаки НКВС…

«Яків знав, що доживе до свого століття. Доживе. Мусить дожити. Знав, як воно й проходитиме, те свєто. Зберуться, за столом посидять, як годиться»... Здавалося, що за майже сто прожитих років вже все зроблено. Та виявляється, що навіть в такому віці ще можна допомагати та рятувати. А саме врятувати молоде життя дівчині-наркоманці Оленці. Задля цього Яків Мех навіть зважується на вбивство людини. Саме Оленка пробуджує спогади дідуся. Поряд з цією дівчиною Якову згадується його дитяче кохання, викрадення коханої, що стала чужою нареченою, кохання до польської шляхтянки… «І те було, чого ніколи не забути, – як він вийшов назустріч весіллю з ружжом в руках». А зараз головному герою майже сто. Все життя він мешкає у своїй старій хаті в селі Загорани на Волині. Селянин чекає листа від нещодавно порятованої ним Оленки і приїзду на столітній ювілей сина Артема. А поки що… потрібно попрощатися з померлими родичами, щоб незабаром зустрітися в іншому світі. «…Стояв тепер Яків коло засипаних снігом могил… Стирав сніг з пам’ятників рукою, що ледь-ледь тряслася. Нє, тряслася дужче й дужче. Ходором ходила стареча рука. Мех Платон Гордійович, Мех Парасковія Купріянівна, Мех Софія Зіновіївна, Мех Софія Яківна, Мех Уляна Яківна».

І ось нарешті приїхав син! Приїхав назавжди! А чи не запізно? «Яків опустився на лавку. Син – не зі сну, а наяву – стояв перед ним. Постарілий, та ще зувсім не старий. Навесні ж тико… Дай, Боже, памн’єть, шістдисєт два йому буде».

Найкращий роман десятиріччя; переможець конкурсів  «Гранд-коронація слова» та «Коронація слова – 2010» –  так, це все про «Століття Якова».

Письменниця і поетеса Оксана Забужко про книгу говорить: «Лис написав дуже гарну книжку, і я її охоче всім рекомендуватиму». А от Андрій Куликов – журналіст і телеведучий – шкодує, що цей роман не може мати продовження. Моє «прощання» з цією книгою також було щемливим.

Дочитавши останню сторінку, розумієш, що потрібно мерщій  дарувати добро рідним та близьким, знайомим та незнайомим.

Не забуваймо провідувати наших батьків, бабусь і дідусів та говорити їм теплі слова вдячності!

 

Наталія Білаш, завідувач відділом абонемента