вівторок, 6 жовтня 2009 р.

ПОДОРОЖ - З УКРАЇНИ ДО ПОЛЬЩІ

Кіровоградська ОУНБ ім. О.І.Чижевського співпрацює з об'єднанням поляків Кіровоградщини «Полонією” ім. К.Шимановського. Полячок О.І., голова “Полонії”, отець Юзеф греко-католицької церкви запропонували нам, працівникам бібліотеки, взяти участь у подорожі до Польщі. Мета виїзду до Польщі — паломницька тобто відвідування польських базилік.
Склад групи був досить різний за фахом, віком, місцем проживання. Паломники були з Кіровограда, Кам’янки Черкаської області, Олександрії, Києва. Це отець Юзеф та парафіяни греко-католицької церкви, представники педагогічного університету ім. В. Винниченка, музичного училища та музичної школи №3, видавництва ІМЕКС-ЛТД та ін.
Під час подорожі ми відвідали міста Ченстохово, Кальварія Зебжидовська, Водевіца, Краків та Пшемишль. Найбільше враження на нас справили три міста, про які ми поінформуємо далі.
Ченстохова - один із головних центрів паломництва у світі, а всесвітню популярність місту принесла давня чудотворна ікона Богородиці. Відповідно до церковного переказу, ця ікона написана в Єрусалимі євангелістом Лукою незадовго до Успіння Пресвятої Діви Марії. В кінці XIV ст. ікона була вивезена з Галичини, куди вона потрапила з Константинополя. Це одна з найвідоміших і найшанованіших святинь Польщі і Центральної Європи. На іконі зображений Отрок-Христос, який сидить на руках Богородиці, правою рукою він благословляє, а лівою — тримає книгу. На іконі залишилися декілька розрізів, отриманих, можливо, від удару шаблею.Ікона зберігається в монастирі паулінів Ясна Гора, розташованому в польському місті Ченстохова. Через темний відтінок обличчя на “заході” вона відома як “Чорна Мадонна”. Їй поклоняються як католики, так і православні. Ця ікона зробила монастир на Ясній Горі місцем паломництва всіх християнських конфесій. Велике враження справило богослужіння у Базиліку Божої Матері Ченстоховської, яке проходить на високому рівні спільно з владою. Тисячі паломників приходять поклонитися Божій Матері Ченстоховській та отримати чудотворне зцілення. Вона особливо допомагає паралізованим і тим, хто страждає на хвороби ніг. На Ясній Горі відображена Хресна Дорога Ісуса Христа в скульптурі.
Кальварія Зебжидовська – невелике містечко, що знаходиться недалеко від Кракова. Всесвітньо відомим стало завдяки сакральному католицькому центру, до складу якого входять францисканський монастир, базиліка і стежки, прокладені в своєрідному релігійному парку з 42 каплиць. Це особливе місце культу Страстей Христових. В одній із бокових капел базиліки знаходиться чудотворна ікона Кальварійської Богородиці. Рельєф місцевості Кальварії Зебжидовської нагадує Єрусалим. Можна сказати, що це своєрідна копія Єрусалимської Кальварії. У 1999 р. Ссятилище було занесено до списку пам'яток ЮНЕСКО як місце культу Богородиці і Страстей Христових.
Щорічно в страсну п’ятницю тут відбувається театралізована хода Ісуса на Голгофу. Під час відвідування каплиць можна доторкнутись до каменів, які привезені з Єрусалима і вмуровані в стіни каплиць.
Краків - друге за розміром місто в Польщі й одне з міст, які не постраждали під час Другої Світової війни. У Старому Місті збереглося багато соборів у готичному стилі й стилі бароко, деякі з яких були побудовані ще в VІІІ сторіччі. Ринкова площа (Rynek Glowny), найбільша середньовічна площа в Європі, і середньовічний замок Вавель (Wawel), розташований на пагорбі, - є одними із найпопулярніших туристичних місць у цій місцевості
Вавель – це вапянковий пагорб, що здіймається над Краковом. На цьому пагорбі, територія якого становить 5 га, розташований комплекс історичних споруд, які колись функціонували як окреме місто. Основну історичну та художню цінність Вавелю визначають два об’єкти: Королівський замок та Кафедральний собор. Вавель-замок — визначна пам’ятка польської архітектури, резиденція польських князів та королів. Заснований в 11 ст. Спочатку майже всі будівлі замку були дерев’яними. Після пожежі у 1306 році збудовано кам’яний замок в готичному стилі. Нові фортечні мури з баштами (Собєською, Сенаторською, Сандомирською та ін.) споруджено в 1609-1618 рр. В епоху Відродження (16 ст.) в східній частині Вавелю збудовано королівський палац. В 1655—1657 рр. Вавель було розграбовано, а в 1702 році — спалено шведами під час Великої Північної війни.
У давньому королівському палаці сьогодні знаходиться музей, що має назву “Державне зібрання Мистецтва у Вавелі”, і який вважається найкрасивішим серед музеїв Польщі. З приміщень палацу найцікавішим є Польський зал зі скульптурними прикрасами на стелі. В північній частині замку розташований готичний кафедральний собор (1364 р.), одна з каплиць якого (Ягеллонівська) розмальована, ймовірно староукраїнськими майстрами (15 ст.). В соборі знаходиться багато творів мистецтва, різних за стилем та часом виконання: надгробні плити, епітафії королям, біскупам, саркофаги польських королів, багато картин, скульптур та штучного мармуру. В соборі багато століть відбувались коронування польських королів та їх урочисті похорони. У Вавельській кафедрі є ряд могильних каплиць: готичних, ренесансних та барокових. Найкрасивішою є каплиця Зігмунда, яку називають “перлиною ренесансного мистецтва”. Над каплицею знаходиться вежа Зігмунда з найбільшим у Польщі Дзвоном Зігмунда, який важить близько 8 тонн. Інші каплиці – це Маріацка, Потоцьких, св.Трійці. У підземеллях кафедри знаходяться склепи відомих поляків, серед них: Т. Костюшки, А.Міцкевича, Ю.Словацького, Ю.Пілсудського. Щороку Вавельський пагорб відвідує близько трьох мільйонів туристів.
На стіні написані імена всіх меценатів та спонсорів даної історичної памятки.
Крім культурної спадщини Польща вражає своїми краєвидами та гостинністю. Наприклад, Отець Вікторін, який проводив нам екскурсію в Кальварії Зебжидовській, на наше прохання, виконав музичні твори на органі. В цілому, враження від подорожі залишилися позитивними і ще довгий час ми будемо згадувати нашу групу та наші пригоди.


Завідуюча відділом обробки документів фондів та організації каталогів О.І.Кулик
Провідний бібліотекар відділу науково-методичної роботи і соціологічних досліджень Л.О.Дубина

1 коментар: